Statoil’den Dünyanın En Sıcak Jeotermal Sondajı

Statoil’den Dünyanın En Sıcak Jeotermal Sondajı

Statoil, İzlanda’da dünyanın en sıcak jeotermal kaynak arama çalışmalarına başladı.

www.academia.edu’nun verilerine göre, İzlanda’da jeotermal enerji konut ısıtmasında çok eskiden beri kullanılıyor. Ülkenin birincil enerji ihtiyacının yüzde 70’i (yüzde 52 jeotermal ve yüzde 18 hidroelektrik) yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılanıyor.

İzlanda’da jeotermal enerjinin elektrik enerjisi üretiminde kullanımı son 15 yılda oldu. Özelikle alüminyum sektörü gibi elektrik ihtiyacının yoğun olduğu sektörlerin ortaya çıkmasında Jeotermal enerjiden üretilen ucuz elektrik önemli rol oynadı.

Norveçli enerji şirketi Statoil, İzlandalı ortakları ile “İzlanda Derin Sondaj Projesi” kapsamında Reykjanes’de jeotermal kaynak arama çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

Ortaklık, Reykjanes sahasında 5 kilometre derinlikten çıkarılacak olan ve 400-500 derece ile dünyanın en sıcak jeotermal kaynağını kullanarak yüksek verimlilikte elektrik üretmeyi hedefliyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Panasonic Türkiye Bu Yıl Temiz Enerji ve Temiz Aydınlatmada da Olacak

Panasonic Türkiye, yeni alanlara yoğunlaşacak. Bunların içinde enerji verimliliği ve güneş enerjisi de olacak. Şirket, otomotivcilere araç içi eğlence, gösterge, sensör ve navigasyon sistemleri temin edecek. İlk etapta Japon otomotiv

HABERLER

Bafra Belediye Başkanlığı Adaylarından Biyoenerji Projesi

Saadet Partisi(SP) Samsun Bafra Belediye başkan adayı Selçuk Yıldırım, seçimi kazanması halinde hayvan gübresi ile enerji üretmeyi hedefliyor. Bafra’da bulunan sivil toplum örgütü temsilcileri ve yönetimlerini ziyaret eden SP Bafra

HABERLER

Apple Artık Kendi Güneş Enerjisi Tesisini de Kuruyor

Apple, ABD’nin Arizona kentinde güneş enerijisiyle çalışan bir tesis kuracak. Elektronik devinin ileriye dönük yeşil dostu projelerinde öncü olacak proje, iki bin kişiye de iş imkanı sunacak. ABD’li elektronik devi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply