“Sürdürülebilir Ekonomik Büyümeye Doğru Evrilmeliyiz”

“Sürdürülebilir Ekonomik Büyümeye Doğru Evrilmeliyiz”

Trucost CEO’su Richard Mattison: “Ekonomik büyümeyi doğal sermaye olarak adlandırdığımız doğayı koruyarak ve insanların refahını artırarak gerçekleştirmeliyiz. Üretim nedeniyle doğaya verilen zarardan dolayı, önemli bir ekonomik maliyet ortaya çıkıyor.”

IMG_0795Konferansta “Yeni Dönem Sürdürülebilirlik Parametrelerinden Şirketler Nasıl Yararlanabilir” başlıklı bir konuşma yapan Trucost CEO’su Richard Mattison, klasik ekonomi büyüme yönteminin geçerliliğini sürdüremeyeceğini, yeni ekonomik büyüme yöntemleri oluşturmanın gerekli olduğunu belirterek, “Sürdürülebilir ekonomik büyümeye doğru evrilmeliyiz. Ekonomik büyümeyi doğal sermaye olarak adlandırdığımız doğayı koruyarak ve insanların refahını artırarak gerçekleştirmeliyiz. Üretim nedeniyle doğaya verilen zarardan dolayı, önemli bir ekonomik maliyet ortaya çıkıyor. Çin’deki ekonomik büyümenin yüzde 10’u hava kirliliğinin oluşturduğu zararların giderilmesi için harcanıyor. Bunu  insansal maliyet olarak adlandırabiliriz. Gerçek maliyet, çevresel etki maliyetleri olabiliyor. Puma gibi kuruluşlar bu nedenle, çevresel etki maliyetini azaltacak sürdürülebilir projeler gerçekleştirerek, büyümelerini sürdürmeye çalışıyor. ” şeklinde konuştu.

Mattison 2030 yılında dünyada 3 milyarlık bir orta sınıfın oluşacağını ifade ederek, “Bu durum, çok daha fazla ürün satışını gerçekleştirileceğini, yeni pazarlar oluşacağını belirtiyor. Bununla birlikte, su kaynakları yüzde 40 oranında azalacağı için bu sınıfın talebine yeterli oranda yanıt verilemeyecek. Son 12 yılda küresel iklim değişikliği nedeniyle, fiyatlarda yüzde 100’lük bir artış yaşandı. Dolayısıyla, yeşil üretim ön plana gelmeye başladı. Bir ülkede üretimin ne kadar yeşil olduğunu gösteren “ekonomik açıklık” ve “yeşil gayri safi milli hasıla” kavramları bir ülkede ön Bu yeni bir başarı alanı olarak ortaya çıkıyor. Çevreyle ilgili ölçümler, finansal dile dönüştürüldüğü zaman şirketler ve hükümetler açısından anlamlı hale geliyor” diye konuştu.

“Çevresel davranış değişikliği henüz emekleme aşamasında”

Yeşil İş 2014: Sürdürülebilir İş Buluşması’nın ikinci gününde konuşan Hubbub Founder CEO’su  Trewin Restock, sürdürülebilirlik açısından önemli bir kavram olarak ifade ettiği şirketlerde çevresel davranış değişiklikleri hakkında görüşlerini aktardı. İş modellerinde çevresel etkileri dikkate alarak faaliyet göstermeyi içeren çevresel davranış değişikliğinin henüz emekleme aşamasında olduğuna değinen Restock, şirketlerin genel  olarak yatırım yapabilecekleri fırsatları aradıklarını ifade etti. Çevresel davranış değişikliği için oluşturulacak iletişim kampanyasında yaratıcı olunması, yüz yüze iletişim kurulması, espri ve oyun unsurlarının sürece dahil edilmesinin rolüne dikkat çeken Restock, “Şirketler kendi içlerinde çevresel davranış değişikliğinin önemini anlayan ve bu değişimi üstlenen bir lider çıkarabilirse, değişime daha açık oluyor.  Buna karşın, kriz içerisinde olan ve ortakların baskısı altında şirketler bu süreçten uzak kalabiliyor” dedi.

Dubai’ye 1000 megawatt’lık güneş enerjisi hedefi

Konferansta “Bir Yeşil Büyüme Modeli: Dubai” başlıklı sunum yapan Dubai Karbon Merkezi Uzmanı Yeni İş Geliştirme Müdür Yardımcısı Mohammed Al Shamsi, Dubai’de güneş enerjisinde 1000 megawatt’lık güneş enerjisi üretmeyi planladıklarını belirterek, şu anda 130 megawatt’lık kurulu güce sahip olduklarını aktardı. Karbon salınımını azaltmak içinde projeler geliştirdiklerini belirten Shamsi, 1 milyon ton’luk karbon salınımı azaltımı gerçekleştirmek istediklerini söyledi. Shamsi, “Temiz Gelişme Mekanizması isimli bir proje geliştirdik. Salınımlarımızı azaltarak, Dubai’nin refahını  artıracak çalışmalar yapıyoruz” dedi.  Akıllı şehirler kapsamında da elektrikli araçların sayısını artırmayı, şarj istasyonlarını yaygınlaştırmayı, akıllı ölçümler sistemi geliştirmeyi planladıklarını vurgulayan Shamsi, “Bu doğrultuda, akıllı şebekeler programını da devreye aldık” dedi.

Enerji verimliliğinde ise, türbinlerden de yararlanarak, karma bir sistem geliştirdiklerini aktaran Shamsi, yeni tesisleşmeye göre yatırım maliyetlerini yüzde 30 oranında azalttıklarını belirtti. Shamsi, sürdürülebilirlik projesini gerçekleştirmek için çeşitli zorluklarla karşılaştıklarını da dile getirdi.

 

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

Elektrikli Araç İçin Güçlerini Birleştiriyorlar

Yapılan anlaşmaya göre dünyanın en ünlü otomobil üreticilerinden Aston Martin ile Faraday Future elektrikli bir araç için güçlerini birleştiriyor. Birçok kişinin CES 2016’da tanıştığı Faraday Future teknolojik alanda büyük gelişmeler

HABERLER

Ankara Keçiören’de LED Devri

Teknolojik yenilikleri yakından takip ederek vatandaşların hizmetine sunan Ankara Keçiören Belediyesi, park ve bahçelerde LED teknolojili aydınlatmaya geçti. Ankara Keçiören’de LED aydınlatma teknolojisi ile parklar daha aydınlık hale gelirken, yüzde 44

HABERLER

İzmir’e Elektrikli Otobüsler

İzmir Büyükşehir Belediyesince toplu taşımada kullanılmak üzere 20 elektrikli otobüs satın alınacak. Türkiye’de büyükşehir belediyelerinde toplu taşımacılıkta elektrikli otobüslerin kullanılması çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde toplu taşımacılık sisteminde