Teknolojide Güneş Enerjisi Dönemi

Teknolojide Güneş Enerjisi Dönemi

Günlük hayatımızda kullandığımız pek çok elektronik cihaz ve aksesuarın güneş enerjisiyle çalışan modelleri bulunuyor. Şarj cihazı, sırt çantası, klavye, kılıf gibi ürünler bu enerjiyle daha çevreci hale geliyor.

Teknolojik gelişmelerde güneş enerjisinin kullanılması artık hiç şaşırtıcı değil.

www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, yağmurlu başlayan yaz yerini kavurucu sıcaklara bıraktı. Güneşli günlerden hem yararlanmak, hem de doğada bıraktığımız ayak izini azaltmak için alternatif teknolojiler bulunuyor. Daha yeşil, daha az enerji ve para harcanmasını sağlayan güneş enerjisiyle çalışan cihaz ve aksesuarlar artık daha kullanışlı. Hemen her cihazın güneş enerjili versiyonu mevcut. Bu cihazlar, çevre ve kendileri için bir şeyler yapmak isteyenlere hitap ediyor. Bunların bir kısmı Türkiye’de satılsa da bir kısmı henüz ülkemize gelmedi. Ancak internet üzerinden siparişle hepsine erişmek mümkün. Hem güçlü solar panele sahip, hem de fiyatı yüksek olmayan cihazları araştırdık.

Karanlıkta bile şarj

Klavye Klavyenizi kablolardan ve pilden arındırmak istiyorsanız güneş enerjili olanlar tam size göre. Logitech’in ürünü K 750 bunlardan biri. 80 dolarlık klavye gayet ince. Hem içeride, hem dışarıda ışıktan aldığı enerjiyle çalışıyor. Pilleri geçmişte bırakarak güneş enerjisiyle çalışıyor. Logitech solar app’i indirerek kalan enerji durumunu da öğrenebiliyorsunuz. Klavye ışık olduğunda kendini şarj ediyor ve en az üç ay süreyle tam olarak karanlık bile olsa şarjı bitmiyor.
Fare Kablosuz, güneş enerjisi kullanan klavyenize en iyi ne eşlik edebilir? Tabii ki güneş enerjisiyle çalışan bir mouse yani fare. Sole Mio fareler ilk olarak 2007 yılında Hollanda’da Delft Teknoloji Üniversitesi’nde test edildi. Fakat o tarihten beri henüz tam kullanımları için bir gelişme gösterilmedi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Elektrikli BMW Serisinin Ortalama Satış Rakamları Belli Oldu

Almanya’nın lüks otomotiv devlerinden BMW, tam elektrikli araçlarını pazara sürdü. BMW i3′ün önümüzdeki aylarda Avrupa pazarlarında ve 2014 yılında da Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Çin ve Kore’de satışa sunulacağı açıklandı.

HABERLER

Elektrikli Otomobiller Hızlanıyor

Hollanda’nın Delft Teknoloji Üniversitesi (TU Delft), elektrikli otomobillerde hızlanma rekorunu kırdı. Öğrencilerin geliştirdiği DUT12 aracı, 0’dan saatte 100 km hıza 2.15 saniyede ulaştı. Türkiye’de Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) ve İstanbul

HABERLER

Ayı Savardan Sonra Güneş Enerjili Domuz Savar

Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksekokulu öğrencileri, köylülerin adeta korkulu rüyası haline gelen domuzlara karşı, güneş enerjisiyle ”domuz savar” yaptı. Ekili arazilere zarar veren ve bu nedenle köylülere büyük korku veren