Sulama Birlikleri Elektrik Faturasından Güneşle Kurtuluyor

Sulama Birlikleri Elektrik Faturasından Güneşle Kurtuluyor

Türkiye’de ödenmeyen yüklü elektrik faturalarıyla gündemden düşmeyen Sulama Birliklerine can simidi olacak bir proje geliştirildi. Balıkesir’in Pamukçu beldesinde hayata geçirilecek güneş enerjisi projesi ile il merkezindeki Pamukçu ve Aslıhantepecik Ovalarının sulamasında elektrik yerine güneş enerjisinden yararlanılacak.

ae_gunes_elektrik_solar_sulama_birligiBalıkesir’de tarımsal sulama kaynağı İkizcetepeler Barajı’ndan yararlanan Pamukçu ve Aslıhantepecik Ovası Sulama Birliği’ne bağlı 3 bin çiftçi Pamukçu Beldesi’ne kurulacak 50 kWp gücündeki On-Grid Fotovoltaik Güneş Enerjisi sayesinde elektrik faturalarından kurtulacak. Pamukçu Aslıhan Tepecik Ovası Sulama Birliği’nin Güney Marmara Kalkınma Ajansı’ndan (GMKA) hibe almayı başaran “Fotovoltaik projesi” Türkiye’de kurulu 418 Sulama Birliği’nin 800 milyon lirayı aşan elektrik borcundan kurtulması için ümit oldu. Sulama Birliği Başkanı olan Pamukçu Belediye Başkanı İsmail Çoban, “Rol ve model olacak bu projemiz, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında çok geride kalan birliklerimizi yatırıma teşvik edecek. Çiftçilerimizi büyük bir dertten kurtaracak” dedi.

ELEKTRİK GİDERİ YÜZDE 61 DÜŞECEK

İsmail Çoban, hazırladıkları projenin yaşama geçirilmesiyle, bölgenin en verimli topraklarına sahip Selimiye, Pamukçu, Çiçekpınar, Büyükbostancı, Küçükbostancı, Aslıhan, Paşaköy, Atköy, Aslıhantepecik, Çandır, Balıklı, Taşköy ve Yenice Köyleri’ndeki 3 bin çiftçinin 44 bin hektarlık alanı sulamadaki maliyetlerinin dönüm başına yüzde 55 azalarak 80 liradan 35 liraya düşeceğini, elektrik giderlerini yüzde 61 oranında düşürerek yıllık 100 bin lira tasarruf sağlayacaklarını söyledi. Tarımsal üretim maliyetleri düşen çiftçilerin iç piyasa ve ihracatta rekabet güçlerinin artacağını belirten Başkan Çoban, projeyle yaklaşık yılda 168 tonluk karbondioksit emisyonunun önlenerek 271 ağacın kurtarılmasına eşdeğer yeşil enerji üretimi sağlanacağını kaydetti. Tarımsal sulamada elektrikli su pompa kullanımının getirdiği yüksek enerji maliyetlerinin Sulama Birlikleri’ni borç batağı içine soktuğunu anlatan Pamukçu Aslıhantepecik Ovaları Birliği Başkanı İsmail Çoban şunları söyledi:

“İstasyonumuzda 75 kW gücünde 4 adet elektrikli su pompasından yararlanıyoruz. İşlem için yılda 163 bin TL’lik elektrik faturası ödüyoruz. Projemizin temel hedefi fotovoltaik güneş enerjisi yatırımı ile birliğimizin yıllık gider kalemleri içerisinde en yüksek payı alarak rekabet gücümüzü zayıflatan elektrik enerjisi maliyetlerinin düşürmek. Böylelikle bölge tarımı için hayati öneme sahip tarımsal sulama faaliyetlerini daha verimli ve düşük maliyetle yürütmek. Bugün ülkemizde 418 sulama birliği, 2 milyona yakın çiftçinin 410 bin hektarlık tarlasına su götürerek ülke tarımının devam etmesi için hayati önem taşıyor. Ancak sulama birliklerinin durumunun iç açıcı olduğunu söyleyemeyiz. Sulama birliklerinin 800 milyon TL ye ulaşan bir borç stoku bulunmakta ve bu miktarın büyük bir dilimini su pompalama giderleri oluşturmakta. Sulama birliklerine rol model olacak bir yatırımın deveye alınması ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımında çok geride kalan birliklerimizin teşvik edilmesi hedeflenen diğer bir durum. Tüzel Kişiliğine sahip olan birliğimizin kuruluş amacı, görev alanı içerisinde tarımsal sulama hizmetlerini yerine getirmek, yeni tesisler inşa etmek ve sulama tesislerinin etkin, verimli ve düzenli kullanımını sağlayarak sulu tarımın gelişmesini ve üretimin dengeli olarak artırılmasını sağlamak. Pamukçu tarımsal faaliyetler açısından bölgede lider bir beldedir ve çevresinde bulunan 40 köyün merkezi konumundadır. Beldenin en önemli geçim kaynakları sebzecilik ve hayvancılıktır. Bölgenin toplamında 84,4 milyonluk katma değere ulaşan sebze ürünleri üretimi, yaklaşık 68,3 milyon liralıkta katma değere ulaşan hayvancılık ürünleri üretimi söz konusu. Bölgemiz toplamda yıllık 153 milyon TL’lik bir tarımsal katma değer oluşturmaktadır.”

Kaynak: İHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Teksan, Yenilenebilir Enerji Çözümlerini Tanıttı

Türk enerji sektörünün öncü isimlerinden Teksan, telekomünikasyon dünyasının en önemli fuarı olan Mobile World Congress 2016’da yerini aldı. Dünyanın dört bir yanından gelen telekomünikasyon sektörü temsilcileri Teksan’ın enerjisini değişken devirli

HABERLER

Tesla Roadster Tek Şarjla 644 Kilometre Yol Alacak

Amerikan teknoloji şirketi Tesla Motor ilk elektrikli aracı RoadSter`i güncelledi. Yeni araç tek şarjla 644 kilometre yol alabilecek. Elektrikli araçların menzil sorununa yönelik çözümler geliştirilmeye devam ediliyor. Geleceğin ulaşım aracı

HABERLER

Çin Ortaklığıyla Pakistan`da Rüzgar Enerji Santrali Kurulacak

Çinli Hydro China ve Pakistanlı Dawood Power şirketleri Pakistan`da50 MW gücünde rüzgar çiftliği kuracak. Çinli enerji şirketi Hydro China ve Pakistanlı şirket Dawood Power, Pakistan`ın Sindh eyaletinin Gharo kenti yakınlarında