Statoil’den Dünyanın En Sıcak Jeotermal Sondajı

Statoil’den Dünyanın En Sıcak Jeotermal Sondajı

Statoil, İzlanda’da dünyanın en sıcak jeotermal kaynak arama çalışmalarına başladı.

www.academia.edu’nun verilerine göre, İzlanda’da jeotermal enerji konut ısıtmasında çok eskiden beri kullanılıyor. Ülkenin birincil enerji ihtiyacının yüzde 70’i (yüzde 52 jeotermal ve yüzde 18 hidroelektrik) yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanıyor.

İzlanda’da jeotermal enerjinin elektrik enerjisi üretiminde kullanımı son 15 yılda oldu. Özelikle alüminyum sektörü gibi elektrik ihtiyacının yoğun olduğu sektörlerin ortaya çıkmasında Jeotermal enerjiden üretilen ucuz elektrik önemli rol oynadı.

Norveçli enerji şirketi Statoil, İzlandalı ortakları ile “İzlanda Derin Sondaj Projesi” kapsamında Reykjanes’de jeotermal kaynak arama çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

Ortaklık, Reykjanes sahasında 5 kilometre derinlikten çıkarılacak olan ve 400-500 derece ile dünyanın en sıcak jeotermal kaynağını kullanarak yüksek verimlilikte elektrik üretmeyi hedefliyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Arkiparc 2013 Sıfır Emisyon Hedefi ile Gerçekleştirilecek

ArkiPARC 2013, sürdürülebilirlik konusuna dikkat çekerek sera gazı emisyonlarını sıfırlayan Türkiye’de ilk fuar olma özelliği taşıyor. 10 – 11 Nisan 2013 tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2013, sürdürülebilirlik konusuna dikkat

HABERLER 0 Comments

Yenilenebilir Enerji ve Atık Yönetimi Sektörlerindeki Halka Arz Furyası

Özellikle ABD’de “Biyoyakıt, Yenilenebilir Enerji ve Atık Yönetimi” sektörlerinde son 2 yıldır süregelen halka arz furyası duvara tosladı. Bu furya öyle bir furyaydı ki; bilançoları tam anlamıyla bir rezalet olan,

HABERLER

Yükselen Elektrik Fiyatına Karşı BMW’den Rüzgar Enerjisi Yatırımı

Almanya’nın 550 milyar avro maliyetle nükleer enerji kullanımından vaz geçmesi nedeniyle elektrik maliyeti yükselirken BMW Grubu elektriğini garantilemek için yatırım kararı aldı.  Almanya’nın 550 milyar avro maliyetle nükleer enerji kullanımından

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply