Tekstilciler, Enerjilerinin Yüzde 45’ini Boşa Harcıyor

Tekstilciler, Enerjilerinin Yüzde 45’ini Boşa Harcıyor

Enervis’in raporuna göre, tekstil firmaları, kullandıkları enerjinin yüzde 45’ini boşa harcıyor. Fabrikalardaki verimsizlik en fazla, atık sıcak suyun değerlendirilmeden deşarj edilmesi ve basınçlı hava kayıpları gibi sebeplerden kaynaklanıyor.

EnerjiVerimliliğiEWE Turkey Holding çatısı altında enerji verimliliği, mesleki eğitim ve belgelendirme, iç tesisat kontrol ve kalibrasyon alanlarında profesyonel hizmet veren Enervis, sanayi firmalarına yönelik yürüttüğü enerji verimliliği raporunun ilk ayağını tamamladı. Ekonomi Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen projenin ilk aşamasında tekstil firmaları incelendi. Enervis’in EWE AG uzmanları ile birlikte yürüttüğü analizlerden çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Ekonomi Bakanlığı ile ortaklaşa yürütülen projeden çarpıcı sonuçlar çıktı

Proje kapsamında firmaların son 4 yıla ait elektrik ve ısıl enerji tüketimleri ile üretim verilerini inceleyen Enervis uzmanları, işletmelerin yakma sistemlerinden iklimlendirme sistemlerine, aydınlatmadan elektrik ve otomasyon sistemlerine kadar tüm aşamalarda dikkatlice ölçüm yaptı. Ölçümler sonucunda hazırlanan rapor, tekstil firmalarındaki enerji kaybının yüzde 45’i bulduğunu ortaya koydu.

Rapora ilişkin değerlendirmelerini ve firmaların en sık yaptıkları hataları sıralayan Enervis Genel Müdürü Osman Kipoğlu, “Yaptığımız inceleme ve analizlerde gördük ki; tekstil firmalarının en önemli problemlerinden biri; üretim için ihtiyaç duyulan ısıl kapasitenin çok üzerinde sistem tasarımı yapılmasıdır. Büyük maliyetler ile üretilen buharın, prosese gelmeden yolda kayba uğraması, basınçlı hatlarda meydana gelen kayıplar, eksik veya yetersiz yalıtım uygulamaları ve en önemlisi proseslerde meydana gelen atık su ısısı ile baca gazı ısısının geri kazanılmadan atılması önemli ölçüde enerji kaybına neden oluyor. Bu gibi enerji kayıplarının gerçekleştiği alanların bir kısmında yapılacak basit ekipman bakımı veya değişikliği ile önemli oranda tasarruf sağlanabilir. Bazı kısmında ise yapılacak düşük maliyetli yatırımlarla çok ciddi oranda enerji tasarrufu elde edilebilir. Söz konusu yatırımların geri dönüşüm süreleri de oldukça kısadır” dedi.

Düşük maliyetlerle enerji verimliliği artırılabilir

Kipoğlu, sanayi tesislerindeki aydınlatma, ısıtma, soğutma gibi altyapı ihtiyaçlarının üretim kapasitesindeki artışa paralel revize edilmediğinin de altını çizerek şu tavsiyelerde bulundu; “Tesislerin büyümesine, üretim hatlarının değişmesine göre aydınlatma sisteminde de revizyon yapılması gerekir. Gelişen aydınlatma teknolojisi ile birlikte düşük enerji tüketimine karşılık yüksek verim elde edilebilir. Özellikle boyama prosesi olan tekstil firmaları büyük oranda ısıl enerji kullanırlar. Bu sebeple boyama prosesi olan firmalar, ısı geri kazanım projeleri ile enerji maliyetlerini önemli oranda düşürebilir.”

Osman Kipoğlu, Türkiye’de elektrik tüketiminin yüzde 40’ının, doğalgaz tüketiminin ise yüzde 26’sının sanayide kullanıldığını belirterek, bu alanda yapılacak enerji verimliliği çalışmalarının hem üretim maliyetinin, hem de ülkenin enerji ithalatını azaltacağının altını çizdi. Kipoğlu, Türkiye’nin 2023 enerji verimliliği hedefine ulaşabilmesi için Enervis olarak görev almaktan çekinmediklerini ve firmaların da bu konuda hassas davranmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

 Enervis’in yürüttüğü projenin ikinci aşamasında otomotiv üreticilerinin enerji verimliliği karnesi ortaya konulacak.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Çankırı’da Yedi Jeotermal Sahaya Arama Ruhsatı Verilecek

 Çankırı il sınırları içindeki yedi jeotermal saha için arama ruhsatı ihalesi yapılacak.  Çankırı İl Özel İdaresi, il sınırları içerisinde yer alan aşağıda 7 adet jeotermal kaynak ve doğal mineralli su

HABERLER

İnternetten Elektrik Satın Alma Dönemi Başladı

Sepaş Enerji; sektörde bir ilke imza atarak, kendi web sitesinde online elektrik satışı gerçekleştiriyor. Elektrik dağıtım şirketleri, tüketicilerin beklentilerine daha iyi yanıt verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu doğrultudaki son gelişmelerden

HABERLER

Reis Gıda’ya Yeşil Ekonomi Ödülü

Reis Gıda, çevreye karşı duyarlı bir yaklaşımla hareket ederek, geliştirdiği çevre odaklı sosyal sorumluluk projeleri nedeniyle Yeşil Ekonomi Ödülü’nü kazandı. Yeşil ekonomi kavramı gerçekte bütün ekonomi alanını ilgilendiriyor. Prensip olarak üretim aşamasında