Sürdürülebilirlik Raporunda  “Bir Sonraki Adım” Türkiye’ye Geliyor!

Sürdürülebilirlik Raporunda “Bir Sonraki Adım” Türkiye’ye Geliyor!

Küresel Raporlama Girişimi’nin (Global Reporting Initiative-GRI), geliştirilmiş Sürdürülebilirlik Raporlama İlkeleri “G4″, Akbank’ın ana sponsorluğunda Akçansa ve Çimsa’nın eş-sponsorluğunda ve Sustainova Sürdürülebilirlik Danışmanlık işbirliği ile Türkiye’ye geliyor.

GRIG4LansmaniAkbank ana sponsorluğu, Akçansa ve Çimsa eş-sponsorluğu ve Sustainova Sürdürülebilirlik Danışmanlık işbirliği ile Küresel Raporlama Girişimi (GRI)’ın yeni nesil Sürdürülebilirlik Raporlama İlkeleri G4’ün Türkçe çeviri ve tanıtım çalışmaları başladı. İstanbul’da gerçekleştirilen Türkiye lansman toplantısı, kurum ve kuruluşlara G4’ün genel tanıtımı ve uzman panel katılımcıların deneyimlerinden faydalanma ve onlara soru sorma imkanı sağladı.

Tüm dünyada en yaygın olarak kullanılan sürdürülebilirlik raporlama çerçevesi olan GRI İlkeleri, tüm sektörlerde faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların ekonomik, çevre, sosyal ve yönetim performansları hakkında raporlama imkanı sağlıyor. Tanıtımı, geçen Mayıs ayında Amsterdam’da düzenlenen “Sürdürülebilirlik ve Raporlama Global Konferansı”nda (Global Conference On Sustainability And Reporting) yapılan “G4 İlkeleri”, sürdürülebilirlik raporlamasında kullanılan standartlar “daha anlaşılır ve uygulanabilir” duruma getirilerek geliştirildi.

Lansman toplantısında Türkiye’deki kurum ve kuruluşlar, yenilenen önceliklendirme bakışının sonuçlarını ve G4’ü uygulayacaklar açısından hangi değişiklikleri getirdiğini daha iyi anlayabilmeleri için G4’ün yenilikleri ve gelişmeleri hakkında bilgilendirildiler.

Açılış konuşmalarını Akbank, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Türkiye Ofisi ve GRI’dan yetkili ve uzmanların yaptığı ücretsiz yarım günlük etkinlikte sürdürülebilirlik raporlamasının getirdiği fayda ve zorluklar tartışıldı. Türkiyedeki kuruluşlardan oluşan panel katılımcıları, GRI G4 Raporlama İlkeleri hakkında ilk görüş ve deneyimlerini paylaştılar.

GRI İcra Kurulu Başkanı Ernst Ligteringen şu ifadeleri kullanmıştır: “Önemli sürdürülebilirlik bilgileri, şirketlere pazarın, yatırımcıların ve kanun düzenleyicilerin değişen taleplerine uyum sağlamaları ve bu taleplere yanıt vermeleri konusunda yardımcı olarak daha akıllı ve daha sürdürülebilir iş modelleri oluşturmalarını ve stratejik karar verme sürecinde daha iyi olmalarını sağlayabilir.

“G4 İlkeleri, önceliklendirme (materiality) konusuna daha fazla vurgu yaparak, raporlama yapacak şirketlerin işlerinde en önemli ekonomik, çevresel ve sosyal etkilere odaklanmalarını sağlayacaktır. Bu bilgilerin beyanı, aynı zamanda, şirkete duyulan güveni arttırmakta ve şirketin itibarını yükseltmektedir.”

Akbank’ın mevduat bankaları arasında Türkiye’de bir ilke imza atarak 2009 yılında ilk Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladığını vurgulayan Akbank Halkla İlişkiler Müdürü Özlem Yalçın, “Akbank, Türkiye’nin en değerli banka markası ve ülkemizin en değerli kuruluşlarından biri. Sahip olduğumuz bu gücü ve kaynaklarımızı toplumumuzun ve dünyamızın geleceğine yönelik projelerde değerlendiriyoruz. Türkiye’de Sürdürülebilirlik Raporu yayımlayan ilk mevduat bankasıyız. Akbank olarak G4 ilkelerinin Türkçeye çevrilmesi ve Türkiye’de tanıtılması çalışmalarında rol almak bizim için çok önemli. GRI’ın, raporlamaya katılımı artıracağına inandığımız bu önemli yeniliğinin ülkemizde sürdürülebilir bir gelecek oluşturma çabalarına katkı sağlamasını diliyoruz,” diye konuştu.

Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal da toplantıda yaptığı konuşmada, “Türkiye’de yapı malzemeleri sektörünün lideri olarak faaliyet gösteriyoruz. Fakat bizim için liderlik kavramı, sektörün yanı sıra içinde bulunduğumuz toplumu daha ileri noktalara götürme görevini de ifade ediyor. Bu nedenle tüm paydaşlarımızın geleceğini düşünmeyi, en önemli ev ödevlerimiz arasında görüyoruz. Bunu da yasal yükümlülüklerimizi yerine getirmenin ötesinde, topluma, sektöre veçevreye çözümler sunarak tesislerimizin varlığını sürdürülebilir kılarak sağlıyoruz. Akçansa olarak, çalışmalarımızı doğal kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanarak, gelecek nesillerin ihtiyaçlarının karşılanmasına ve kalkınmasına imkan verecek şekilde sürdürülebilir başarı kazanma hedefiyle sürdürüyoruz. Bu başarılarımızı da 2010 yılından beri yayınladığımız GRI Sürdürülebilirlik Raporlarımızda ve Carbon Disclosure Project raporlarımızda şeffaf olarak açıklanmaktadır. ” dedi.

Çimsa Genel Müdürü Mehmet Hacıkamiloğlu ise Çimsa’nın sürdürülebilirlik anlayışını tüm iş süreçlerine entegre ettiklerini belirterek şöyle konuştu: “Biz Çimsa olarak, dünyamızın geleceği için iş dünyasına büyük sorumluluk düştüğüne inanıyoruz. Bu doğrultuda sürdürülebilirlik yönetimini, çalışma kültürümüzün ayrılmaz bir parçası haline getirdik. Kurumsal kararlarımızı şekillendirirken, her zaman sürdürülebilirlik kriterlerini dikkate alıyoruz ve bu alanda kaydettiğimiz ilerlemeyi kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşmayı görev kabul ediyoruz. 2007-2010 yıllarını kapsayan ilk GRI raporunu B seviyesinde hazırladık. 2011 yılını kapsayan raporumuz ilk kez B+ seviyesinde yayınlandı. Şimdi de 2012 yılını kapsayan raporumuz, çimento sektöründeki ilk GRI A+ raporu oldu. Elbette bununla da yetinmeyeceğiz, 2014 yılı sonrasında Entegre Raporlamaya geçmeyi hedefliyoruz. Türkiye’den Entegre Raporlama sürecine test şirketi olarak girmeyi kabul eden iki şirketten biri olduk.”

Sustainova Sürdürülebilirlik Danışmanlık’ın Türkiye ortağı Tuba Atabey de, “G4 Raporlama ilkeleri, GRI’ın paydaşlarla yaptığı uzun ve titiz çalışmalar sonucunda ortaya çıktı. Bu değişiklikleri anlamak ve raporu buna göre oluşturmak çok önemli. G4 raporlama ilkelerinin öne çıkardığı önceliklendirme (materiality) yaklaşımı sayesinde şirketlerin raporlama süreçlerini gözden geçirecekleri ve ekonomik, çevresel ve sosyal etkilerine odaklanarak sürdürülebilirlik performanlarını iyileştireceklerini düşünüyoruz” diye konuştu.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Sarıtepe-Demirciler Rüzgar Enerjisi Santralleri Tam Kapasite Elektrik Üretimine Başladı

Zorlu Enerji’nin Osmaniye’nin Bahçe ilçesinde 100 milyon Euro yatırımla kurulumunu gerçekleştirdiği Sarıtepe-Demirciler Rüzgar Enerjisi Santralleri (RES) projesi tam kapasite elektrik üretimine başladı. Zorlu Enerji, elektrik üretimi ve ticareti, enerji santrallerinin

HABERLER

Yeni Acrich Teknolojisi İle Özdisan ve 30 Yeni Ürünüyle Assan LED Fuarında

DMY Elektronik Yatırımlar (www.dmyelektronik.com)  grup şirketlerinden Özdisan ve Assan Elektronik, Perşembe günü başlayacak LED Lighting Fuarında ziyaretçilerini ağırlayacak ; Türkiye’nin lider elektronik komponent tedarikçisi Özdisan , 35. yılını kutladığı bu

HABERLER

Tübitak’tan Güneş Enerjili İnsansız Hava Aracı

TÜBİTAK desteğiyle güneş enerjisine dayalı, kısa menzilli ve otomatik uçuş ve kontrol kabiliyetine sahip 2 adet İnsansız Hava Aracı geliştirildi. Ankara Bilkent Cyberpark Teknoloji Bölgesi’nde faaliyet gösteren TK3-Teknik TÜBİTAK TEYDEB’den