Tatil Bölgesinde Güneş Enerjisiyle Elektrik Üretimi

Tatil Bölgesinde Güneş Enerjisiyle Elektrik Üretimi

AYDIN’nın Kuşadası ilçesindeki Türkiye’nin bilinen ilk kapsamlı turizm yatırımı ve tatil köylerinden Kuştur, personel lojmanlarının terasına kurulan güneş panelleri ile kendi elektriğinin bir bölümünü üretmeye başladı.

Özellikle yaz aylarında elektrik tüketiminin artış gösterdiği Türkiye’de yerleşkelerde güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi önemli avantajlar oluşturabilir.

Bu kapsamda, öz-tüketim yöntemiyle elde edilen elektrik üretimi, elektrik dağıtım şebekelerini rahatlatacak bir mekanizma olarak düşünülebilir. Ayrıca, maliyet açısından da önemli avantajlar oluşturabilir.

Türkiye’de öz-tüketim yöntemiyle güneş enerjisinden elektrik üretilerek aynı yerde tüketilmesi uygulamalarına giderek daha sık rastlanıyor. Eğitimden sanayiye kadar birçok farklı alanda güneş enerjisinden elektrik üretimine tanık olunmaya başladı.

Daha önce sitemizde çeşitli haberlerle yer verdiğimiz gibi (Haber için tıklayın) bu uygulamalar Türkiye’de artış gösterirse, güneş enerjisinden elektrik üretiminin bir sektör olarak gelişmesi de daha kolay olacak.

Bu doğrultuda, güneş enerjisinin turizm sektöründe kullanılmaya başlanması, sevindirici bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Aydın’nın Kuşadası ilçesindeki Türkiye’nin bilinen ilk kapsamlı turizm yatırımı ve tatil köylerinden Kuştur, personel lojmanlarının terasına kurulan güneş panelleri ile kendi elektriğinin bir bölümünü üretmeye başladı.

Üç yıl önce kademeli olarak tesiste yenileme çalışmaları yaptıklarını söyleyen Kuştur Tatil Köyü Genel Müdürü Metin Tekin, “Türkiye’nin en önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda Kuşadası’nda bir ilki gerçekleştirdik. Sosyal tesislerin çatısında 2 bin metrekare alan üzerine kurulu 155 kw/h gücündeki güneş santrali ile yılda 260 bin kw elektrik üretiyoruz. Bu da yıllık tüketimimizin yüzde 18’ini oluşturuyor” dedi.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin İlk Pasif Evi Urla’da İnşa Edildi

Türkiye’nin en az enerji tüketen ve en çevreci ilk ‘Pasif Ev’ i Urla’da inşa edildi. Ev yıllarca İtalya’da güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji sistemleri üzerinde çalışan Alman Gerd ve Türk

HABERLER

Doğalgazı Verimli Hale Getiren Termal Güneş Sistemi: Sentez Gaz

ABD Enerji Bakanlığı’nca geliştirilen yeni sistem, doğalgaz tüketiminde devrim yaratacak. Sistem, güneş enerjisiyle doğalgaz santrallarının yüzde 20 daha az yakıt tüketmesini sağlıyor. ABD Enerji Bakanlığı, güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda yeni

Jeotermal enerji 0 Comments

Yenilenebilir Enerji Payı Artacak

Dünya elektrik üretiminde yenilenebilir enerji 2013-2020 yılları arasında diğer tüm enerji kaynaklarının toplamından fazla kullanılacak. Dünyada yenilenebilir enerjinin toplam elektrik üretiminde payının artacağı uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Bu artışta yenilenebilir

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply