Taner Yıldız ARIBA 6 ile Test Sürüşü Yaptı

Taner Yıldız ARIBA 6 ile Test Sürüşü Yaptı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencilerinin Avustralya’daki uluslararası yarışmaya katılmak için tasarladıkları “ARIBA 6″ isimli aracı kullandı.

ae_ulasim_taner_yildiz_ariba6Bakan Yıldız, Avustralya’da uluslararası yarışmaya katılacak “İTÜ Güneş Enerjisi Arabası”nı tasarlayan öğrencileri bakanlıkta kabul etti. Kendisinin de İTÜ mezunu olduğunu ifade eden Yıldız, heyecan verici bir gün yaşadıklarını, öğrencilerin beraberlerinde ticarileşmesinden ümitli oldukları güneş enerjisiyle çalışan bir arabayı getirdiklerini söyledi.Yıldız, öğrencilerin çalışmasını Türkiye’nin geleceğiyle ilgili önemli bir proje olarak gördüklerini vurguladı.

“Güneşin başımızın üzerinde yeri var. Normalde güneş yakar ama inşallah bizim cebimizi serinletecek” diyen Yıldız, güneş enerjisinde 600 megavatlık lisans için piyasaya açıldıklarını bunun yaklaşık 15 katı, yani 9 bin megavata yakın müracaat geldiğini bildirdi.

Konya, Karaman, Kayseri, Antalya, Şanlıurfa gibi güneşi son derece net alan illerde güneş santrallerinin önünü açtıklarını anlatan Yıldız, lisansa tabi olmadan yarım megavatlık sınırı 1 megavata çıkardıklarını, Bakanlar Kurulu’na 2,5 katına kadar çıkarma yetkisi aldıklarını ifade etti. Yıldız, yatırımcıyı ve yerli üreticiyi desteklediklerini kaydetti.

Aracın ne kadarının yerli olduğunu soran Yıldız, “yüzde 85’i yerli” yanıtı üzerine”, “Bize proje yapsaydınız, teşvik alırdınız” diye konuştu.

Türkiye’de 2012’de ithal edilen 60 milyar dolarlık enerji kaleminin yarısından fazlasının, 33 milyar dolarlık kısmının ulaşımda kullanıldığına dikkati çeken Yıldız, “Sizin 2 liraya geldiğiniz mesafeyi aracına göre, motor hacmine göre 800-1000 liraya gelen otomotivler var” dedi.

Yıldız, bu tür projelerin ticarileşmesinin ve geliştirilmesinin Türkiye için çok önemli olduğunu, böylece yakıtta dışa bağımlılığın azalacağını dile getirdi.

– İstanbul-Ankara arası 2 lira

Daha sonra öğrenci temsilcileri proje hakkında bilgi verdi. Buna göre, İTÜ bünyesinde güneş enerjili araba çalışmaları 2004’te başladı. İTÜ ekibi, 2009’da düzenlenen ve dünyanın en prestijli üniversitelerinin katıldığı Avusturalya yarışına katılan araçla en iyi yeni katılımcı ödülü aldı.

Öğrenciler ekim ayında yapılacak 2013 yarışına katılabilmek için Bakan Yıldız’dan destek istedi.

Bakan Yıldız’ın İstanbul’dan Ankara’ya gelirken kaç lira masraf yaptıkları sorusuna öğrenciler aracın saç kurutma makinası kadar enerji harcadığını ve 2 liralık bir masraf yaptıkları yanıtını verdi.

Yıldız’ın, aracı kaç saat kullandıklarını sorması üzerine öğrenciler, 3-4 saatlik bir sürüş yaptıklarını, gece aracın görünmemesi nedeniyle tehlike yaratmamak için kamyona yüklediklerini söyledi.

– “Almak istesek kaç lira olur?”

Aracın maliyetini merak eden Bakan Yıldız, öğrencilere, “Almak istesek kaç lira olur? diye sordu. Öğrenciler, 75-80 bin liraya güneş enerjili bir araç üretilebileceğini, yarış için tasarladıkları aracın maliyetinin ise 300 bin lirayı bulduğunu belirtti. Bakan Yıldız, “60-70 bin liraya yaparsanız bir tane sipariş verebiliriz” dedi.

Öğrenciler, yolda seyir halindeyken nasıl tepkiler aldıklarının sorulması üzerine, “Trafiği tıkamaktan korktuk biraz. Sürücüler sürekli durup fotoğraf çekmek istediler. Fotoğraf çekmek için direksiyonu bırakan birkaç kişi gördük. O biraz tedirgin edici oldu. Onun dışında aşırı bir zorlukla karşılaşmadı” yanıtını verdi.

Bakan Yıldız’ın, “(Uzaylı muamelesi gördünüz mü?) diye soruyorlar” ifadesi üzerine öğrenciler, “Biraz görüyoruz. Tekerleri görünmediği için araba olduğunu biraz geç anlıyor insanlar” dedi.

– Bakan Yıldız’dan 30 bin lira destek

Konuşmaların ardından Taner Yıldız ve öğrenciler, bakanlık bahçesindeki aracın yanına gitti.

Yıldız, burada yaptığı açıklamada, öğrencilerin kendisine yarışmaya katılma konusunda eksikleri bulunduğunu anlattığını, bir İTÜ mezunu olarak 30 bin lira destekte bulunmaya karar verdiğini söyledi.

Aracın dizaynının çok şık olduğunu belirten Yıldız, daha sonra araca bindi. Yıldız, araçta insanın kendisini pilot gibi hissettiğini ve oldukça rahat olduğunu ifade etti.

Taner Yıldız, bakanlık bahçesinde aracı bir süre kullandı.

Bir gazetecinin, “Makam aracı olarak tercih eder misiniz?” sorusuna, “Makam aracı olarak da ilerde değerlendirilecektir. Böyle bir durumda ilk değerlendirecek olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olmalı” dedi.

Kaynak: AA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin Güneş Enerjili Aracı Avustralya Yolcusu

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Solaris ekibi, DesTech Solaris isimli güneş enerjili aracının deneme sürüşünü gerçekleştirdi. Ekip, ürettikleri araçla Avustralya’da gerçekleştirilecek World Solar Challenge 2015’e katılarak kuzeydeki uç nokta Darwin’den güneydeki

HABERLER 0 Comments

Bakan Eroğlu Barajlardaki Doluluk Oranlarını Açıkladı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajlarda su sıkıntısı olmadığını belirterek, “İstanbul’da yüzde 74 olan içme suyu barajlarındaki doluluk oranı, Ankara’da yüzde 50 ve İzmir’de de yüzde 53’tür” dedi.

HABERLER

Intel Inside, Green Inside*

Dünyanın en büyük  yarı iletken üreticisi olan ABDli Intel firması, 2008 yılından beri “Yılın En Yeşil Şirketi” seçilmekte. Bunun nedeni ise karbon salınımının %88’lik bir kısmını yeşil enerjiden karşılıyor olması. Intel