“Stockholm’de %17 Oranında Temiz Araç Kullanılıyor”

“Stockholm’de %17 Oranında Temiz Araç Kullanılıyor”

Yeşil Ekonomi Konferansı-3 Kentlerde Yeşil Ulaşım isimli Konferansta, moderatörlüğünü alternatifenerji.com Yöneticisi Senem Gencer’in yaptığı “Ulaşımda Yakıt Sorunu” konusu ele alındı. Panelde konuşan UNIDO-ICHET Yetkilisi Dr. Fazıl Serincan, sürdürebilir ulaşımın, mümkün olduğu kadar otomobillerin ve toplu taşıma araçlarının elektrik ve hibrit yöntemini kullanmasıyla olacağını belirtti. Dr. Serincan, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı yüzde 40’lık orana ulaştığında, elektrikli araçların gündeme geleceğini ifade etti.

Karbondioksit salınımlarının neden olduğu küresel ısınmanın yüzde 25’inin ulaşım kaynaklı olduğunu  aktaran Dr. Serincan, “Bu açıdan alternatif enerjilere önem verilmeli. Fosil yakıtları rezervlerinin belli bir süre sonra tükeneceği öngörülüyor. Bu rezervler sonsuz değilse, bunun yerine ikame edecek bir kaynak gerekiyor. Bu kaynağın da yenilenebilir enerji kullanımı ve alternatif araç teknolojileri olacağı görülüyor” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği’nin üretilen enerjinin yüzde 20’sinin yenilenebilir enerji olması hedefinin bulunduğunu belirten Dr. Serincan, ulaşımda yenilenebilir enerjinin kullanılmasının da düşünüldüğünü aktardı.

Serincan, konuşmasında yakıt pilli arabalardan da söz etti. Hidrojen ve oksijeni birleştirerek elektrik üretilmesi yöntemine dayanan yakıt pilli arabaların yapımında çok büyük gelişimeler kaydedildiğini aktaran Dr. Serincan, “Yakıt pillerinin boyutlarının küçülmesi ve ömrünün artmasıyla, yakıt pilli araçlar yollarda kullanılabilir bir araç olarak gündeme gelmeye başladı. Yakıt pilli araçlar, şehir içinde benzin ve dizelli araçlara göre çok daha verimli. Şehir trafiğinde çözüm oluşturabilir ve gelişime açık bir alan. Yakıt pilli araçların 2020’nin sonundan itibaren satışının artması öngörülüyor. 2015’ten sonra, yakıt pilli on binlerce aracın yolda görülmesini bekliyoruz. Türkiye’de ise, seri üretim olmadığı için fiyatlar çok yüksek. Ama seri üretime geçilirse, fiyatlar, 2000’deki fiyatların çok aşağısına çekilecek. Yakıt pilli araçlar için gereken hidrojen dolum istasyonlarının da artması düşünülüyor. Kaliforniya, yeşil enerjiye duyarlı ve hidrojen dolum istasyonları yaygın. Haliç’te de ilk hidrojen dolum istasyonu kuruldu” şeklinde bilgi verdi.

“Ulaşımdaki araçların yüzde 17’si temiz araç”

Panelde konuşan Stockholm Şehri Temiz Araçlar Bölümü Yetkilisi Jonas Ericson, Stockholm’de 1994 yılında başlatılan ulaşımda yüzde 100 temiz araçların kullanma uygulamasıyla, 300 elektrikli aracın ulaşımda yer almasını hedeflediklerini belirtti. Ericson, buna karşın uygulamanın çok büyüdüğünü, projeye politikacıların ve yerel yöneticilerin de destek vermesiyle Stockholm’da bugün 170 bin kadar temiz araç bulunduğunu ve toplam araç sayısının yüzde 17’sinin temiz araçlardan oluştuğunu ifade etti. Ericson, bir kentte temiz araçların yaygınlaşmasının 10 senelik bir süreç olduğuna da işaret etti.

“İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan 3 metrekare”

Konferansta “Kentlerde Ulaşım ve İnsanlar” başlıklı bir sunum yapan Embarg Türkiye, Kurucu ve Yönetim Kurulu Üyesi Sibel Bulay, İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alanın  3 metrekare olduğunu, merkezi bölgelerde ise, bu miktarın 1 metrekareye kadar düştüğünü söyledi.

“Ulaşımda eşitlikçi bir yapı kurulmalı”

Panelde, “Engellilerin Ulaşım Araçlarına Erişimi” konusunda görüşlerini açıklayan Bahçeşehir Üniversitesi, Uygar Merkezi’nden Yrd. Doç. Dr. Nilgün Camkesen, ulaşımda kullanıcıların tümünü kapsayan tasarım anlayışı ile kentsel yaşama katılımın sağlanması gerektiğini kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Camkesen, ulaşımda eşitlikçi bir yapının kurulmasının da önemine işaret etti. Yrd. Doç. Dr. Camkesen, engellilerin tek başına ve bağımsız biçimde, istedikleri yere toplu taşıma araçlarıyla güvenli bir şekilde yolculuk yapabilmelerinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

“Ulaşımda belirleyici olan hak değil güç”

Panelde “Kentlerde İki Teker” konusunda görüşlerini açıklayan Bisiklet Yazarı ve Tasarımcısı Aydan Çelik ise, ulaşımda ve diğer toplumsal alanlarda belirleyici olanın hak değil güç olduğu bir sistem olduğunu söyledi.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

YATIRIMCI

Integreen Yüksek Verim Sağlayan Santraller Üretiyor

Integreen’in Isparta’da kurduğu 1,75 megawatt’lık güneş enerjisi santrali beklenenin yüzde 12-15 üzerinde elektrik üretti. Türkiye’de kurulan güneş enerjisi santrallerinin verimlilik sonuçları ortaya çıkmaya başladı. Bazı santraller beklenenin üstünde verimlilik sağlayabiliyor.

HABERLER

Norveç’te Elektrikli Otomobil Devrimi

Norveç’liler geçen ay 1493 Tesla Model S elektrikli otomobilleri tercih etti. Norveç elektrikli otomobilleri çok sevdi. Geçtiğimiz ay ülkede en çok satan otomobil Tesla’nın popüler elektrikli aracı Tesla Model S oldu.

HABERLER

Konya’da Katı Atık Tesisi Kurulacak

Konya Belediyesi, entegre bir atık yönetimi sisteminin kurulması amacıyla ihale açtı.  Konya Büyükşehir Belediyesi bugün Resmi Gazete’de yayımladığı ihale ilanı ile, Konya Entegre Katı Atık Değerlendirme ve Bertaraf Tesislerinin Yapımı