Suntech, Sharp ve Yingli Solar Türkiye’de Üretime Geçiyor!

Türkiye hükümetinin dünya fotovoltaik piyasasını altüst eden 600 MW Güneş Enerjisi Santralı kurma izni verme kararı, bu sektördeki dünyanın en büyük 3 güneş paneli üreticisinin yatırım planlarını tamamen değiştirmesine yol açtı.

Anımsarsanız, açıklanan 600 MW limit, 10 yıl alım garantisi ve lisans alma sürecinde tamamlanması gereken prosedürler dünya fotovoltaik piyasasında şok etkisi yaratmış ve “Çılgın Türkler güneşe de geliyor” yorumları yapılmasına neden olmuştu. İşte bu şok dalgasının  etkisinden kurtulan Çinli ve Japon yatırımcılar, hemen ülkelerinden çok daha muhteşem bir piyasa olan Türk piyasasında büyük pay kapmak için yarışa girdiler. Açıklanan 600 MW limitin tamamının China Sunergy tarafından yapılan olacak 600 milyon dolara mal olacak 600 MW kapasiteli fabrika tarafından kapatılmasına hayli sinirlenen Suntech, Sharp ve Yingli yöneticileri şu ortak açıklamayı gönderdiler:

“China Sunergy’nin haksız rekabete yol açacak olan bu yatırımını endişe ile izliyoruz. Daha 3 ay önce 350 milyon dolar yatırım yapacaklardı, ne oldu da 600 milyon dolara yükselttiler anlamadık. Biz aramızda anlaşmıştık. Onlar 350, Suntech 500, Sharp 650 , Yingli 700 milyon koyacaktı işe. Baktılar ki hükümet her gün yeni bir tebliğ çıkarıyor, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün lisanlama süreci hakkında en ufak bir fikri yok, hemen cayıp işi daha da büyüttüler. Biz de karar verdik, artık Çin’de ve Japonya’da üretim yapmayacağız, tamamını Türkiye’ye kaydırıyoruz. Yatırım öyle olmaz , böyle olur. Hem normalde 600 MW kapasiteli fabrika 600 milyon dolara mal olmaz, çok daha azına mal olur, ama olsun. Biz de her 1 MW kapasiteyi 2 milyon dolara maletme kararı aldık. Tüm fabrikalarımızda Akkuyu Nükleer Santrali gibi Türk mimarisinden örnekler olacak, ama biz ekstradan langırt ve cirit atma gibi Türk ata sporlarının oynanabileceği ve mangal yapılabilecek mekanlar koyacağız. Ayrıca tesislerimizde Türk hamamı da düşünüyoruz”

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

komik

3 + 1 Yenilenebilir Enerji’li Daire !

  Kızılcahamam’da bir emlak ilanı. Darısı ” 3+1 fotovoltaikli daire” , “Rüzgar santralli sitede sahibinden…” ilanlarının başına !

komik

Güneş ve Rüzgar Enerjilerinin, Nükleerden 500 Kat Daha Zararlı Olduğu İspatlandı !

Geçtiğimiz günlerde Mersin’in Akkuyu mevkine nükleer santral kurmaya çalışan Akkuyu NGS adlı şirketin internet sayfasına giren bazı temiz enerji dostları, hiç haberdar olmadıkları gerçeklerle yüzleşmek zorunda kaldılar. Zira senelerdir kendilerinden saklanan

komik

Türk Medyası Dünyaya Yeni Bir Güç Birimi Kazandırdı

2.9.2013 tarihli Sabah gazetesinde her alan bir haberin 3. paragrafını yorumsuz aktarıyoruz: “Geçen yıl kömüre dayalı santrallerden brüt 68 televatsaat brüt elektrik üretilirken, bu katkı bu toplam brüt elektrik üretiminde

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply