Tatil Bölgesinde Güneş Enerjisiyle Elektrik Üretimi

Tatil Bölgesinde Güneş Enerjisiyle Elektrik Üretimi

AYDIN’nın Kuşadası ilçesindeki Türkiye’nin bilinen ilk kapsamlı turizm yatırımı ve tatil köylerinden Kuştur, personel lojmanlarının terasına kurulan güneş panelleri ile kendi elektriğinin bir bölümünü üretmeye başladı.

Özellikle yaz aylarında elektrik tüketiminin artış gösterdiği Türkiye’de yerleşkelerde güneş enerjisinden elektrik elde edilmesi önemli avantajlar oluşturabilir.

Bu kapsamda, öz-tüketim yöntemiyle elde edilen elektrik üretimi, elektrik dağıtım şebekelerini rahatlatacak bir mekanizma olarak düşünülebilir. Ayrıca, maliyet açısından da önemli avantajlar oluşturabilir.

Türkiye’de öz-tüketim yöntemiyle güneş enerjisinden elektrik üretilerek aynı yerde tüketilmesi uygulamalarına giderek daha sık rastlanıyor. Eğitimden sanayiye kadar birçok farklı alanda güneş enerjisinden elektrik üretimine tanık olunmaya başladı.

Daha önce sitemizde çeşitli haberlerle yer verdiğimiz gibi (Haber için tıklayın) bu uygulamalar Türkiye’de artış gösterirse, güneş enerjisinden elektrik üretiminin bir sektör olarak gelişmesi de daha kolay olacak.

Bu doğrultuda, güneş enerjisinin turizm sektöründe kullanılmaya başlanması, sevindirici bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Aydın’nın Kuşadası ilçesindeki Türkiye’nin bilinen ilk kapsamlı turizm yatırımı ve tatil köylerinden Kuştur, personel lojmanlarının terasına kurulan güneş panelleri ile kendi elektriğinin bir bölümünü üretmeye başladı.

Üç yıl önce kademeli olarak tesiste yenileme çalışmaları yaptıklarını söyleyen Kuştur Tatil Köyü Genel Müdürü Metin Tekin, “Türkiye’nin en önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından olan güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda Kuşadası’nda bir ilki gerçekleştirdik. Sosyal tesislerin çatısında 2 bin metrekare alan üzerine kurulu 155 kw/h gücündeki güneş santrali ile yılda 260 bin kw elektrik üretiyoruz. Bu da yıllık tüketimimizin yüzde 18’ini oluşturuyor” dedi.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Yenilenebilir Enerjiden Üretim Doğalgazı Geçti

Dünya elektrik üretiminde yenilenebilir enerjinin payı yükselmeye devam ediyor. Öyle ki, Uluslararası Enerji Ajansı’nın son verilerine göre dünyada ikinci elektrik üretim kaynağı artık doğalgaz değil, güneş ve rüzgâr enerjisinden oluşan

HABERLER

Güneş Enerjisi Belediyelerin Yeni Gelir Kaynağı​: Yenilenebilir Enerji

İnhisar Belediyesi, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının (BEBKA) desteğiyle yürüttüğü “İnhisar’da güneş, elektriğe dönüşüyor” projesi kapsamında, ilçenin elektrik üretimine katkı sağlayıp belediyeye gelir elde ediyor. Belediye Başkanı İsmail Cambaz, AA

HABERLER 0 Comments

Yatağan Termik Santrali’nin Külleri Halk Sağlığını Tehdit Ediyor

Muğla’daki Yatağan Termik Santrali’nin küllerinin suyla bastırılarak depolandığı ‘kül barajının’ izin verilen sahanın dışına taştığı iddia ediliyor. Taşan suyun orman ve tarım arizelerine girmesi ise tepkilere yol açtı. Çevre Mühendisi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply