Swiss Solar Ödülleri 2011’in En Romantik En Güneşli Sahibi

Üzerinden çokca zaman geçti farkındayız fakat sürdürülebilir turizmin ülkemizde önemli gündem maddesi olduğu şu günlerde İsviçre’den çıkan bu güzel örneği tekrar paylaşmanın vakti diye düşündük.

ae_solar_otel110 Ocak 2011’de düzenlenen 21. Swiss Solar Ödülleri Töreni’nde yılın en güneşlileri açıklandı, bu ödül kategorilerinden 2 farklı dalda verilen solar güneş ödülünü St. Moritz Dağı’ndabulunan the Romantik Hotel Muottas Muragl aldı. Bu özel ödüllerden biri yapı renovasyonu kategorisinde verilen Swiss Solar Award 2011  ve enerji verimliliği alanında verilen The PlusEnergieBau® (PEB) Solar Award 2011 mertebesi oldu. Romatik Otel, muadillerinden bir adım daha öteye giderek sadece enerjiyi verimli kullanmakla değil, ihtiyacı olan enerjiden fazlasını üretmekle de ödüle layık görülmüş oldu.

Deniz seyiyesinden 2, 456 metre yükseklikte olan St. Moritz’de, Upper Engadin Gölü kenarında kurulmuş olan Romantik Otel; LED aydınlatma sayesinde tükettiği elektrik enerjisinden %64 tasarruf etmekte ve bu sayede daha önce 436,000 kWh olan enerji tüketimini 157,400 kWh indirmeyi başarmış. Yılın neredeyse 330 günü sıfırın altında olan hava sıcaklığında ısıtma yükü için gerekli olan enerjiyi ısı pompası, solar termal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılamaya devam etmekte.

Düzlemsel ve silindirik tüp solar termal sistemlerinin kullanıldığı Romantik Otel’de ısıtma ve sıcak su ihtiyacının tamamı bu sistemlerden kaşılanabilmektedir. Otelde bulunan 455 metrekarelik alan üzerine kurulu olaln fotovoltaik sistemlerden yıllık 95,000 ve 105,000kWh arası enerji elde edilmekte, 84 metre karelik alan üzerine kurulu olan solar kollektör sistemlerinde ise yıllık 70,000kWh’lık ısıtma enerjisi elde edilmektedir. Elektrik enerjisi ihtiyacının ise %100’ü fotovoltaik sistemlerden karşılanmaktadır. Bu sayede her yıl 144 tonluk bir karbon emisyonunun atmosfere salınmasını önlemekteler.

200 metre derinlikte bulunan 16 adet termal sondaj kuyusu sayesinde toprak enerjisinden de yararlanılarak ısıtma sistemleri ae_solar_otel2desteklenmektedir. Bu jeotermal enerji sistemleri sayesinde yıl boyunca yaklaşık 25 ve 50 derece arasında buhar ısısı elde edilebilmektedir.

Otelde aynı zamanda atık ısıdan da yararlanan kojenerasyon sistemleri bulunmakta. Bu atık ısı ise mutfak ve storeroom bölümünden ve bir de ilginç olarak finüküler sistemle çalışan raylı zirve trenininden çekilerek kojenerasyon sistem aracılığı ile hem ısıtma hem de elektrik enerjisine çevrilmektedir.

Sadece aktif enerji sistemleri değil, aynı zamanda renovasyon sürecinde pasif solar mimari ilkeleri de uygulanmaya çalışılmış. Gün ışığından ise maksimum ölçüde yararlanılmaya çalışılarak, aydınlatma enerjisi ihtiyacı daha düşük seviyelere indirilmiş.

Oteldeki renovasyon süreci ise 10 ayda tamamlanmış ve Energy Plus bir otel olmak için de yaklaşık 20 million İsviçre Frangı harcanmış.

Ülkemizde de sürdürülebilir turizm modeli arayan işletmelere örnek olması dileğiyle.

Daha detaylı bilgi için: http://www.muottasmuragl.ch/en/muottas-muragl/solar-award-2011/

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

Daha Akıllı Bir Gelecek İçin Akıllı Tuvaletler !

Yakın gelecekte birçok alanda görmeye başlayacağımız bu akıllı tuvaletler üzerindeki güneş panellerinden gelen enerji ile atık suyu temizleyen bir elektrokimyasal reaktör içeriyor. Üzerindeki mobil sensörlerle de sistemin çalışmasını takip ediyor,

HABERLER

Bu Metroda Beklerken Sıkılmanız Zor

Münih’li Pfarre Lighting Design şirketi Avrupa metro istasyonlarındaki aydınlatma sistemlerini revize ediyor. Şirketin son işi Hamburg’taki bir durağa şık, estetik ve fütüristik bir uygulama yapmak oldu. Yeni HafenCity Üniversitesi Metro

YATIRIMCI 0 Comments

“Sentetik Petrol Üretimi Sayesinde, Türkiye İleri Teknoloji İhraç Eden Bir Ülke Olacak”

Altaca Çevre Teknolojileri ve Enerji Üretim A.Ş. Genel Müdürü Çağrı Özkök, sentetik petrol üretimi (CatLiq) teknolojisi ile sıfır ve negatif değerli atıklardan yüksek katma değerli yenilenebilir enerji üretileceğini belirtti. Özkök,