Su Geçirmez Polyesterden Elektrikli Araç Üretildi

Su Geçirmez Polyesterden Elektrikli Araç Üretildi

Elektrikli otomobil Rimono’nun 2017 yılının ortalarında satışa sunulması bekleniyor. Japon otomobil girişimcileri, Rimono’yu gelecekte büyük şehirlerde artmaya devam edecek olan yoğun trafiğe çözüm olarak geliştirmişler.

Elektrikli araç sektörü şu an için konvansiyonel araç pazarına göre, oldukça küçük bir boyuta sahip. Buna karşın, haberlerimizde sıkça yer verdiğimiz gibi uluslararası otomotiv kuruluşları gelecek eğilimleri değerlendirerek, şimdiden bu alana yatırım yapmaya başladı.

Son olarak, Mercedes-Benz’in otomotiv dünyasındaki değişen trendlere uyarak, 2020 yılının sonuna kadar yaratacağı yeni ürün gamıyla birlikte elektrikli dört aracı piyasaya sürmesi beklendiği haberini sizlere duyurmuştuk.(Haber için tıklayın)

Bununla birlikte, özellikle konvansiyonel araç üretiminde dünya çapında bir saygınlığa sahip olan Japon otomotivciler de geleceğe yönelik olarak şimdiden hazırlık yapmaya başladılar.
Daha öce sitemizde yer verdiğimiz gibi Japon otomotivciler şimdi hidrojen yakıtlı ve elektrikli taşıtlara odaklanıyorlar. Toyota üst düzey yetkililerinden Kiyotaka Ise, “salt motorla çalışan otomobiller ayakta kalamayacak” diyor. Toyota yalnızca benzinle çalışan otomobillerin satışını 2050 yılına kadar sıfıra indirmeyi öngören bir hedef belirlemiş durumda. (Haber için tıklayın)

Japon otomotiv endüstrisinde bu gelişmeler yaşanırken, deneysel yaklaşımla yepyeni elektrikli otomobiller de piyasaya sunulmaya hazırlanıyor. Bu otomobillerden birisi de elektrikli otomobil Rimono.

Elektrikli otomobil Rimono’nun 2017 yılının ortalarında satışa sunulması bekleniyor. Japon otomobil girişimcileri, Rimono’yu gelecekte büyük şehirlerde artmaya devam edecek olan yoğun trafiğe çözüm olarak geliştirmişler.

2.2 metre uzunluğundaki elektrikli araç, üretici firma ile aynı ismi taşıyor ve bu isim (Rimono) Japonca’da “araç” veya “sürülecek şey” anlamına geliyor. Aracın gövdesi, çadır veya tente yapımında kullanılan su geçirmeyen polyesterden oluşuyor.

Rimono projesinin arkasındaki beyin Kota Nezu’yu, bu sene sergilenen ahşap konsept Toyota Setsuna’dan tanıyoruz. Elektrikli araç 6.8 bg güce sahip ve 4 kW’lik lityum iyon batarya taşıyor. Maksimum hız 45 km/s ile limitlendirilirken, tek şarj ile menzil ise 50 km’yi bulabiliyor.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bankalarda Temiz Enerji Yatırımları Hareketliliği

Ekonomik kriz döneminin başarılı ve sağlam sektörleri arasında gösterilen bankacılık, Türkiye’de özellikle son dönemde artan enerji yatırımlarını fonlamaya odaklandı. AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, 2001 krizinin ardından yeniden yapılan Türk

HABERLER

Anadolu Üniversiteleri Temiz Enerji İstihdamına Hazırlanıyor

Gaziantep Üniversitesi’nde geçtiğimiz hafta sonu Alman- Türk Ticaret ve Sanayi Odası, Gaziantep Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi ve Gaziantep Üniversitesi Otomobil, Robot ve Enerji Topluluğu(ORET) işbirliği ile gerçekleştirilen ilk “Alternatif

HABERLER

“Büyüklükte Ölçüt ‘İnsanca Yaşam İbresi’ Olmalı”

WFO Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Yavuz Eroğlu, kurucusu olduğu İTÜ Çevre Kulübü’nün Sürdürülebilir Ekosistem Günleri’ne konuşmacı olarak katıldı. Gayrisafi Milli Hasıla hesabına yaşam kalitesinin de katılması önerisini getirdi.   “Sürdürülebilir ekonomi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply