Tasarruflu Binaya Geçmeyenlere Ceza Yolda

Tasarruflu Binaya Geçmeyenlere Ceza Yolda

Enerji Verimliliği Kanunu kapsamında mevcut merkezi sistemli binalarda yasa gereği tasarruf cihazları kullanmayan bina sahibi veya yöneticileri, rekor cezalar bekliyor. Yasa gereği bina sahiplerine veya sorumlu yöneticilere 78 bin liraya varan cezalar kesilecek. 

ae_verimlilik_tasarruflu_bina_cezaMevcut merkezi sistemli binalarda 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereğince tasarruflu cihazlar kullanmayan bina sahibi veya yöneticiler ‘sorumlu’ sıfatıyla idari para cezası ödemek zorunda kalacak. Aynı kanunun 10. maddesi uyarınca 2013 yılında uygulanacak idari para cezalarına ilişkin tebliğ 13 Şubat 2013 tarih ve 28558 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Kanunun çıktığı 2 Mayıs 2007 tarihinde 500 lira ile 20 bin lira arasında değişen para cezaları 78 bin 537 liraya kadar arttı. Kat maliklerinin itirazı veya yetkililerin tespiti halinde de bu cezalardan kaçış olmayacak. Merkezi ısıtma ile ısıtma ve sıhhi sıcak su temin eden binalardaki artan şikayetler üzerine çıkarılan bu kanun gerekçesiyle sorumlu sıfatına haiz yönetimler ve kat maliklerince idari para cezası yaptırımları kesilmeye başlandı.

ŞİKAYETLER CEZALARI 3 KAT ARTIRDI
Bursa’da faaliyet gösteren A.B.O.S şirket yetkilisi Beyhan Güral, merkezi sistem konusunda bina sahipleri ve yöneticilerin yeterince hassasiyetinin olmadığını belirterek, “Ancak kanun yürürlükte olduğundan idari cezaların kapımızda olduğunu söyleyebiliriz. Bu kanunun amacı, enerjinin etkin kullanılması, israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin ekonomi üzerindeki yükünün hafifletilmesi ve çevrenin korunması için enerji kaynaklarının ve enerjinin kullanımında verimliliğin artırılmasıdır. Bu kanun aynı zamanda binalardaki artan şikayetleri de çok azaltacak, kat malikleri veya kiracıları kullandıkları enerji kadar ödeyecekler ve enerji verimliliği sağlanacaktır. Isı pay ölçerler monte edilmiş olduğu radyatörün ısısı ile oda ısısı arasındaki farkı ölçerek kullanılan enerjiyi hesaplamaktadır. Ortak gelen doğalgaz faturasından sonra uzman teknik ekip kat sahibini rahatsız etmeden, daire içine girmeden uzaktan okuma (RF-GSM) ile bütün kullanım değerlerini alır ve kanuna uygun olarak kullanım oranına göre paylaştırılır” dedi.

Kaynak: İHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Araştırmalar 0 Comments

Sabun Köpüğünü “Patlatmayacak” Bir Güneş Teknolojisi

Bilimadamları bir sabun balonu üzerinde, balonu patlatmadan durabilecek kadar ince ve hafif bir güneş hücresi üretti. Bu olağanüstü çalışma, dünyanın en önemli enerji teknoloji merkezlerinden MIT (Massachusets Instititue of Technologie)

HABERLER

Biyoyakıtta Buğday Sapı Dönemi

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne bağlı Enerji Tarımı Araştırma Merkezi uzmanları, buğday sapından benzine alternatif olabilecek biyoetanol üretti. Biyoyakıtta sürekli yeni kaynaklar ortaya çıkmasına artık şaşırmıyoruz. Bu alanda, Türkiye’de de çok önemli çalışmalar

Elektrik Üretimi 0 Comments

Kosta Rika Yılın Üçte İkisinde Fosil Yakıt Kullanmadı !

Kosta Rika 2016 yılında 365 günün 250 gününde (yaklaşık üçte ikisi) sadece yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik enerjisi kullanarak bu alanda yeni bir rekor kırdı. Ülke böylece hidro, jeotermal, rüzgar, biyokütle