Tavuğun Atığı Para Ediyor !

IWES 2012’nin 2. gününde gerçekleştirilen Biyoteknolojiler-Kompostlaştırma/Tarım ve  Hayvancılık Sektörü Atıkları konulu panelde konuşan Orman Genel Müdürlüğü Yetkilisi Dr. Işık Taşkıran, “Günümüzde dünya nihai enerji tüketiminin yaklaşık olarak yüzde 14’ünü  biyokütleden karşılanıyor. Bu enerjinin yüzde 25’inin sanayileşmiş ülkeler, yüzde 75’inin de gelişmekte olan ülkeler tarafından tüketiliyor. Biyoyakıtlar ve atıklardan elde edilen enerjinin yüzde 80’inden fazlası odundan elde ediliyor. Dünya birincil enerji arzının ise, yaklaşık yüzde 8’i odundan üretiliyor” şeklinde görüşlerini açıkladı.

Dr. Taşkıran, Türkiye’de odundan üretilen yıllık toplam enerji üretiminin 3.392.000 TEP olduğunu vurgulayarak, birincil enerji arzı içindeki payının yüzde 3,1; elektrik üretimindeki payının ise yüzde 0,21 düzeyinde olduğunu belirtti. Dr. Taşkıran, konuşmasını şöyle sürdürdü: “ 8 Ocak 2011’de Yenilenebilir Eneri Kaynakları Kanunu’nda yapılan değişiklikle,  biyokütleden üretilen elektriğin kilovat saatine, 10 yıl boyunca 13,3 dolar sent alım garantisi verildi. Biyokütle tesisinin tamamen yerli üretimle ve hem ısı hem de elektrik üretecek şekilde kurulması durumunda, yasaya göre ilavelerle birlikte, üretilen elektriğin kilovatsaati, 5 yıl süreyle 18,6 dolar sentten satılabilecektir.  Ülkemizde ticari olarak elektrik üreten bir odun santrali henüz olmadığı için odun enerjisine dayalı güç üretme tesislerinin kurulum maliyetlerini hesaplamakta kullanabileceğimiz bir örnek yoktur. Dünyadaki biyokütle santrallerinin yatırım maliyetleri incelendiğinde yaklaşık olarak maliyetin kurulu güç başına 1.200.000 $/MW-1.500.000 $/MW arasında değiştiği görülmektedir. Yapılan hesaplamalar sonucunda oduna dayalı güç üretme tesislerinin odunsu biyokütle yakıt bedellerinin 75 TL civarında olması durumunda güç üretme tesislerinin elektrik üretimi kârlı olacağı görülmektedir. 20-25 MW kapasitesinde yeni bir biyokütle güç üretme tesisi kurulurken ana sermayenin en az 8-10 milyon TL arasındaki kısmının yatırımcının kendi kaynaklarından geriye kalan 35-45 milyon TL’nin ise banka kredisiyle karşılanması uygun olacaktır.”

Dr. Taşkıran, Avrupa Birliği’nin (AB) Leonardo da Vinci Fon akışlarından finanse edilen bir yenilik aktarımı projesi olan Odun Enerjisi Eğitim Ağı (WETNet) Projesi’yle de ilgili bilgi verdi.

“Türkiye’de bol miktarda tavuk atığı var”

TÜBİTAK Uzman Araştırmacısı Volkan Çoban panelde yaptığı konuşmada, Türkiye’de tavuk üretiminden dolayı, bol miktarda bulunan tavuk artıklarının, biyogaz tesisleri için hammadde niteliğini taşıdığını belirtti. Tavuk artıklarının değerlendirilmesiyle elde edilen biyogazın elektrik üretiminde kullanıldığını ifade eden Çoban, Yenilenebilir Enerji Kanunu’nda yapılan değişikle söz konusu elektrikten gelir elde edilebileceğini vurguladı.

Biyogaz üç farklı teknikle elde ediliyor

Panelde konuşma yapan Mimsan Isı Teknolojisi Yetkilisi Doç Dr. Hakan F. Öztop, biyokütle olarak kullanılan yakıtların çok farklı şekilde karşımıza çıktığını belirterek, birçok organik atığın bu kapsamda değerlendirildiğini ifade etti. Doç. Dr. Öztop, organik atıkların  termo kimyasal, fiziko kimyasal ve biyo kimyasal yöntemlerle biyogaza dönüştürüldüğünü aktararak, böylece, güç, ısı ya da ışığın elde edilebildiğini vurguladı.

“Enerji hayatın olmazsa olmazı”

Artaş Temsilcisi Ferit Işık’da panelde yaptığı konuşmada, enerjinin hayatın olmazsa olmaz bir vazgeçilmesi olduğunu belirtti. Fosil yakıtlarının çevreye uyumlu olmayan ve tükenebilen kaynaklar olarak değerlendirildiğine işaret eden Işık, gelişmiş ülkelerin yenilenebilir enerji ye yöneldiklerini aktardı. Işık, yenilenebilir enerji kaynakları arasında önemli bir yeri olan biyogazın, dünyada kullanılmasındaki temel amacın elektrik üretimi olduğunu vurgulayan Işık,

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Köşe Yazıları

Avusturalya Başbakanı Abbott Temiz Enerjiye Neden Karşı ?

Avustralya Başbakanı Tony Abbot geçtiğimiz günlerde rüzgar türbinlerini “korkunç, gürültülü ve sağlık için tehdit” olarak nitelendirmişti. Bununla da kalmayan Abbot hükümeti, kısa bir süre önce bir devlet kuruluşu olan CEFC’nin

YATIRIMCI 0 Comments

Apple’ın Güneş Enerjili İlk Mağazası Açılıyor

Apple, tamamen güneş enerjisi ile çalışan ilk mağazasını Singapur’da açıyor 800 binanın çatısına yerleştirilen Güneş panelleri apple mağazasına enerji sağlayacak. Apple, Güneydoğu Asya’daki ilk Apple Store mağazını açacağını ve bu

HABERLER 0 Comments

Manisa’da Jeotermal Patlamalar Yaşanıyor

MANİSA – Manisa’nın Alaşehir İlçesi’ne bağlı Alkan Köyü’nde jeotermal çalışmaları yapılan bölgede yaşanan patlamalar nedeniyle köylüler evlerinden çıkamıyor. Durumun kontrol altına alınması için ABD’den gelecek uzman ekip bekleniyor. Manisa’nın Alaşehir