“Sürdürülebilir Olan Lider Olur”

“Sürdürülebilir Olan Lider Olur”

İklim değişikliği, doğal kaynakların hızla azalması, artan sanayileşme ve şehirleşme karşısında çevrenin bozulması, havanın ve suyun kirlenmesi, insanoğlunu uzun bir süreden beri çözüm arayışına itiyor.

ae_kursun_kalem_surdurulebilir_liderBu arayışta yola çıkılan kavramlardan biri olan temiz üretim modeli, günümüzde daha kapsayıcı bir alana doğru kayıyor. Bu alan sürdürülebilirlik alanıdır. Bundan yaklaşık 25 yıl önce batıda ortaya çıkmış olan temiz üretim kavramı, bugün sürdürülebilir tüketim ve üretim kavramına dönüşmüş durumda. Artık üretirken, sadece daha az enerji ya da daha az su tüketmek dünyanın yaşadığı hızlı bozulma karşısında yeterli gelmiyor. Tüketirken de sürdürülebilir olmayı ve dünyayı korumayı becerebilmeliyiz.

Dolayısıyla sürdürülebilir üretim ve tüketim, enerji, su, atık ve kaynak yönetimi gibi konularda politika oluşturmakla iş bitmiyor. Bu noktada toplumun her kesimi elini taşın altına koymak zorunda. Gidebileceğimiz başka bir dünya henüz olmadığına göre, elimizdekini çok iyi korumalıyız.

Dünya yeni bir düzene doğru gidiyor. Yeşil üretim, temiz üretim, yeşil ekonomi gibi kavramlarla isimlendirilmeye çalışılan bu yeni düzen, ekonomik büyümeyi sağlarken, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmayı amaçlıyor. Bu yeni yaklaşım, şirketler için de, çıkarlarının toplumsal çıkarlar ile çatışmadığı, aksine sosyal ve çevresel konuların da şirketlerin sorumluluğu haline geldiği yeni bir düzeni ifade ediyor.

Verimlilik Genel Müdürlüğü ile Hacettepe Üniversitesi ortaklığında 10 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilen Sürdürülebilir Üretim Sempozyumu, bu alanda Türkiye’de başarıyla uygulanan iş örneklerinin yer aldığı, finansman imkanlarının ve yasal yapının değerlendirildiği bir platform oldu. Alanında öncü birçok şirket, temiz üretim ve sürdürülebilirlik alanında hayata geçirdikleri iyi uygulamaları anlattılar. Müthiş örnekler var ve bu çabaları kutlamak lazım.

Ancak sürdürülebilirlik çabalarının sadece birkaç büyük şirketin değil, sanayimizin ortak meselesi olduğuna inanıyorum. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan da buna dikkat çekti ve büyük sanayi işletmelerinin sürdürülebilir üretim projelerinin tabana, KOBİ’lere yaygınlaştırılması için çalıştıklarını söyledi.

Sürdürülebilirliği ekonomik, çevresel ve sosyal olmak üzere tüm boyutlarıyla ve bütüncül bir yaklaşımla ele aldığımız zaman doğru hedefe rahatlıkla varabileceğimizi düşünüyorum. Sürdürülebilirliği yönlendiren yasal uygunluk, kamuoyu güveni, müşteri ve yatırımcı talepleri gibi konulardaki gelişmeler de oldukça önemli. Sürdürülebilirlik alanı birçok risk ve fırsatı bir arada barındırıyor. Bu risk ve fırsatları iyi bugünden iyi okuyan, değerlendiren ve yönetenler, gelecekte rekabette de bir adım öne geçecekler.

Bu sadece şirketler için değil, ülkeler için de geçerli. Sürdürülebilir olan lider olur. Dünyanın durumu, Türkiye’nin 2023 hedefleri ortada ve top artık elimizde… Lider olmak istiyorsak, ülke olarak nasıl oynayacağımızı belirlememiz ve kararlı bir şekilde uygulamamız gerekiyor.

İlknur Menlik – Sabah.com.tr
imenlik@comart.com.tr

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Mevzuat 0 Comments

Solar Sektörde Yerli Üreticileri Bekleyen Zor Günler…

25 Haziran 2016 günü Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ solar sektörü çalışanlarının tepelerine bomba gibi düştü: Cuma gününe kadar lisanssız (1 MW altı) solar projelerde kullanılan ithal panellerin “gözetim vergi”nden muaf

Şirket Haberleri

Güneş Santrali Sigorta Firmaları Ve Bankalar Açısından Yıldırımdan Korunma Sistemleri

Günümüzde başta güneş olmak üzere enerji yatırımlarında bankaların yatırımcılara sundukları kredi imkanları oldukça cazip durumda. %20 -%30 oranlarında bir peşinatla güneş tarlası yatırımlarımıza finansör bulmuş oluyoruz ve enerji üretildikçe banka

Köşe Yazıları

İlknur Menlik: Kafaları karıştıran konu: “Biyoyakıtlar”

Tarım ürünlerinin enerji amaçlı kullanımı artıyor. Biyoyakıt konusu bir süredir dünya gündemini meşgul ediyor. Dolayısıyla kafaları karıştıran temel soru şu; Biyoyakıtlar; kurtarıcı mı yoksa yeni bir krizin habercisi mi? Her