“Tebliğ, Yatırım Maliyetlerini Olumsuz Yönde Etkileyecek”

“Tebliğ, Yatırım Maliyetlerini Olumsuz Yönde Etkileyecek”

(GENSED) tarafından yapılan yazılı açıklamada, 19 Kasım 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan güneş panel ve hücre ithalatındaki gözetim uygulamasının, sektörde yatırım maliyetlerini olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneğinden (GENSED) tarafından yapılan yazılı açıklamada, 19 Kasım 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan güneş panel ve hücre ithalatındaki gözetim uygulamasının, sektörde yatırım maliyetlerini olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi.

Açıklamada, güneş panel ve hücre ithalatında gözetim uygulaması ve kilogram başına Birim Gümrük Kıymeti’nin 10 dolardan 35 dolara çıkarılmasının, güneş enerjisinde yatırım maliyetlerini yüzde 30 ila 40 artıracağı kaydedildi.

Tebliğe göre Ekonomi Bakanlığı’nca düzenlenecek “Gözetim Belgesinin” 19 Aralık’tan itibaren gümrük beyannamesine eklenmesi gerektiği belirtilen açıklamada, belirtilen sürede Gözetim Belgesinin alınmaması durumunda Birim Gümrük Kıymeti kilogram başına 35 dolar üzerinden hesaplanacağına işaret edilerek, “Bu uygulama da güneş enerjisi yatırım maliyetlerinde yüzde 40’a varan oranda artışa neden olacaktır. Güneş enerjisinde yapay maliyet artışına neden olacak uygulama, emekleme aşamasındaki sektörde rekabet ortamını olumsuz etkileyecektir” denildi.

Açıklamada, GENSED’in elektrik üretiminin her alanında olduğu gibi güneş enerjisinde de yerli üretime yönelik düzenlemelerin sektörün gelişimini güçlendirecek yönde tasarlanması için çaba harcayacağına vurgu yapıldı.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

Elektrikli Araçların Soğuk Havalardaki Performansı Nasıl Olur?

Gelin bir İnceleyelim… Soğuk havalar, tüm arabalar’da(benzinli ve elektrikli) verimliliğin düşmesine neden olur. Buna ilaveten bazı elektrikli araçların benzinli araçlara kıyasla düşük menzile sahip olması, bu düşüşün önemini arttırmakta.Elektrikli araçlarda

HABERLER

Ege ‘nin Güneş Ormanı İçin İmzalar Atıldı

Ege Orman Vakfı’nın İZKA’dan destek alarak hayata geçirdiği “Güneşten Ormanlar” projesi kapsamında kurulacak 500 kilowatlık Güneş Enerji Sistemi’nin alımı ve montajı için yapılan ihaleyi kazanan Merk Solar Enerji Çözümleri A.Ş.

HABERLER 0 Comments

Devlet Desteği Olmadan Tam 48 Okula Güneş Sistemi Kurdular

İngiltere’de halk, hiç bir devlet desteği olmadan, tamamen gönüllülerin başlattığı bir kampanya sayesinde 48 okula güneş sistemi kurdu. Solar Schools (Güneş Okulları) adı verilen ve ülke çapında başlatılan bu kitlesel fonlama

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply