Sütaş’tan Türkiye’nin Tarımsal Nitelikli En Büyük Biyogaz Tesisi

Sütaş’tan Türkiye’nin Tarımsal Nitelikli En Büyük Biyogaz Tesisi

Sütaş, Türkiye’nin tarımsal nitelikli en büyük biyogaz ve enerji üretim tesisinin açılışını Aksaray’da gerçekleştirdi.

Yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alan biyogaz üretimi Türkiye’de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlıyor. Özellikle tarım ve hayvancılık yapılan bölgelerde kurulan biyogaz tesisleri, tarım ve hayvancılık atıklarının değerlendirilmesi açısından da büyük önem taşıyor.

Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde de biyogaz tesisi kurulma çalışmaları sürüyor. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Ahi Enerji, Amasya’da BESİ OSB içerisinde hayvansal ve tarımsal atıkların değerlendirileceği 14 MW’lık biyogaz elektrik santrali kurmayı ve işletmeyi planlıyor. (Haberin devamı için tıklayın)

Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesine göre, bir biyogaz tesisinin tasarımında dikkate alınacak hususlar bulunuyor. Biyogaz tesisi kurulmasında uygun hammadde miktarı, hammaddenin cinsi ve özellikleri, ısıtma ihtiyaçları, karıştırma ihtiyaçları, kullanılacak malzeme ve ekipmanların cinsi, tesisin kurulacağı yerin seçimi, tesis inşaatı ve tesisin yalıtımı, tesisin ısıtılması ve işletme koşulları, biyogazın depolanması ve dağıtımı, biyogazın taşınması, tesisten çıkan biyogübrenin depolanması, tarlaya taşınması ve dağıtımı ve biyogaz kullanım araçlarının belirlenmesi hususlarına dikkat edilmesi gerekiyor.

Bu paralelde, Sütaş, Türkiye’nin tarımsal nitelikli en büyük biyogaz ve enerji üretim tesisinin açılışını Aksaray’da gerçekleştirdi.

Türkiye’nin tarımsal nitelikli en büyük biyogaz ve enerji üretim tesisi olan Sütaş Aksaray Doğal Enerji Tesisleri’nin resmi açılışı, Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz’ın ev sahipliğinde, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun, Aksaray Valisi Aykut Pekmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Çevre ve Şehircilik, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlıkları ve Aksaray ili bürokratları ile Aksaraylılar ve Sütaş çalışanlarının katıldığı törenle yapıldı.

Açılış konuşmasında, “Çiftlikten Sofralara” entegre iş modelimiz “doğal lezzet”imizin güvencesidir diyen Sütaş Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz, doğal tarım ve doğal enerji için de yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

“Doğal lezzeti doğal enerji ile üretiyoruz” diyen Yılmaz, açılışı gerçekleştirilen tesisin, 6,4 MWh elektrik enerjisi üreterek süt ürünleri fabrikasının elektrik ihtiyacının tamamını; buhar ve sıcak su ihtiyacının da önemli bir kısmını sağlayacağını ifade etti. Enerji üretiminin diğer bir çıktısı olan organomineral gübre üretimi için devam etmekte olan yatırımlarının 2016 yılı sonunda tamamlanacağını ve yem bitkileri için günde 150 ton özel gübre üretileceğini söyledi.

Sütaş’ın doğal enerji ve gübre yatırımlarının toplamı 2017’de 60 milyon dolara ulaşacak

Muharrem Yılmaz, konuşmasında, Sütaş Aksaray Doğal Enerji Tesisleri’nin küresel ölçekte bir sertifika programı olan Gold Standart tarafından sertifikalandırılan Türkiye’nin ilk biyogaz tesisi ve Çevre Bakanlığı’nın belgelendirdiği ilk tarımsal nitelikli katı atık bertaraf tesisi olduğunu vurguladı. Yılmaz, “Şu ana kadar Aksaray Doğal Enerji Tesislerimize 9 milyon dolar yatırım yaptık. 2016 ve 2017 yılında enerji üretim kapasitesini artırmak ve gübre tesisini kurmak için 17 milyon dolar daha yatırım yapacağız. Yatırımlarımız tamamlandığında tesislerimiz, 1.800 ton/gün gübre ve atık işleme kapasitesine sahip olacak; elektrik üretimimiz, 15 MWh’e, buhar üretimimiz 10 ton/saat’e çıkacak. Organomineral gübre üretim kapasitemiz ise günde 350 tona çıkacak” şeklinde konuştu. Bursa Karacabey’deki Sütaş tesisleri bünyesinde benzer bir tesisin yer aldığını, Tire’deki tesislerin ise bu yılın Ekim ayı içinde devreye alınacağını kaydeden Yılmaz, doğal enerji ve gübre yatırımlarının toplam tutarının 2017 sonunda 60 milyon dolara ulaşacağını ve böylece 10 milyon ağaçlık bir orman kadar sera gazı salımını azaltacaklarını söyledi.

Sütaş’ın bugüne kadar Aksaray’da doğal tarım, doğal enerji ve doğal lezzet üretim tesislerine yapılan yatırımlarının 205 milyon dolara ulaştığını; 1450 çalışan ve 11 bin süt üreticisi aile ile birlikte tarıma dayalı sanayinin güzel bir örneğini ve bir bölgesel kalkınma modeli oluşturduklarını ifade etti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun da konuşmasında, yenilenebilir enerji üretiminin önemine ve enerji üretimi içindeki payının artırılması gereğine dikkat çekerek, biyokütleden ve jeotermalden enerji üreten tesislerin, 365 gün, 24 saat kesintisiz çalışabildiğini ve yenilenebilir enerji kaynakları arasında özel bir yeri olduğunu belirtti.

Alaboyun, Aksaray’ın tarım ve hayvancılıkta büyük ilerleme kaydetmesini sağlayan Sütaş’ın, Aksaray ekonomisi içerisinde önemli bir payı olduğunu ve son yıllarda Türkiye’nin yonca borsasının Aksaray’da oluştuğunu ifade etti.

10 milyon ağaca eş değer sera gazı azaltımı

Sütaş, enerji ihtiyacının tamamını çiftliklerinin gübrelerinden ve fabrikalarının organik atıklarından üretirken 10 milyon ağaca eş değer sera gazı azaltımı gerçekleştirecek.

Sütaş, ineklerin yediği ottan sofralara ulaşan süt ürünlerine kadar süt değer zincirinin her aşamasını yönetip kontrol ettiği entegre bir iş modeliyle çalışıyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Turizmde Artan Yeşil Otel Yatırımları Büyümeyi Daha da Hızlandıracak

Business Planet’ın bu bölümünde Avusturya’dayız. Yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımı konu alıyoruz. Enerji tasarrufu neye mal oluyor? Yeşil yatırımlarla ne gibi sonuçlar alınıyor? Turizm sektörünün neden olduğu karbondioksit salınımının %20’sinin kaynağı

İNOVASYON 0 Comments

Samsung’dan Çin’de Lityum-iyon Pil Fabrikası

Samsung SDI, Çin’in Gaoxin sanayi bölgesinde elektrikli araçlar için lityum-iyon pil üretimi gerçekleştiren bir tesis açtı. Dünyada teknoloji alanında en çok konuşulan konulardan biri de enerji depolama. Bu konuda dünya

ENERJİ YÖNETİMİ

Bu Türbinde Hata Yok, 2 Kanat Var

ABD’de 2 kanatlı (evet yanlış okumadınız, 2 kanatlı) ve 500 kw’lık bir rüzgar türbini Texas’ın Mitchell yöresindeki bir artıma tesisinin enerjisini sağlıyor.  Windflow Technology tarafından tasarlanan ve  General Dynamics SATCOM Technologies

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply