Talep Tarafı Katılımı Pilot Projesi Hayata Geçiyor

Talep Tarafı Katılımı Pilot Projesi Hayata Geçiyor

Enerjisa ve TEİAŞ (Türkiye Elektrik İletim A.Ş) elektriğin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreye uyumlu şekilde tüketiciye sunulması için yeni bir pilot projeye daha imza attı.

enerjisa dağıtım-teiaş (1)Türkiye’de elektrik dağıtımında tüketicilerin rolü, hakları ve talepleri tartışılmaya devam ederken, bu konuda yeni bir uygulama devreye girecek.

“Talep Tarafı Katılımının Dağıtım Şirketlerine Faydalarının Araştırılması ve Dağıtım Şirketlerinin Piyasa Paydaşları ile Etkileşim Esaslarının Belirlenmesi” ismini taşıyan pilot proje ile Talep Tarafı Katılımı iş modelinin Türkiye’deki uygulama esaslarının belirlenmesine ENERJİSA ve TEİAŞ yeni bir katkı daha sağlayacak. Pilot projede, yüksek ve düşük tüketimli müşterilerin esnek taleplerinin merkezi bir yazılım ile takvimlendirilerek piyasalarda hem dengeleme güç birimi olarak hem de gün öncesi piyasalarında değerlendirilmelerinin pilot uygulaması yapılacak.

Enerjisa Dağıtım Şirketleri ( Başkent EDAŞ, AYEDAŞ, Toroslar EDAŞ ) adına sözleşmeyi imzalayan Genel Müdür Kıvanç Zaimler anlaşmayla ilgili, “Serbestleşen elektrik piyasası ile birlikte tüketiciye yönelik uygulamalar yaratmak çağın bir gereği haline geldi. Artık yalnızca standart şebeke işletme uygulamaları ile sınırlı kalmayıp, enerji sektörünün önümüzdeki yıllarda farklı boyutlarda gelişim göstereceğini ve yeni iş modelleri de dahil pek çok fırsatlara kapı aralayacağını düşünmekteyiz. Bu kapsamda Enerjisa Dağıtım olarak katma değer yaratan tüm projelerde görev almaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

TEİAŞ adına sözleşmeyi imzalayan Genel Müdür Sinan Yildirim ise, “Günümüzde elektriğin yeterlikaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreye uyumlu elektrik tüketimi için planladığımız bu Ar-Ge projesinin, özellikle elektrik enerjisi sektöründe serbest piyasa bazlı talep tarafı katılımı mekanizmasının hayata geçirilmesi amacına katkı sunacağını düşünüyoruz ” dedi.

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Karadeniz’de 2.500 güneş enerjisi uygulaması yapıldı

Daha önce haberini yaptığımız ve zaman zaman gelişmelerden haberdar etmiş  olduğumuz ORKÖY projesinin kapsamında bugüne dek pek çok önemli uygulamalar yapıldı:  http://www.orkoy.gov.tr/ORKOY/AnaSayfa/gunesenerjilisuisitmasistemlerikredisi.aspx?sflang=tr Karadeniz, Türkiye’nin en az güneş gören bölgesi olmasına

İNOVASYON 0 Comments

Dünyayı Değiştirecek 5 Solar Teknoloji

Doğal kaynakların insanlar tarafından tükenmesiyle birlikte birçok kişi güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının geleceğimiz olduğunu iddia etmekte. İşte size gelecekte çok yaygın olacak olan güneş enerjisindeki yenilikler; Parabolik Yansıtıcılar

ENERJİ YÖNETİMİ

Kirigamine Klimaları A+++ Enerji Verimliliği Sunuyor

Mitsubishi Electric’in Kirigamine serisi klimaları, sezonsal enerji verimliliği standartlarının en üst seviyesi olan A+++ enerji verimliliği sunuyor. Türkiye’de 23 Aralık 2013 tarihinde yayımlanan yeni tebliğe göre, klimalar artık sezonsal performansları