” Teknolojiyi Yanımıza Aldık Köyümüze Dönüyoruz”

” Teknolojiyi Yanımıza Aldık Köyümüze Dönüyoruz”

Bazı insanlar fark yaratmak için doğar. Yapabilecekleri bir şey yoktur ve bu kader gibi alınlarına yazılmıştır. Uzun sözün kısası, Tülin Akın da işte böyle bir kadın. Belki de kadın olduğu için bu kadar hassas geleceğimiz hakkında. Çünkü bir anne ve her anne gibi çocuklarının geleceği konusunda endişeli.

Ama “maker” dediğimiz “söylenmek yerine harekete geçmeyi ve YAPMAYI” seçenlerden biri olduğundan, endişeleri onun için bir engel değil, tam tersi motivasyon kaynağı olmuş. Daha gencecik bir öğrenci iken kurduğu tarımsalpazarlama.com platformu üzerinden binlerce çiftçi ile tanışmış, bir yıl eve gitmeden yüzlerce köy gezmiş ve çiftçilere önce bilgisayar kullanmayı, sonra da projesini anlatmış. Aslında Tülin Hanım’ın Tarımsal Pazarlama ile aldığı ödüllerden ve başardıklarından bahsedersem burada yazacak yer kalmaz. Merak edenler Google’dan basit bir araştırma yapabilir ve Garanti Bankası Yılın Sosyal Girişimcisi Ödülünden başlayarak başardığı işler nedeniyle aldığı onlarca ulusal ve uluslararası ödülü görebilirler. Ama emin olun, bence Tülin Hanım’ın şu ana kadar aldığı ödüller bundan sonra alacaklarının yarısı bile etmeyecek.

Tülin Akin

Ben Tülin Hanım ile tanışmak, onunla birlikte iş yapmak keyfine ve şansına sahip olmuş insanlardan biriyim. Balmumcu’daki ofislerine gittiğiniz zaman oradaki en güleryüzlü insan kim diye bir göz gezdirirseniz,  hemen Tülin Hanım’ı görürsünüz.  Gerçi artık İstanbul’da rastlamanız biraz zor çünkü artık o da bir “köylü”, zira 6 aydır kızlarıyla birlikte “Akıllı Köy” projesini hayata geçirmek için Aydın’ın Koçarlı ilçesine bağlı Kasaplar Köyüne yerleştiler.

Herkes “akıllı şehir” ve “akıllı evler”in peşinde iken kim “akıllı köy” peşinde koşar? Tülin Akın elbette. Yıllardır hayallerine ve projelerine ortak olan şirketin müdürü Coşkun Yıldırım’ı (ki kendileri ile de tanışmak şeref ve keyfine nail olduğum için şanslıyım) ve ekibinin önemli bir kısmını da yanına alarak tabii.

Bizim “Köylü milletin efendisidir” diyen bir önderimiz vardı bir zamanlar. İşte o zamanlarda köylü ürettiği, insanın ihtiyaç piramidinde en üstte yer alan gıdayı temin ettiği için “efendimiz” olarak betimlenmişti. Şimdi o önderin torunları olarak bizler köylüyü köyünden, toprağından ve bizi de sağlıklı gıdalardan uzaklaştıran politikaların peşinden gidiyoruz. Mega projelerimiz inşaata dayalı, topraktan anladığımız şey ise üzerine ev dikebileceğimiz arazi. Aydın’ın Koçarlı ilçesine bağlı Kasaplar Köyünde de durum çok farklı değil. 250 haneli köyde sadece kavun, pamuk, zeytin ve incir üretiliyor. Meraların atıl, ahırların neredeyse boş olduğu köyde, hayvancılık yapmak para etmediği için kız isterken başka bir meslek söylemeniz gerekiyor.

Derken Tülin Hanım ve ekibi yıllardır üzerinde çalıştıkları Akıllı Köy projesini gerçekleştirmek üzere yer ararken, bu köyü görüyorlar. Ve dönüştürmek üzere yola çıkıyorlar.  İlk önce belediyeye ait 88 dönümlük bir araziyi 25 yıllığına kiralıyorlar. Tabii bunun kolay olmadığını, bürokrasi ve daha pek çok engelle karşılaştıklarını, süreçlerin uzadığını anlatmaya gerek yok. (Muhtemelen bu başarı hikayesinin bir kitabı çıkar ve bizler muazzam hayallerin bile ne kadar zor gerçekleştiğini, amacınız ne kadar ulvi olursa olsun ülkemizde bir şeyler yapmanın ne kadar yorucu olduğunu okuruz).

Akıllı Köy’ün sloganı “Teknolojiyi yanımıza aldık, köyümüze dönüyoruz”. 13 Mart günü Sabah gazetesinde yayınlanan röportajında projesini anlatan Akın “100 olan hayvan sayısını yıl sonuna kadar 450’ye çıkaracaklarını, merayı 5’e böleceklerini, bir kısmına yonca ekilirken diğer tarafta hayvanlar otlayacağını” anlatıyor ve ekliyor “Nesnelerin interneti sistemiyle tekno-tarım yapılacak. Toplu sağım merkezleri, izleme noktaları, soğutma sistemli seralar kurulacak. 350 kovan alarak arıcılık yapacağız.”

Nesnelerin interneti, moda söyleşiyle IoT, henüz yeni bir kavram ama TABİT ekibi bu kavramı Kasaplar köyündeki yeni hayatın tam merkezine oturtmaya kararlı. alternatifenerji.com olarak bizi ilgilendiren işin yenilenebilir enerji uygulamaları kısmında ise, yine vizyoner bir yaklaşım var. Aşağıdaki haritaya bir göz atmanız yeterli. Proje tasarlandığı günden beri  yenilenebilir enerji dahil edilmiş durumda.

akilli köy

TABİT’ten (tarımsalpazarlama.com girişiminin ana şirketi olan Tarımda Bilişim Teknolojileri şirketi) Coşkun Bey ile ilk görüşmemizden beri burada özellikle güneş enerjili sulama konusunda yapılabilecek çok şey olduğunu konuşuyoruz. Almanya örneğinde olduğu gibi, çiftçilerin atıl duran çatılarının birer enerji santrali olmasını konuşuyoruz. Aydın’daki jeotermal kaynaklardan yararlanarak jeotermal seracılık yapılabilir mi diye tartışıyoruz. 450 baş hayvanın atığından faydalanarak ufak çaplı da olsa biyogaz tesisi kurulmasından bahsediyoruz. Diğer tarımsal atıklardan faydalanarak atıktan enerji elde edilmesi mümkün, bu alanda neler yapılabilir diye düşünüyoruz. Coşkun Bey “Çıplak Ayaklılar Koleji”nin bir hayranı, hayali böyle bir projeye vesile olmak, benzeri bir projeyi “Solar Kadınlar Klubü” ismiyle biz hayal ettik onunla 1 yıl önce: kurulacak eğitim merkezinde önce güneş enerjisi ile şebeke dışı akülü (off-grid)  ve tarımsal sulama projelerinde, sonrasında mevzuat ve şartlar uygun olduğu zaman çiftliklerin çatılarına solar sistemlerin kurulması için çalışacak bir “Solar Kadınlar Klubü”. Köydeki kadınlarımızı kentli teknolojilerle tanıştıracak ama köylerini terk etmeden para kazanacakları bir iş modeli olarak kurguladık.

Temiz enerji sektöründe faaliyet gösteren onlarca dernek, platform, STK, yüzlerce şirket var. Bunların sadece bir kısmı nakdi olmasa da ürün sponsorluğunda bulunsa, projeye destek olsa, bu köyün tam da hayal ettiğimiz Modern Türkiye’ye yakışır teknolojiler ile donatılmasına aracı olsa çok güzel olmaz mı? Proje gerçekleştiği zaman dünya çapında ses getirmemesi ve bir başarı hikayesi olmaması mümkün değil, zira Tülin Hanım başta ASHOKA dahil o kadar fazla uluslararası organizasyon tarafından bilinen, tanınan ve ödül alan bir iş kadını ki…

Biz, henüz başlangıç aşamasındaki bu projenin sadece bir kısmına destek vermek için buradayız. Sizleri de yanımızda görmeyi ve bu dönüşüme ortak olmanızı arzu ediyoruz.

Senem Gençer

senem.gencer@alternatifenerji.com

 

 

 

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

CLK’ya Elektrikli Araç

CLK Akdeniz Elektrik Perakende Satış Şirketi, elektrikli 5 aracı hizmet bölgesinde kullanmak amacıyla filosuna kattı. Türkiye’de şirketler elektrikli araçları filolarına eklemeye başladı. Türkiye’de az da olsa, elektrikli araçlar trafikte yer

HABERLER 0 Comments

“Güneş Panelleri Bugüne Kadar 30 Misli Ucuzladı”

Marmara Üniversitesi Enerji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr.Tanay Sıdkı Uyar: “1980 yılından itibaren ABD, İngiltere ve Japonya rüzgar türbinleri ve güneş panelleri teknolojisini geliştirmeye ve bir yandan da kullanmaya

HABERLER

Maldivler’de Güneş Enerjili Otel

Finolhu Villas, villalarına entegre ettiği güneş enerjisi panellerle çevre kirliliğini önlemeyi amaçlıyor. Genellikle balayı için tercih edilen Maldivler, doğal güzellikleri ve muhteşem deniziyle herkesin ilgisini çekiyor. Çevre kirliliği sebebiyle adanın

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply