Tatil Bölgesinde Güneş Enerjisiyle Elektrik Üretimi

Tatil Bölgesinde Güneş Enerjisiyle Elektrik Üretimi

AYDIN’nın Kuşadası ilçesindeki Türkiye’nin bilinen ilk kapsamlı turizm yatırımı ve tatil köylerinden Kuştur, personel lojmanlarının terasına kurulan güneş panelleri ile kendi elektriğinin bir bölümünü üretmeye başladı.

Özellikle yaz aylarında elektrik tüketiminin artış gösterdiği Türkiye’de yerleşkelerde güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi önemli avantajlar oluşturabilir.

Bu kapsamda, öz-tüketim yöntemiyle elde edilen elektrik üretimi, elektrik dağıtım şebekelerini rahatlatacak bir mekanizma olarak düşünülebilir. Ayrıca, maliyet açısından da önemli avantajlar oluşturabilir.

Türkiye’de öz-tüketim yöntemiyle güneş enerjisinden elektrik üretilerek aynı yerde tüketilmesi uygulamalarına giderek daha sık rastlanıyor. Eğitimden sanayiye kadar birçok farklı alanda güneş enerjisinden elektrik üretimine tanık olunmaya başladı.

Daha önce sitemizde çeşitli haberlerle yer verdiğimiz gibi (Haber için tıklayın) bu uygulamalar Türkiye’de artış gösterirse, güneş enerjisinden elektrik üretiminin bir sektör olarak gelişmesi de daha kolay olacak.

Bu doğrultuda, güneş enerjisinin turizm sektöründe kullanılmaya başlanması, sevindirici bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Aydın’nın Kuşadası ilçesindeki Türkiye’nin bilinen ilk kapsamlı turizm yatırımı ve tatil köylerinden Kuştur, personel lojmanlarının terasına kurulan güneş panelleri ile kendi elektriğinin bir bölümünü üretmeye başladı.

Üç yıl önce kademeli olarak tesiste yenileme çalışmaları yaptıklarını söyleyen Kuştur Tatil Köyü Genel Müdürü Metin Tekin, “Türkiye’nin en önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda Kuşadası’nda bir ilki gerçekleştirdik. Sosyal tesislerin çatısında 2 bin metrekare alan üzerine kurulu 155 kw/h gücündeki güneş santrali ile yılda 260 bin kw elektrik üretiyoruz. Bu da yıllık tüketimimizin yüzde 18’ini oluşturuyor” dedi.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Akıllı Ürünler

Facebook İnternete Herkesin Ulaşmasını Sağlayacak Drone’ların Peşinde

Facebook, milyarlarca insanın internete erişebilmesini havadan sağlamak yerine drone’ları kullanmak niyetinde. Bu hedefle İngiltere merkezli teknoloji şirketi Ascenta’yı satın meydan Facebook, bu satın almayla birlikte güneş enerjisiyle çalışabilen drone’ları uçurmaya

HABERLER 0 Comments

Yeni Tesla Otomobil 25 Bin Dolara Alınabilecek

Tesla otomobillerinin fiyatı standart benzinli otomobillere oranla çok yüksek kalıyor. Elektrikli araçların en büyük handikaplarından biri yüksek fiyatlar. Üretici kuruluşlar da bu konuya yönelik çözüm arıyor. www.mynet.com’un haberine göre, elektrikli

HABERLER

Zorlu Enerji’den Pakistan’da Yatırım Hazırlığı

Zorlu Enerji, Pakistan’da 200 megawatt güneş, 100 megawatt rüzgar yatırımıyla ilgileniyor. 2013 yılında Pakistan’ın Jhimpir bölgesinde 151 milyon dolar yatırım maliyeti ile 56,4 megawatt gücündeki rüzgar santralini hayata geçiren Zorlu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply