“Tebliğ, Yatırım Maliyetlerini Olumsuz Yönde Etkileyecek”

“Tebliğ, Yatırım Maliyetlerini Olumsuz Yönde Etkileyecek”

(GENSED) tarafından yapılan yazılı açıklamada, 19 Kasım 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan güneş panel ve hücre ithalatındaki gözetim uygulamasının, sektörde yatırım maliyetlerini olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneğinden (GENSED) tarafından yapılan yazılı açıklamada, 19 Kasım 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan güneş panel ve hücre ithalatındaki gözetim uygulamasının, sektörde yatırım maliyetlerini olumsuz yönde etkileyeceği belirtildi.

Açıklamada, güneş panel ve hücre ithalatında gözetim uygulaması ve kilogram başına Birim Gümrük Kıymeti’nin 10 dolardan 35 dolara çıkarılmasının, güneş enerjisinde yatırım maliyetlerini yüzde 30 ila 40 artıracağı kaydedildi.

Tebliğe göre Ekonomi Bakanlığı’nca düzenlenecek “Gözetim Belgesinin” 19 Aralık’tan itibaren gümrük beyannamesine eklenmesi gerektiği belirtilen açıklamada, belirtilen sürede Gözetim Belgesinin alınmaması durumunda Birim Gümrük Kıymeti kilogram başına 35 dolar üzerinden hesaplanacağına işaret edilerek, “Bu uygulama da güneş enerjisi yatırım maliyetlerinde yüzde 40’a varan oranda artışa neden olacaktır. Güneş enerjisinde yapay maliyet artışına neden olacak uygulama, emekleme aşamasındaki sektörde rekabet ortamını olumsuz etkileyecektir” denildi.

Açıklamada, GENSED’in elektrik üretiminin her alanında olduğu gibi güneş enerjisinde de yerli üretime yönelik düzenlemelerin sektörün gelişimini güçlendirecek yönde tasarlanması için çaba harcayacağına vurgu yapıldı.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Volkswagen Elektrikli Otomobil Pazarına İddialı Giriyor

Elektrikli otomobiller konusunda çıtayı yükseltmek adına önemli çalışmalar yürüten Volkswagen’in 2019 yılında satışa sunmayı planladığı elektrikli modeli şarj konusunda çok iddialı olabilir. Volkswagen’in elektrikli araç pazarına yönelik ilgisi sürüyor. Kuruluş

ENERJİ YÖNETİMİ

Northel Enerji’nin Yüksek Standartlardaki Üretimi Belgelendi

Northel Enerji, Balıkesir`de üretimini gerçekleştirdiği Türkiye`nin ilk yüzde 100 yerli lisanssız ölçekte rüzgar türbini Vira G4-250K için IEC 61400-1 sertifikasını aldı. Sertifikasyonu Türk Loydu ile yürüten Northel Enerji,  600 farklı kriterin

İNOVASYON 0 Comments

Porsche’den Elektrikli Araba Yarışında Önemli Hamle

Geçtiğimiz günlerde yapılan Paris Motor Show’da elektrikli araçların ne kadar çok konuşulmaya başlandığından bahsetmiştik. Fuarda bu alanda en çok konuşulan konulardan biri de “menzil uzunluğu” idi.  Bu alanda iddiasını ortaya koyan

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply