Su Ada’da Nordex Rüzgarı Esti

Su Ada’da Nordex Rüzgarı Esti

Nordex Türkiye, yeni geliştirdiği Delta Generation serisi türbinlerinin lansmanını, dün gece Kuruçeşme Su Ada Club’da rüzgar enerjisi sektörünün önde gelen isimlerini buluşturduğu muhteşem bir organizasyon ile yaptı.

Yatırımcılar, finans kuruluşları, proje firmaları temsilcileri, TÜREB üst yönetimi ve rüzgar endüstrisini oluşturan diğer sektör paydaşlarının önemli bir kısmının hazır bulunduğu gece, Nordex Türkiye Genel Müdürü İbrahim Özarslan’ın yaptığı basın toplantısı ile başladı.  Özarslan konuşmasına Nordex ailesi olarak Türkiye pazarında bulunmaktan büyük heyecan duyduklarını anlatarak başladı. Dünyada 28, Türkiye’de 5 yıldır faaliyet gösteren Danimarkalı Nordex’in  tüm dünyada toplam 4.745 kurulum gerçekleştirdiğini, Türkiye’de ise gerçekleştirilmiş ilk anahtar teslimi projenin sahibi olduğunun altını çizen Özarslan , firmanın 5. yılında ulaştığı 555 MW kurulumu da kutladıklarını anlattı.

BSS_3234

BSS_3355

Delta Generation serisinin Avrupa lansmanı ise 4-7 Şubat tarihleri arasında Viyana’da gerçekleştirilen Avrupa Rüzgar Enerjisi Fuarında (EWEA 2013) yine özel davetlilerin katıldığı bir etkinlikle gerçekleştirilmişti.  Türkiye’de dün akşam (4 Nisan 2013) gerçekleşen görkemli organizasyon ise Fenerbahçe-Lazio UEFA Kupası çeyrek final maçı ile aynı güne rast gelmesine rağmen yoğun bir katılımla gerçekleşti. Basın toplantısının ardından kokteyl ve gala yemeği ile devam eden gece, Burcu Güneş  konseri ile sona erdi. Güneş, yeldeğirmenlerini çok sevdiğini bu nedenle rüzgar türbinlerine de sempati duyduğunu söylediği konseri sırasında söylediği İngilizce şarkılar ile yabancı konukları da eğlendirmeyi başardı.

Delta Generation Serisi Hakkında Bilgiler

Daha uzun kanat tasarımı ve artan generatör kapasitesi ile optimize edilmiş teknik sistemleri sayesinde, Delta Generation ekonomik verimlilik, güvenirlirlik, servis ve iş güvenliği konusunda yeni standartlar belirliyor. Ana hedef enerji maliyetlerini düşürmek.   %31 daha fazla enerji sağlayarak rüzgar yatırımlarını daha cazip hale getiren bu yeni seri Nordex türbinlerde

* daha uzun rotor kanatlar

* artan jeneratör kapasitesi

* daha yüksek kule

* buzlanma önleyici sistemler

yer alıyor. Önceki serilere göre aynı teknolojik sistem ve kanıtlanmış elektriksel sistem ile aynı aktarım organlarının baki kalması, yeni serinin en önemli argümanını oluşturuyor.

Delta Generation türbinleri 2014 yılı itibarı ile piyasada olacak.

Daha fazla bilgi için: Delta Generation

Nordex N117 in Stadum,  Nordex SE

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Saadet Partisi’nin Yerel Seçimlerdeki Enerji Atağı

Saadet Partisi (SP) İlçe Başkanı Sinan Aktaş, borcundan dolayı önceki gün elektriği kesilen Alanya Belediyesi su pompaları için proje geliştirdiklerini, 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Alanya Belediyesi’ni kazanmaları halinde bu

Genel

“Enerji Problemi Çözülmeden Sanayi Gelişemez”

İstanbul Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim GörevlisiDoç. Dr. Hakan Hoşgörmez: “Enerji problemi çözülmeden sanayi gelişemez” diyerek, Çin sanayisinin güçlenmesinin ardında yatan en önemli nedeninin enerji problemini çözmesi olduğunu ifade etti.

HABERLER

Biyoyakıtta Buğday Sapı Dönemi

Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne bağlı Enerji Tarımı Araştırma Merkezi uzmanları, buğday sapından benzine alternatif olabilecek biyoetanol üretti. Biyoyakıtta sürekli yeni kaynaklar ortaya çıkmasına artık şaşırmıyoruz. Bu alanda, Türkiye’de de çok önemli çalışmalar