Sunanatolia 2, Sasol Solar Challenge Güneş Arabaları Yarışında 2. Oldu

Sunanatolia 2, Sasol Solar Challenge Güneş Arabaları Yarışında 2. Oldu

Eskişehir Anadolu Üniversitesi (AÜ) Güneş Takımı, “Sunanatolia 2” aracıyla katıldığı Sasol Solar Challenge Güneş Arabaları Yarışında ilk Türk takımı olma ünvanı ile yarışmayı 2. sırada tamamladı.

fft256_mf5597746Anadolu Güneş Takımı, 27 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında Güney Afrika Cumhuriyeti’nde düzenlenen Sasol Solar Challenge güneş arabaları yarışını büyük bir başarıya imza atarak 2. sırada tamamladı. Anadolu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Altyapı Projesi olarak (AUBAP) desteklenen ve Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. İrfan Töre ve Yrd. Doç. Dr. Emrah Dölekçekiç’in proje yürütücülüğünü üstlendiği hidromobil-hidrojen arabaları ve güneş arabaları projelerinde bölüm öğrencileri ile farklı disiplinlerden gelen öğrencilerin takım çalışmasının güzel bir örneği sergileniyor. Ekipler, güneş enerjisi ve hidrojen yakıt pilleri konusunda farkındalık oluşturmak, alternatif enerji kaynaklarının kullanımına yönelik teknolojilerin üretilmesinde gençlerin aktif rol oynamasını teşvik etmek ve halkı bilinçlendirmek amacıyla Türkiye Bilimsel ve Teknoloji Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından her yıl düzenlenen TÜBİTAK Formula G Güneş Arabaları Yarışı ve TÜBİTAK Hidromobil-yarışlarına katılıyor.

Haberin devamı için tıklayın 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Sizin Fikriniz Sizin Projeniz”

Renault’nun, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Total OilTürkiye ve Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ile birlikte düzenlediği “Sizin Fikriniz Sizin Projeniz” yarışmasının katılım süreci dün başladı. Sürdürülebilir ulaşım, 21. Yüzyılda

HABERLER

Biyoyakıt Yasası Geldi, Gıda Arzında Problem Kapıda mı?

EPDK yılbaşından itibaren benzin ve motorinde (her yıl kademeli artırılmak üzere) yerli katkı  (tarımsal esaslı bio enerji ürünü)  ilave edilmesi zorunluluğu getirdi. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğe göre; ‘-Piyasaya akaryakıt

HABERLER

Güneş Enerjili Sulamaya Teşvik Tebliği Yayınlandı

1 Haziran 2013 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tarımsal sulamaya teşvik amaçlı “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliği” yayınlandı.