“Su yalıtımı Örtülerinde, CE Belgeli Ürünler Tercih Edilmeli”

“Su yalıtımı Örtülerinde, CE Belgeli Ürünler Tercih Edilmeli”

BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan: “Su yalıtımı örtülerini seçerken mutlaka standartlara uygun CE Belgesi bulunan kaliteli ürünler tercih edilmeli ve uygulama işin uzmanları tarafından yaptırılmalı. Kullanıcıların standartlara uygun ürün seçme konusunda son derece bilinçli olmaları gerekiyor.”

BITUDER_SuYalitimGorseli_1BİTÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karahan, Türkiye’de su yalıtımı olarak bitümlü örtü kullanıldığında, ürünlerin ve uygulamaların “TS 11758-2 Polimer Bitümlü Örtüler Uygulama Kural Standardı”na uygun olarak yapılmasının zorunlu olduğunu belirtti. Binaların taşıyıcı sistemlerini korozyon etkisinden ve dolayısıyla depremden korumak için standardın önemine dikkat çeken Karahan, böylece binaların amacına uygun olarak daha güvenli ve nem-rutubet problemlerinden uzak, konforlu inşa edilebileceğini söyledi. Karahan şu açıklamayı yaptı: “Kalitesiz ve standart dışı malzemelerle yapılan su yalıtımı uygulamaları, kısa bir süre sonra işlevini yitiriyor ve beklenen sonuçları oluşturmuyor. Su yalıtımı uygulamalarında doğru detayda doğru seçilmiş malzemenin kullanılması gerekiyor. Yanlış uygulamalar sonucu bu iş için yapılmış masraf çöpe atılmış oluyor. Su yalıtımı örtülerini seçerken mutlaka standartlara uygun CE Belgesi bulunan kaliteli ürünler tercih edilmeli ve uygulama işin uzmanları tarafından yaptırılmalı. Kullanıcıların standartlara uygun ürün seçme konusunda son derece bilinçli olmaları gerekiyor.”

Çatılarda kullanılan bitümlü örtüler için aranan asgari özellikler

-Çatılarda eğimin yüzde 5 ya da daha az olması durumunda iki katlı su yalıtımı yapılması şart.

-Çatılarda son kat örtüler için, uzun süre UV (Ultraviyole) ışıması, yüksek sıcaklık ve su kombinasyonuna uzun süreli dayanım şartı aranıyor. Bu doğrultuda ürünlerin yaşlandırma testlerinden geçmesi zorunlu.

-Çatılarda son kat örtü olarak kullanılacak ürünlerin aleve dayanıklı malzemelerden yapılması gerekiyor. Son kat örtüler için Yangın Yönetmeliğine göre Dış Yangın Performansı (BROOF) aranıyor. 

 Temellerde kullanılan bitümlü örtüler için aranan asgari özellikler

–  Temellerde kullanılacak su yalıtım malzemeleri yaşlandırma testine tabi tutularak su geçirimsizlik şartı aranıyor.

– Basınçlı su etkisi altında 60 Kpa dayanımlı, basınçsız su etkisi altında ise 2 Kpa dayanımlı ürün kullanılmalı.

– Basınçlı sularda cam tülü taşıyıcılı örtüler yerine polyester keçe taşıyıcılı, min. 3 mm örtülerin kullanılması zorunlu.

Mimari detaylarda kullanılan bitümlü örtüler için aranan asgari özellikler

– Polyester keçe ya da cam tülü keçe taşıyıcılı olarak tanımlanan örtüler, yeni düzenleme ile EN 13707 ve EN 13969 (Bitümlü örtü) standartları ile tanımlanıyor.

– Türkiye’de su yalıtımı konusunda kamuoyunda bilinç düzeyinin artırılması, sektörel sorunlara çözüm getirilmesi, kamu ve karar vericiler nezdinde gerekli çalışmaların yürütülmesi amacıyla faaliyetlerini sürdüren BİTÜDER, deprem riski ile karşı karşıya olan ülkemizde su yalıtımının zorunlu bir uygulama olması gerektiğini dile getirdi. Standartlara uygun malzeme ve yöntemler kullanılmadan yapılan su yalıtımı ise yaşadığımız binaların güvenli olması açısından risk taşımasına yol açıyor.

– Avrupa’da ve ülkemizde su yalıtımında en çok tercih edilen ürün olma özelliğini taşıyan Polimer Bitümlü Örtüler, uygulama ve kullanım açısından pek çok avantaja sahip. Toprak altında ve çatılarda polimer bitümlü örtülerin tercih edilmesi su yalıtımı uygulamasının uzun yıllar ilk günkü performansını korumasını sağlıyor.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Garanti’den Rüzgara 90 Milyon Euro

Garanti Bankası, Soma Rüzgar Santralı projesine, 90 milyon euro tutarında proje finansman kredisi sağladı. Garanti Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, santral, Bilgin Enerji Grubu’na dahil Bilgin Rüzgar Santralı Enerji Üretimi A.Ş

HABERLER

LÜY Uygulama Tebliği Taslak Metni Kamuoyunun Görüşüne Açıldı

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Tebliğ Taslağı 10 Haziran 2013 günü mesai bitimine kadar kamuoyunun görüş ve değerlendirmelerine açık tutulacaktır. İlgililerin Taslak Tebliğ hakkındaki görüşleri ile varsa konuya

HABERLER

“Paris İklim Zirvesi’ni Çok İyi Bir Şekilde Anlamalıyız”

Konferansta konuşan Boğaziçi Üniversitesi’nden Vesile Kulaçoğlu, Paris İklim Zirvesi’nin bu alandaki 2. Büyük uluslararası anlaşma olacağını belirterek, “Türkiye tarihi olarak bu anlaşmaya katılıyor. Birey, firma ve ülke olarak bu anlaşmaya