“Temiz ve Tükenmez Enerji Kaynaklarının Etkin Kullanımı Geleceğimizin Güvencesidir”

“Temiz ve Tükenmez Enerji Kaynaklarının Etkin Kullanımı Geleceğimizin Güvencesidir”

GENSED Başkanı Prof. Dr. Şener Oktik: “Temiz ve tükenmez enerji kaynaklarının etkin kullanımı, sürdürülebilir bir çevrenin ve geleceğimizin güvencesidir” dedi.

urlGüneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkanı Şener Oktik, gelecek dönemde enerjide yenilenebilir kaynakların öne çıkacağını belirterek, “Temiz ve tükenmez enerji kaynaklarının etkin kullanımı, sürdürülebilir bir çevrenin ve geleceğimizin güvencesidir” dedi.

Yüzyılın sonunda birincil enerji kaynakları sıralamasında güneş enerjisinin yüzde 37 payla birinci sıraya yükseleceğini ifade eden Oktik, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Rüzgar enerjisinin payının yüzde 8, petrolün payının yüzde 10 ve doğal gazın payının yüzde 7 olacağı öngörülmektedir. Güneş enerjisinden doğrudan elektrik enerjisi üretme sektörü olan fotovoltaik sektörü özellikle Asya Pasifik ülkelerinde hızla büyümeye devam etmektedir. Enerji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2013’te yapılan bir çalışmaya göre de Türkiye, 2030 yılında tükettiği elektriğin yüzde 5’ini güneşten sağlayacak. Çalışmaya göre 2030 yılında 620 milyar kilovatsaat elektriğin yüzde 32’sini kömür, yüzde 23’ünü doğalgaz, yüzde 15’ini hidrolik, yüzde 12’sini rüzgar ve jeotermal, yüzde 11 ini nükleer ve yüzde 2’si de diğer santrallerden sağlayacağımız öngörülmektedir.”

Kaynak: Haberciniz.biz

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Jeotermal Yatırımcıları Derneği Bilgilendirme Toplantıları Düzenliyor

JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) jeotermalin önemi ve kullanımı, jeotermalin çevreye etkileri gibi konularda halkı bilinçlendirme toplantılarına başladı. “Jeotermal İle Yaşamak” konulu halkı bilinçlendirme toplantısı 11 Mart 2017 Cumartesi

HABERLER

HAO’dan Yeşil Kentsel Gelişim İçin Örnek Bir Proje

Yüksek bir plato üzerinde tasarlanan yerleşim planındaki tüm binalar enerji verimliliği düşünülerek, yenilenebilir enerji sistemleri ile kombine edilerek tasarlanmış. Projede yaşam, iş, oyun ve kültürel alanlar bulunuyor. Çin yükselişe geçen

HABERLER 0 Comments

Kamulaştırma Yapılacak HES Projeleri Açıklandı

Bakanlar Kurulu bazı HES projeleri için kamulaştırma yapılmasına karar verdi Bakanlar Kurulu bazı hidroelektrik santral (HES) ve baraj projeleri için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na (EPDK) ve Devlet Su İşleri’ne kamulaştırma