“Tavuk Atığı Biyogaz Açısından Diğer Atıklara Göre Daha Verimlidir”

“Tavuk Atığı Biyogaz Açısından Diğer Atıklara Göre Daha Verimlidir”

Albe Biyogaz Danışmanı Didem Özçoban: “Tavuk atığının organik madde içeriği, diğer atıklara nazaran daha yüksektir. Bu da biyogaz açısından daha verimli olmasını sağlar. Örneğin, 100 ton büyük baş atığı ile üretilen elektrik miktarını, 50 ton tavuk atığı ile üretebilirsiniz.”

didem özçobanTürkiye’de tavuk dışkısından elektrik üreten ilk biyogaz tesisi olan Albe Biyogaz Danışmanı Didem Özçoban, tavuk dışkısından elektrik üretmenin avantajları bulunduğunu ifade ederek,  “Tavuk atığının organik madde içeriği, diğer atıklara nazaran daha yüksektir. Bu da biyogaz açısından daha verimli olmasını sağlar. Örneğin, 100 ton büyük baş atığı ile üretilen elektrik miktarını, 50 ton tavuk atığı ile üretebilirsiniz” şeklinde konuştu.

Tavuk atığının işlenmemiş hali ile toprağa ve çevreye zararlı olduğunu söyleyen Özçoban, bu atıkların hayvancılık sektöründe de problem teşkil ettiğini ve yönetmelikler gereği bertarafı mümkün olmadığı durumda, çiftlik sahiplerine cezai şart uygulama veya çiftlik sahiplerinin kapasite artışına gitmesine izin verilmeme durumunun ortaya çıktığını ifade ederek, “Bu da hayvancılık sektörünün büyümesini engellemektedir” dedi.

Türkiye’de en çok çöp atıklarının biyogaz kaynakları olarak kullanıldığını ifade eden Özçoban, biyogaz potansiyelinin yeterince değerlendirildiğini düşünmediğini söyledi.

“Diğer yatırımcıları cesaretlendirmeyi hedefledik”

BİYOGAZ RESİMÖzçoban, Türkiye’de tavuk dışkısından elektrik üretimi konusundaki fikrin oluşma sürecini şöyle anlattı: “Tavuk atıklarının biyogaz üretim veriminin çok yüksek olması ve Türkiye’de bulunmaması sebebi ile ilk olmak ve diğer yatırımcılara hem örnek teşkil etmek hem de cesaretlendirmek amacı ile Türkiye’ de alternatif enerji kaynaklarını değerlendirdik.”

Özçoban, tavuk dışkısından elektrik üreten biyogaz tesislerinin dizaynının atık kapasitesi ve atık analizlerine göre yapıldığını belirterek, tesis kurulumunda ilk bakılması gereken noktanın atık kapasitesi ve özellikleri olduğunu dile getirdi.

Türkiye’de tavuk dışkısından elektrik üreten biyogaz tesislerinin sayısında artış görülmesinden mutlu olduklarını dile getiren Özçoban, “Böyle bir tesis kurarak hem ülke ekonomisine katkı sağlanmakta, hem istihdam sayısı artmakta, hem de çevreye zarar veren atıklar değerlendirilerek elektrik üretilmektedir. Türkiye, bu konuda her ne kadar geç kalmış olsa da, yakında yatırımcıların bu alana fazlasıyla yöneleceği düşüncesindeyiz” şeklinde görüşlerini açıkladı.

Tesisin maliyeti 6.5 milyon dolar

Özçoban, tavuk dışkısından elektrik üretimi gerçekleştiren bir tesisin ortalama kurulum fiyatının kullanılan teknolojiye bağlı olarak değiştiğini ifade ederek, “Bizim kullandığımız teknoloji Tayland teknolojisi olup, tesisin bize maliyeti 6.5 milyon dolar olmuştur” dedi.

Özçoban, tesisin şu an, 1,870 MWm kurulu gücünde olduğunu ve yıllık 13 milyon kilowatt/saat elektrik üretimi beklediklerini aktardı. Özçoban, buna karşın, tesisin tüm alt yapısının 2,48 MWm’ e göre hazırlandığını, bir gaz motoru ilavesi ile kapasite artışı yapılarak, yıllık üretim miktarının yaklaşık 18 milyon kilowatt/saat’e çıkarılacağını söyledi.

Özçoban, tesiste üretilen elektriğin değerlendirilmesiyle ilgili de şunları söyledi: “Elektrik yenilenebilir enerji kaynaklarından olan biyogazdan üretildiğinden, devlet alım garantisi altındadır. Devlet teşvik edebilmek amacı ile en yüksek fiyat olan 13,3 dolar/ megawatt’dan 10 yıl olmak üzere, biyogaz tesislerine alım garantisi vermiştir. Biz de ürettiğimiz elektriği YEK Kanunu kapsamında değerlendirmekteyiz.”

Özçoban, Türkiye genelinde toplamda 10 megawatt’a kadar biyogaz tesisleri kurarak yatırımlarına devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Hazırlayan:  Hüseyin Ekmekçi, alternatifenerji.com

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Yüksek Okulu Öğrencilerinden Güneş Enerjili Araç

Besni Meslek Yüksek Okulu Mekatronik Bölümü öğrencileri Proje Yönetim dersinin uygulamalı vizesinde güneş enerjili araç yaptı. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, yeni yapılan ‘Mek13’ ismi verilen aracın test

HABERLER

Tepebaşı Belediyesi’nde Güneş Enerjili Çözüm

Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Yakakayı ve Gündüzler mahallelerinde güneş enerjisi kullanarak su sorununu çözerek çevreci uygulamalarına yenilerini ekledi. Türkiye’de değişik alanlarda güneş enerjisi kullanımı yaygınlaşıyor. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, Yakakayı ve Gündüzler

HABERLER

Çöpten Elde Edilen Elektrik İsveç’i Kalkındırıyor

 İsveç’te çöpten elde edilen enerji ile 1 milyona yakın evin ısıtılması sağlanırken, 300 bin evin ise elektrik ihtiyacı karşılanıyor. İsveç’te çöpten elde edilen enerji ile 1 milyona yakın evin ısıtılması