Sürdürülebilir Ulaşımın Başkenti Seçildi

Sürdürülebilir Ulaşımın Başkenti Seçildi

2005 yılından bu yana Ulaşım Araştırma Kurulu Konferansı (Transportation Research Board) tarafından düzenlenen “Sürdürülebilir Ulaşım Ödülleri” 2014 senesi kazananı Buenos Aires-Arjantin oldu.

101Sürdürülebilir Ulaşım Ödülleri, sene içinde gerçekleştirdikleri yenilikçi ve sürdürülebilir ulaşım projeleri ile öne çıkan şehirleri teşvik etmeyi amaçlıyor. Geliştirilen projelerin şehrin tüm paydaşlarını kapsaması, ulaşım sebebiyle kaynaklanan karbon salımını düşürmesi, yaya ve bisikletçilerin güvenliğini artırması gibi kriterlere sahip olması gerekiyor.

Buenos Aires’teki uygulamalar

2013 yılında Buenos Aires’te iki yeni metrobüs sistemi açıldı: Metrobus Sur ve 9 de Julio. Bu hatların da katkısıyla şehir merkezi yürümeyi ve bisiklet kullanımı teşvik eden, yaya-dostu bir alana dönüştürüldü. Günde 200.000 yolcunun seyahatini kolaylaştıran yeni hatların hayata geçmesi politik olarak zorlu olsa da sonuçları ortada. Uygulamadan önce şehri bir uçtan diğer uca geçmek 40 dakika sürerken uygulama ile birlikte bu süre 14 dakikaya düştü.

Metrobüs sistemi ile birlikte bisiklet ortak kullanım sistemini 300 km daha genişletildi, şehir merkezi ve birçok meydan araç trafiğine kapatılarak yürümeyi ve bisiklet kullanımı teşvik eden, yaya-dostu bir alana dönüştürüldü.

Ankara finale kalamamıştı

14 Ocak’ta Washington’da gerçekleşen Ulaşım Araştırma Kurulu Konferansı’nda sahibini bulan ödülün diğer finalistleri Indore – Hindistan, Lnazhou – Çin, ve Suwon – Güney Kore idi. Adaylar arasında gösterilen Ankara ise finale kalamamıştı.

Ödülü daha önce ülke ve şehirler ise Mexico City, Meksika (2013); Medellin, Kolombiya ve San Francisco, ABD (2012); Guangzhou, Çİn (2011); Ahmedabad, Hindistan (2010); New York City, ABD (2009); Londra, İngiltere (2008); Paris, Fransa (2008); Guayaquil, Ekvador (2007); Seoul, Kuzey Kore (2006), ve Bogotá, Kolombiya (2005).

Kaynak: Yeşil Gazete

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Afyon’un Çamaşırları Jeotermal İle Kurutulacak

Afyon Jeotermal AŞ(AFJET) A.Ş jeotermal enerjiyle çalışacak çamaşır yıkama ve kurutma fabrikası için çalışmalara başladı. Bu kapsamda bir firmanın ürettiği ve jeotermal enerjiyle çalışan çamaşır makinesi Gecek havzasında bulunan ısı

HABERLER 0 Comments

“Biyoyakıt Üretiminin Hızlandırılmasına İhtiyaç Var”

Türkiye Aspir Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Akınerdem: “Son zamanlarda çevre ülkelerden satın aldığımız enerji kaynaklarının siyasi zorlanmalara bağlı olarak kısıtlanabileceği düşüncesiyle, yerel enerji kaynaklarına, özellikle de tarıma dayalı biyoyakıt

RÖPORTAJLAR

“Yenilenebilir Enerji Kaynakları Daha Az Bağımlılık ve Daha Çok Güç Demektir”

MB Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Uluslararası Jeotermal Birliği Başkanı Yüksek İnşaat Mühendisi Muharrem Balat: “Unutmamak gerekir ki yenilenebilir enerji kaynakları demek daha az bağımlılık ve daha çok güç demektir.