“Sürdürülebilirlik Hikayeleri Oluşturulmalı”

“Sürdürülebilirlik Hikayeleri Oluşturulmalı”

LGMi Kurucu Ortağı Valdis Wish: “Sürdürülebilirlik anlatılırken, hikayeler içine yerleştirilmeli. Hikayeler empati yeteneğini artırır. Farklı bakış açılarını buluşturmaya yardımcı olur.”

IMG_0470Sürdürülebilir Markalar Konferansı’nın ikinci gününde, “Sürdürülebilirlik İletişimi İçin Bir Fırsat Olarak:  Oyun” isimli bir sunum yapan LGMi Kurucu Ortağı Valdis Wish, sürdürülebilirlik kavramını oyun olgusu üzerinden yorumlayan bir sunum yaptı. Wish konuşmasında, sürdürülebilirlik oyunlarının dört özelliğe sahip olması gerektiğini söyleyerek, şu açıklamayı yaptı: “Sürdürülebilirlik oyunlarının birinci özelliği, eğlence unsurunu taşımasıdır. Eğlence, insanların sürdürülebilirliğe daha çok yönelmelerine yol açar. İkinci özellik ise, oyunların açık uçlu deneyimler taşımasıdır. Sürdürülebilirlikle ilgili deneyimler olumlu bir niteliğe sahip olmalı. Oyunlar buna katkıda bulunur. Üçüncü özellik, sürdürülebilirlik oyunlarının daha iyi hikayeler içinde sunulması. Sürdürülebilirlik anlatılırken hikayeler içine yerleştirilmeli. Hikayeler empati yeteneğini artırır. Farklı bakış açılarını buluşturmaya yardımcı olur. Dördüncüsü ise sürdürülebilirlik oyunlarının bir ekip halinde gerçekleştirilmesi. Sürdürülebilirlik oyunlarında işbirliği çok önemli.

“Markalar topluma fayda sağlamak zorunda”

Konferansta “Kurumsal İletişimde Yeni Ses, Ton ve Karakter” başlıklı oturumda konuşan KİD Başkanı ve TAV Kurumsal İletişim Direktörü Bengi Vargül, sürdürülebilir iletişimin markalar için olmazsa olmaz olduğunu belirterek, “Türkiye ekonomik açıdan çok hızlı büyüdü. Ama artık büyümeyebilir. O yüzden, markalar topluma fayda sağlamak zorunda. Sürdürülebilir marka kavramını, marka iletişimi içine alan marka stratejileri oluşturmalı. Sürdürülebilir iletişimi temel alan markalar ön planda yer alacak” şeklinde konuştu.

“Paydaşlarla iletişim zorlaştı”

TÜHİD Genel Sekreteri ve Effect Halkla İlişkiler Ajans Başkanı Gonca Karakaş’da değişen teknolojiyle birlikte iletişim biçiminin de değiştiğini ifade ederek, “Her şey göz önünde yaşanmaya başladı. Şeffaflık oluşuyor. Şirketler bile “biz” dilini kullanmaya başladılar çünkü, fark edildi ki “biz” olmadan “ben” olmayacak. Diyalog da yok artık monolog da. Eskisine göre paydaşlarla iletişim zorlaştı. Paydaşlarla ilgili en ufak bir sorun artık kamuoyun mal oluyor. Bu açıdan şeffaflığı sürdürmek çok zor” şeklinde konuştu.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Sanayide Enerji Verimliliği Eğitimi 12-13 Mayıs 2015

İSO tarafından düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Eğitimi, 12-13 Mayıs 2015 tarihinde Odakule Meclis Toplantı Salonu’nda yapılacak. İSO tarafından düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Eğitimi, 12-13 Mayıs 2015 tarihinde Odakule Meclis Toplantı

HABERLER

Almanya Güneş Enerjisi Üretimini Yüzde 42 Artırdı

Almanya yılın ilk beş ayında geçen yılın aynı dönemine göre güneş enerjisi üretimini yüzde 42 arttırdı.  Almanya Federal Enerji ve Su Endüstri Birliği BDEW`in son raporuna göre, Almanya yılın ilk

HABERLER

Apple’dan İklim Değişikliğini Durdurmak İçin Büyük Adım

Her yıl milyonlarca ürünü kullanıcıyla buluşturarak ‘karbon ayak izleri’ bıraktığını belirten Apple, “İklim değişikliğini tartışmak istemiyoruz. Onu durdurmak istiyoruz” sloganlı dev bir harekat başlattı. Sürdürülebilirlik olgusunun yalnızca ekonomi alanında değil