“Tebliğ, Yatırım Maliyetlerini Olumsuz Yönde Etkileyecek”

“Tebliğ, Yatırım Maliyetlerini Olumsuz Yönde Etkileyecek”

(GENSED) tarafından yapılan yazılı açıklamada, 19 Kasım 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan güneş panel ve hücre ithalatındaki gözetim uygulamasının, sektörde yatırım maliyetlerini olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneğinden (GENSED) tarafından yapılan yazılı açıklamada, 19 Kasım 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan güneş panel ve hücre ithalatındaki gözetim uygulamasının, sektörde yatırım maliyetlerini olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi.

Açıklamada, güneş panel ve hücre ithalatında gözetim uygulaması ve kilogram başına Birim Gümrük Kıymeti’nin 10 dolardan 35 dolara çıkarılmasının, güneş enerjisinde yatırım maliyetlerini yüzde 30 ila 40 artıracağı kaydedildi.

Tebliğe göre Ekonomi Bakanlığı’nca düzenlenecek “Gözetim Belgesinin” 19 Aralık’tan itibaren gümrük beyannamesine eklenmesi gerektiği belirtilen açıklamada, belirtilen sürede Gözetim Belgesinin alınmaması durumunda Birim Gümrük Kıymeti kilogram başına 35 dolar üzerinden hesaplanacağına işaret edilerek, “Bu uygulama da güneş enerjisi yatırım maliyetlerinde yüzde 40’a varan oranda artışa neden olacaktır. Güneş enerjisinde yapay maliyet artışına neden olacak uygulama, emekleme aşamasındaki sektörde rekabet ortamını olumsuz etkileyecektir” denildi.

Açıklamada, GENSED’in elektrik üretiminin her alanında olduğu gibi güneş enerjisinde de yerli üretime yönelik düzenlemelerin sektörün gelişimini güçlendirecek yönde tasarlanması için çaba harcayacağına vurgu yapıldı.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Eco-Label Ödüllü Yaz-Kış Kazandıran Isı Pompaları

Çok sayıda çevreci ürün ve çözümüyle iklimlendirme alanında enerji verimliliğinin artırılması için çalışan Daikin, Eco-Label ödüllü Altherma Isı pompaları ile fark yaratıyor. Kullanıcılarının ısınma ve sıcak su ihtiyacına ekonomik, çevre

YATIRIMCI

Rüzgar Enerjisi Santralleri İçin Yeni Düzenleme

Üretim lisanslı 10 megawatt ve üzerindeki bütün rüzgar enerjisi santrallerinin, Rüzgar Gücü İzleme ve Tahmin Merkezi’ne bağlanması zorunlu olacak. Rüzgar enerjisiyle ilgili düzenlemeler sürüyor. 10 megawatt üstündeki rüzgar santralleriyle ilgili

HABERLER

Biyoetanolun Türkiye’deki İlk Tesisinin Üretimi Durduruldu

2008 yılında Alkol Fabrikası’nın yan tesisi olarak kurulan ‘Biyoetanol Tesisi’nde, benzinli araçların çevreye olan zararını en aza indiren biyoetanol yakıtı üretilmeye başlandı. Test aşamalarının ardından üretilen 160 bin litre biyoetanol

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply