Temiz Teknolojileri ve Akıllı Şehirleri Oyunlaştırarak Öğretmek

Temiz teknolojileri ve sürdürülebilirliği oyunla tanıtmayı planlayan yepyeni bir platform yolda.   GreenBusinessOwner.com tarafından geliştirilen GBO Hawaii, 2-4 oyuncu ile 45dk ve 1 saat arasında oynanabilen, 13 yaş üstü hedef kitleye hitap eden; kamu politikalarına ve yatırım süreçlerine olumlu etki sağlamayı hedefleyen bir strateji oyunu.

 

GOyunda yer alan oyuncular, Hawaii Adası’nda kendi paraları ile temiz enerji, alternatif ulaşım, lokal gıda ve atık azaltımı-yönetimi konularında farklı yatırımlar yapıyorlar. Amaçları ise bu üç ayakta iyi yatırım geri dönüş sürelerini yakalamak:

İnsanlara yararı: Yaptığınız yatırımlarla yeşil yakalı istihdam seviyesini artırabiliyor musunuz?

  • Gezegene yararı: Fosil yakıtların kullanımını, atıkları azaltabildiniz mi? GDO’lu ürün gibi ekosisteme zarar veren girdileri azaltabildiniz mi?
  • Finansal sürdürülebilirlik: Yaptığınız yatırımdan ne kadar kar sağlayabildiniz?

Oyun; aslında kullanıcılara farklı bir Monopoly Oyunu deneyimi sağlıyor ve oyuncular işbirliği içersinde aynı zamanda rekabetle çalışıyorlar. Mesela konut ihtiyacını karşılamak için bir yeşil bina yatırımı yaptığınızda ve başka bir oyuncunun kurduğu yeşil yapı şirketiyle bir işbirliği anlaşması başlatabilir; aranızda bir ticari danışmanlık anlaşması yapabiliyorsunuz.

GBO Hawaii’nin sağlayacağı olumlu etkileri şu sözlerle dile getiriyorlar: Monopoly’nin aksine tekelcilik yerine işbirliğini geliştireceğini, beyaz yakalı tutsaklığının yerine yeşil yakalı özgür çalışan istihdamının sağlanacağını, küresel krizler yerine sürdürülebilir sistemlerin destekleneceğini düşünüyoruz.

GBO Hawaii’de tüm oyuncular yatırım yapmaya ve bu yatırımları gelire dönüştürme şansına sahip fakat kazanan elbetteki insanlara, gezegene en çok faydayı sağlayan ve tabi ki finansal sürdürülebilirliği sağlayan oluyor.

Oyunun bir başka yararı da öğretmenler için iyi ve keyifli bir eğitim aracı olması. Sürdürülebilirliği derse entegre etmenin ve çocukları şimdiden ekonomiye katılmaya teşvik etmeninin, politika üretmeyi öğretmenin hiç kuşkusuz en keyifli yolu olsa gerek.

Kaynakları İngilizce olsa da yararlanmak isteyen öğretmenler için free, downloadable lesson plans linki faydalı olabilir. Satın almak isteyenler ise  Amazon.com üzerinden oyuna ulaşabilir.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Erzurum’a Güneş Enerjisi Santrali Kuruldu

Erkal Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Ergüney, 1 milyon euroluk yatırımla Erzurum’a güneş enerji santrali kurdu. www.cumhuriyet.com.tr’nin haberine göre, Türkiye’de yatırımcılar güneş enerjisi sistemleri kurma yönünde çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle güneş

ENERJİ YÖNETİMİ

Esenboğa Havalimanı’na Gümüş Ödülü

TAV Havalimanları tarafından işletilen Ankara Esenboğa Havalimanı “inşa edilmiş çevre” kategorisinde gümüş ödülün sahibi oldu. TAV Esenboğa, enerji verimliliği başta olmak üzere geliştirdiği çevre dostu uygulamalarla uluslararası The Green Organisation

Elektrik Dağıtım

Eltemtek ve Meram A.Ş. Arasında, İç Anadolu’da Hizmet Kalitesini Arttıracak Sözleşme

Eltemtek, Konya, Aksaray, Niğde, Kırşehir, Nevşehir ve Karaman illerinde, Şehir Elektrik Dağıtım Şebekesi, Enerji Nakil Hattı ve Aydınlatma yatırımlarının uygulama projelerinin hazırlanması ve kullanıcı projelerinin ön kontrol işlerini yapacak. TEİAŞ’ın