Sürdürülebilir Kalkınma Çerçevesinde Rüzgar Enerjisinin Önemi ve Türkiye’de Rüzgar Enerjisi Yatırımlarına Yönelik Teşvikler

Özet

Sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi için istikrarlı ve sürekli bir enerji politikası oldukça önemli bir yere sahiptir. Yenilenebilir enerji kaynakları arasında yer alan, dünyada ve özellikle Avrupa’da büyük bir gelişme gösteren, rüzgâr enerjisinin Türkiye’de kullanımı oldukça düşüktür. Türkiye, Avrupa’da en yüksek rüzgar potansiyeline sahip olmasına rağmen gerekli gelişmeyi gösterememiştir. Sürdürülebilir kalkınma çerçevesinde, Türkiye’nin sahip olduğu rüzgar enerjisi potansiyeli öncelikle değerlendirilmelidir. Enerji kaynaklarının yakın gelecekte tükenme olasılığı da göz önünde bulundurulursa, rüzgar enerjisi teknolojilerinin yurt içinde üretilebilmesi için gerekli teşviklerin sağlanarak yatırım yapmanın cazip hale getirilmesi gerekmektedir. Bu teşvikler aracılığı ile hem rüzgar enerjisine dayalı bir sanayi oluşmakta hem de kullanılabilirliği yaygınlaşmaktadır .Bu amaçla çalışmada, rüzgâr enerjisinin önemi ve yatırım teşvikleri üzerinde durularak, Türkiye’deki durum değerlendirilmektedir.

Cansel Oskay
Niğde Üniversitesi İİBF Dergisi, 2014, Cilt: 7, Sayı: 1,
s. 76-94
Yazının devamı için tıklayın
5000066646-5000085396-1-PB

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

AKADEMİK

Karbon – Fırsat mı, Tehdit mi?

Yazar: Rıza Kadılar Destek Yayınları, 2010 ISBN: 975-8337-40-8 “250 milyar dolar dış ticaret hacmi olan Türkiye’nin küresel gelişmelere ilgisiz kalması, herhangi bir küresel düzenleme ve piyasa dinamiğinden kendini izole etmesi düşünülemez.

HABERLER

Mavisis Teknoloji’den “Solar Sistemlerde İnverter Teknolojileri” Semineri

Türkiye’nin ilk %100 ödüllü yerli inverter üreticisi Mavisis (Mavisolar) Teknoloji, 1 Ekim 2015 Perşembe günü  TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası üyelerine yönelik bir eğitim düzenliyor.  Kayıt ve detaylı bilgi için: http://www.emo.org.tr/misem/egitim_detay.php?egitimkod=450005119 Mavisis

Araştırmalar

5 Kat Daha Fazla Voltaj Üreten Yeni Nesil Hibrit Güneş Hücresi

Yeni hibrit güneş hücreleri, gün ışığı ve ısıyı aynı anda kullanarak 5 kat daha fazla voltaj üretiyor. Bilim insanları, şimdiye kadar en fazla enerji üretebilen yeni bir hibrit güneş hücresi geliştirdi.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply