Taner Yıldız: “Evlerde enerji tasarrufu için harcadığımız para, boşa gitmiyor”

 Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Steelife tarafından geliştirilen Ekolojik Ev Projesi’yle ilgili olarak, “Evlerimize  tasarruflu enerji yapılanması  sağlamak için harcanacak fazladan paranın 4 ile 5 yıl içerisinde tekrar kendi cebimize  döneceğini söylemem lazım. Harcadığımız para, boşa gitmeyen bir paradır. “ dedi.

ae_ekobina_steellife02Vefa markası Steelife’in enerji verimliliği esaslarına göre geliştirdiği Ekolojik Ev Projesi’nin ilk örneği, Pendik’teki showroom’da Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplantıda konuşan Bakan Yıldız,

“Evlerimize  tasarruflu enerji yapılanması  sağlamak için harcanacak fazladan paranın 4 ile 5 yıl içerisinde tekrar kendi cebimize  döneceğini söylemem lazım. Harcadığımız para, boşa gitmeyen bir paradır. Bugünkü sanayicimiz, tüccarımız 7-8 yılda kendine dönecek bir yatırımı tercih etmektedir. Burada daha seri geri dönecek bir işletmecilik var ben bunun son derece faydalı olduğuna inanıyorum“ dedi.

 

Yerli kömür ve yenilenebilir enerjiye öncelik veriliyor

Bakan Yıldız, dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bakanlar Kurulu’nun ‘Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’ıyla ilgili görüşlerini de açıkladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli kömürlerin ve yenilenebilir enerji kaynaklarının her geçen gün daha fazla kullanılmasına dönük talimatı olduğuna değinerek, “Türkiye’de şu anda 12-13 milyar ton civarında yerli çok yüksek kalorili olmayan düşük kalorili ama büyük bir potansiyel içeren yerli kömürümüz var. Bu teşvik şunu söylüyor:  Şu ana kadar yapılan teşvikler, yerli kömürün çıkartılabilmesiyle alakalı teşviklerdi. Ama çıkartılan bu yerli kömürün yine yerli kömürle çalışan termik santrallerinde kullanılmasına dönük ve oradan üretilecek elektriğe dair bir teşvik yoktu. Resmi Gazete’de yayımlanan yapı bu teşviği getiriyor ve nerede yapıyor olursanız olun 5. Bölgeden teşvikten yararlanmamızı sağlıyor. Bu yerli kömüre olan yatırımcımıza davetimizi daha da artıracaktır. Ama siz, 6. Bölgede yaparsanız tabi ki 6. Bölgeden yararlanılacak. Biz, doğalgaza göre ithal kömürü ithal  kömüre göre de yerli kömürün daha fazla kullanılması istiyoruz. Doğal gaz faturalarımızın  daha da düşmesini de sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

ae_ekobina_steellife03

Ekolojik ev, enerjiyi en verimli şekilde kullanıyor

Toplantıda konuşan Steelife Genel Müdürü Mimar Bülent Aydın da Ekolojik Ev’in kendi enerjisini kendisi ürettiğini ve enerjiyi en verimli şekilde kullanarak enerji verimliliği esaslarını en üst düzeyde karşıladığını kaydetti.  Projenin İstanbul

Teknik Üniversitesi akademisyenleri ile yürütülen işbirliği ile gerçekleştirildiğine değinen Aydın, “proje, üniversite sanayi işbirliğinin en iyi örneklerinden biri olarak dikkat çekiyor. Düşük enerji tüketimi ve dolayısıyla düşük karbon salımı olan bir bina üretimi gerçekleştirmek hedefiyle yola çıktık. Steelife Ekolojik Ev’in bu konuda İstanbul için bir prototip oluşturuyor. Ekolojik Ev, düşük enerji ihtiyacının tamamını yenilenebilir kaynaklardan sağlayacak şekilde pasif ev kriterlerine uygun olarak tasarlandı ve konforlu ve sağlıklı yaşam koşulları sunuyor” şeklinde görüşlerini açıkladı.

 

Enerjide kendine yetebilen bir yapı

ae_ekobina_steellife04Aydın, Ekolojik Ev’in doğalgaz ve herhangi bir başka enerjiye ihtiyaç duymadan kendi kendine yetebilen bir yapı olduğunu belirterek, güneş enerjisinden maksimum seviyede yararlanılan ve geri dönüşümlü malzemeden üretildiğini sözlerine ekledi.

Aydın, “Ekolojik Ev’de karbon salınımın minimum seviyede. Binanın elektrik enerjisi ihtiyacı, çatıya yerleştirilen 27 adet fotovoltaik panelle karşılanıyor. Tasarım aşamasında panel sisteminin binanın ihtiyacı olan yıllık 3.400 kWh elektrik enerjisi üretmek üzere planlandı. Binanın işletmeye alındığı son bir yıl içinde toplam elektrik üretimi, 3.800 kWh olarak hedeflenenin üzerinde gerçekleşti” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Ekolojik Ev’de 4 adet kullanılan termal panelle hem sıcak su üretimi yapılıyor hem de yerden ısıtmaya destek sağlanıyor. Hava kaynaklı ısı pompası ile de ısıtma ve soğutma gerçekleştiriliyor.

 

Alternatif Enerji Özel Haber

Hüseyin B. Ekmekçi

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Türkiye’nin Tüm Enerji İhtiyacını Güneş’ten Karşılamak Mümkün”

Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu (GÜNDER) Türkiye Bölümü Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kemal Gani Bayraktar, Türkiye’nin enerji ihtiyacını karşılamak için ülke topraklarının sadece 1.600 kilometrekarelik bir alanını güneş panelleriyle kaplamanın yeterli

HABERLER 0 Comments

Simav’da Jeotermal Isıtmalı Topraksız Sera Alanında Artış

Kütahya’nın Simav ilçesindeki Eynal Kaplıcaları’nda bulunan, jeotermal ısıtmalı topraksız sera alanı 100 dönüme çıktı. Jeotermal kaynaklı seracılık Türkiye’de artış gösteriyor. haberciniz.biz’in haberine göre, Kütahya’nın Simav ilçesindeki Eynal Kaplıcaları’nda bulunan, jeotermal

HABERLER

Türkiye Enerji Rüzgarına Kapıldı

Yenilenebilir Enerjiler Yasası’nın çıktığının ve yönetmelikler ile sahanın hazırlandığı sektörde en önemli sorun bürokrasi… Büyük işletme santrali kurabilmek için 32-34 kurumdan belge alınması gerekiyor. 1 MW altındaki yatırımların da aynı