Statoil’den Dünyanın En Sıcak Jeotermal Sondajı

Statoil’den Dünyanın En Sıcak Jeotermal Sondajı

Statoil, İzlanda’da dünyanın en sıcak jeotermal kaynak arama çalışmalarına başladı.

www.academia.edu’nun verilerine göre, İzlanda’da jeotermal enerji konut ısıtmasında çok eskiden beri kullanılıyor. Ülkenin birincil enerji ihtiyacının yüzde 70’i (yüzde 52 jeotermal ve yüzde 18 hidroelektrik) yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanıyor.

İzlanda’da jeotermal enerjinin elektrik enerjisi üretiminde kullanımı son 15 yılda oldu. Özelikle alüminyum sektörü gibi elektrik ihtiyacının yoğun olduğu sektörlerin ortaya çıkmasında Jeotermal enerjiden üretilen ucuz elektrik önemli rol oynadı.

Norveçli enerji şirketi Statoil, İzlandalı ortakları ile “İzlanda Derin Sondaj Projesi” kapsamında Reykjanes’de jeotermal kaynak arama çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

Ortaklık, Reykjanes sahasında 5 kilometre derinlikten çıkarılacak olan ve 400-500 derece ile dünyanın en sıcak jeotermal kaynağını kullanarak yüksek verimlilikte elektrik üretmeyi hedefliyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Akıllı Ürünler

Çölde “Buzul” Mu Dediniz?

Hollandalı tasarımcı Ap Verheggen, Cofely Refrigeration ile işbirliği yaparak muhteşem bir projeye imza atmak üzere. Yoğunlaştırma prensiplerini kullanarak geliştirdiği bu devasa yaprak görünümlü ve SunGlacier adını verdiği ürün, güneş enerjisinin

HABERLER 0 Comments

Yeşil Ofis Programı Türkiye’de

Yüzyılın en büyük tehdidi olan iklim değişikliği konusunda ofisler de mücadeleye katılıyor. WWF’nin başlattığı Yeşil Ofis Programı ofislerin atıklarını ve masraflarını azaltarak sürdürülebilir çevre politikaları geliştirmelerine ve etkin bir çevre

HABERLER

AB Emisyon Ticaretinin Askıya Alınması Konusunda Ciddi

AB Genel Mahkemesi, elektrik üretiminin önemli bir kısmını kömürden karşılayan Polonya’nın AB’nin Emisyon Ticaret Sistemi’ne (ETS) yönelik itirazını kabul etmedi. Yüksek mahkeme, Avrupa Birliği’nin 2013’te ücretsiz olarak dağıttığı ‘kirletme izinlerinin’

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply