Sunergy Türkiye Pazarına Farklı Bir Giriş Yaptı

Güneş hücresi ve paneli üretiminde dünya devlerinden biri olan China Sunergy (Nasdaq:CSUN), Türkiye’de Seul Enerji ile birlikte hücre ve panel üretimine başlıyor. CSUN aynı zamanda Seul Enerji ile birlikte Türkiye ve bölge coğrafyasında güneş projelerine yatırım yapacak.

Haber, Sunergy firmasını şu ana kadar Türk güneş enerjisi sektörüne girmeye çalışan tüm Avrupalı ve Çinli şirketlerden farklı bir konuma getirmekte.  Zira şu ana kadar bu şirket haricinde,  ülkemizde üretim gibi iddialı bir yatırıma giren yabancı fotovoltaik şirketi yok. Bunun bir nedeni Türkiye’de henüz oluşma aşamasında olan ve emeklemeye dahi başlamayan sektöre inancın yerleşmemiş olması iken, diğer nedeni de Türkiye’de üretim yapmanın fiyat açısından çok büyük bir avantaj getirmiyor olması.

Ancak tüm bu nedenlerden ötürü, Sunergy firmasına Türk fotovoltaik piyasasına herkesten önce inandıkları için takdir  etmek gerekiyor.

Amerikan borsalarının açılış saatinde (Türkiye saati ile 13:00) China Sunergy tarafından yayınlanan basın bülteninde ise özetle  şunlar deniyor:

“Şirketler Türkiye’de güneş hücresi ve güneş panelleri üretmek ve güneş enerjisi projelerine yatırım yapmak üzere “CSUN Eurasia” ismi altında 3 farklı ortaklık anlaşmasını Eylül ayında imzalamıştır. İlk 150MW’lık güneş paneli üretim hattı kurulmuş ve tesis 2013 Ocak Ayı içerisinde güneş paneli üretimine başlayacaktır, aynı zamanda 100MW’lık güneş hücresi üretimi de şu anda kurulum aşamasındadır ve Mart ayında devreye girecektir. 200MW’lık ilave üretim hatları 2013 yılının ilk çeyreğinde kurulacak ve Haziran ayına kadar güneş enerjisi pazarının durumuna göre kademeli olarak üretim artırılacaktır.

CSUN’ın global stratejilerinin önemli bir adımı olan bu tesis, Avrupa ve Asya kıtalarının kesişim noktası olan İstanbul’da kurulmuştur. Tuzla İstanbul Ticaret ve Endüstri Serbest Bölgesi’nde 22.000m2’lik kapalı alanda yer alan fabrika, ilave yatırımları ile birlikte 1200’den fazla kişiye istihdam sağlayacaktır. Bu yatırım CSUN’ın Çin’den sonraki en büyük ikinci üretim tesisi konumundadır. Bu tesis CSUN’ın sadece Avrupa’daki değil, Amerika’daki müşterilerine de ürün tedarik edecektir. ”

Anımsarsanız geçtiğimiz Temmuz ayında basında , China Sunergy ile Akfel Group ile Türkiye’de üretim konusunda anlaşmaya varıldığı haberleri  yer almış,  ancak sonrasında Akfel Grup ve China Sunergy (CSUN) arasındaki yatırım görüşmeleri askıya alınmıştı.  Sunergy tarafından yapılan son açıklamada ise, tarafların proje bazındaki fırsatları değerlendireceği yer almakta.

China Sunergy’nin CEO’su Stephen Cai basın bülteninde “Türkiye’de tesislerimizin üretime hazır olmasından dolayı oldukça mutluyuz. Türkiye’de yerli malı güneş hücreleri ve paneller kullanıldığı zaman güneş enerjisi projelerindeki alım tarife oranları yükselmekte. O sebeple güçlü yerel ortağımız Seul Enerji ile yaptığımız birliktelik sonucunda bölgede önemli bir pazar payına sahip olmayı hedeflemekteyiz.” açıklamasını yaparken, SEUL Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Çağrı Seymen ise  Türkiye’nin konum olarak kuzey-güney ve doğu-batı arasında ticaret köprüsü olması avantajını kullanmayı ve China Sunergy ile birlikte bu coğrafyada hem üretim hem de güneş projelerinde önemli ve başarılı bir oyuncu olmayı hedeflediklerini belirtiyor.

Şirket üretim tesisleri arasında Türkiye’yi de katmanın,  global tedarik zincirini geliştirmek ve  Amerika, Avrupa veya herhangi bir bölgeden gelebilecek Çinli ürünlere karşı anti-damping uygulamalarından etkilenmelerini önlemek açısından da önemsiyor.

 

 

csun

 

seul

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Fina Enerji’den Güneş Enerji Santrali

Ünlü iş adamı Hüsnü Özyeğin’in sahibi olduğu Fiba Grubu’nun şirketlerinden Fina Enerji, Denizli`de 10 MW`ye yakın güneşe dayalı lisanssız elektrik üretim tesisi kuracak. Güneş enerjisine yatırım furyası sürerken, Türkiye’nin önde

HABERLER

Shell Raporu: 2100 Yılında Ana Enerji Kaynağımız …..

Enerji devi Shell’e göre, yaşadığımız yüzyılın sonuna gelindiğinde, dünyada kullanılan enerjinin çoğu güneş enerjisi ile üretiliyor olacak. Şirketin hazırladığı “New Lens Perspectives” adlı raporda, 2100 yılına gelindiğinde dünyada üretilen enerjinin

HABERLER

Aamir Khan’dan “Atık Savaşçıları”na Tam Destek

Dünyada ve ülkemizde çok sevilen (ve Hindistan’ın Hollywood’u denen) Bollywood yıldızı Aamir Khan, ülkesindeki atık problemi için savaşan Waste Warriors (Atık Savaşcıları) ile bir araya geldi. Gönüllü gençlerden oluşan Waste