Sürdürülebilir Ulaşımın Başkenti Seçildi

Sürdürülebilir Ulaşımın Başkenti Seçildi

2005 yılından bu yana Ulaşım Araştırma Kurulu Konferansı (Transportation Research Board) tarafından düzenlenen “Sürdürülebilir Ulaşım Ödülleri” 2014 senesi kazananı Buenos Aires-Arjantin oldu.

101Sürdürülebilir Ulaşım Ödülleri, sene içinde gerçekleştirdikleri yenilikçi ve sürdürülebilir ulaşım projeleri ile öne çıkan şehirleri teşvik etmeyi amaçlıyor. Geliştirilen projelerin şehrin tüm paydaşlarını kapsaması, ulaşım sebebiyle kaynaklanan karbon salımını düşürmesi, yaya ve bisikletçilerin güvenliğini artırması gibi kriterlere sahip olması gerekiyor.

Buenos Aires’teki uygulamalar

2013 yılında Buenos Aires’te iki yeni metrobüs sistemi açıldı: Metrobus Sur ve 9 de Julio. Bu hatların da katkısıyla şehir merkezi yürümeyi ve bisiklet kullanımı teşvik eden, yaya-dostu bir alana dönüştürüldü. Günde 200.000 yolcunun seyahatini kolaylaştıran yeni hatların hayata geçmesi politik olarak zorlu olsa da sonuçları ortada. Uygulamadan önce şehri bir uçtan diğer uca geçmek 40 dakika sürerken uygulama ile birlikte bu süre 14 dakikaya düştü.

Metrobüs sistemi ile birlikte bisiklet ortak kullanım sistemini 300 km daha genişletildi, şehir merkezi ve birçok meydan araç trafiğine kapatılarak yürümeyi ve bisiklet kullanımı teşvik eden, yaya-dostu bir alana dönüştürüldü.

Ankara finale kalamamıştı

14 Ocak’ta Washington’da gerçekleşen Ulaşım Araştırma Kurulu Konferansı’nda sahibini bulan ödülün diğer finalistleri Indore – Hindistan, Lnazhou – Çin, ve Suwon – Güney Kore idi. Adaylar arasında gösterilen Ankara ise finale kalamamıştı.

Ödülü daha önce ülke ve şehirler ise Mexico City, Meksika (2013); Medellin, Kolombiya ve San Francisco, ABD (2012); Guangzhou, Çİn (2011); Ahmedabad, Hindistan (2010); New York City, ABD (2009); Londra, İngiltere (2008); Paris, Fransa (2008); Guayaquil, Ekvador (2007); Seoul, Kuzey Kore (2006), ve Bogotá, Kolombiya (2005).

Kaynak: Yeşil Gazete

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

YATIRIMCI

Alaşehir I Santrali Ulusal Sisteme Bağlandı

Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ’nin (Zorlu Enerji) yüzde 100 oranında hissedarı olduğu Zorlu Jeotermal Enerji Elektrik Üretimi AŞ’nin Manisa Alaşehir’de kurduğu Alaşehir I Jeotermal Santrali’nin ilk fazı başarıyla tamamlandı. Zorlu

Jeotermal enerji 0 Comments

TKDK’dan Hayvancılık İşletmelerine Yenilenebilir Enerji Desteği

TKDK, hayvancılık yapan üreticilerin güneş paneli veya biyogaz yöntemi ile kendi enerjilerini üretmelerine de destek verecek. TKDK IPARD 2 Programı kapsamında işletmenin kendi enerji tüketimini karşılayabilmesine yönelik yenilenebilir enerji yatırımlarına

Elektrik Üretimi 0 Comments

Axitec Kullanıcıların İlk Tercihi Oldu

Solar Power World Online (kısaca SPWO), Amerika’nın güneş enerjisi konusunda en çok takip edilen yayınlarından biri. Son 5 senedir tamamen takipçilerinin ve kullanıcıların oyları ile 10 farklı kategoride “Güneş Enerjisinde