Sunanatolia 2, Sasol Solar Challenge Güneş Arabaları Yarışında 2. Oldu

Sunanatolia 2, Sasol Solar Challenge Güneş Arabaları Yarışında 2. Oldu

Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Güneş Takımı, “Sunanatolia 2” aracıyla katıldığı Sasol Solar Challenge Güneş Arabaları Yarışında ilk Türk takımı olma ünvanı ile yarışmayı 2. sırada tamamladı.

fft256_mf5597746Anadolu Güneş Takımı, 27 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenen Sasol Solar Challenge güneş arabaları yarışını büyük bir başarıya imza atarak 2. sırada tamamladı. Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Altyapı Projesi olarak (AUBAP) desteklenen ve Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. İrfan Töre ve Yrd. Doç. Dr. Emrah Dölekçekiç’in proje yürütücülüğünü üstlendiği hidromobil-hidrojen arabaları ve güneş arabaları projelerinde bölüm öğrencileri ile farklı disiplinlerden gelen öğrencilerin takım çalışmasının güzel bir örneği sergileniyor. Ekipler, güneş enerjisi ve hidrojen yakıt pilleri konusunda farkındalık oluşturmak, alternatif enerji kaynaklarının kullanımına yönelik teknolojilerin üretilmesinde gençlerin aktif rol oynamasını teşvik etmek ve halkı bilinçlendirmek amacıyla Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından her yıl düzenlenen TÜBİTAK Formula G Güneş Arabaları Yarışı ve TÜBİTAK Hidromobil-yarışlarına katılıyor.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“İlk Ticari Güneş Enerjisi Santralini de Biz Kurmuştuk”

Erzurum’daki 5 megawatt lisans ihalesine hak kazanan Halk Enerji Genel Müdürü Mustafa Atilla: “Lisanssız santrallerde de Türkiye’nin ilk resmi iznini biz almıştık. İlk ticari güneş enerjisi de santralini biz kurmuştuk.

HABERLER

Çin, Rüzgar Enerjisi Yatırımlarına Destekleri Azaltıyor

Çin, rüzgar enerjisi üreticileri için sağladığı desteklemeleri azaltmayı planlıyor. China Business News`un haberine göre Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, rüzgar enerjisi üreticileri için sağladığı desteklemeleri azaltmayı planlıyor. Geçtiğimiz 5

YATIRIMCI

Tepebaşı’nda Akıllı Şehir Projesine Gençler de Katılıyor

Tepebaşı Belediyesi tarafından Akıllı Şehir Projesi ile alınan Avrupa Birliği hibe programında gençlerin de katkısı alınarak, projelerin gelişim aşamasının verimli olarak ilerlemesi sağlanıyor. Akıllı şehirler kavramı Türkiye’de de geçerlilik kazanırken,