Statoil ve Statkraft’ın Türbinleri Siemens’ten

Statoil ve Statkraft’ın Türbinleri Siemens’ten

Siemens, Statoil ve Statkraft’ın İngiltere’deki rüzgar Santrali için 650 milyon Euro büyüklüğünde rüzgar türbini sağlayacak. 

Markteinführung der neuen getriebelosen Siemens-Windenergieanlage SWT-3.0-101 / New Siemens Direct Drive wind turbine ready for saleAlman mühendislik devi Siemens, Norveçli enerji şirketleri Statoil ve Statkraft’ın düzenlediği ihaleyi kazanarak iki anlaşma imzaladı. Anlaşma ile Siemens, yaklaşık 650 milyon Euro tutarında 67 rüzgar türbini siparişi kazandı.

Verilen sipariş çerçevesinde Siemens, İngiltere`deki Dudgeon Açıkdeniz Rüzgar Santrali  için 67 adet türbin imal edecek ve bunların yerleştirmesini gerçekleştirecek.

154 metre pervane çapına sahip SWT-6.O tipindeki her biri 6 MW gücündeki türbinler 2017 yılında yerleştirilmeye başlanacak. Siemens, anlaşmayı takip eden beş yıl içinde de bakım ve onarım hizmetlerini gerçekleştirecek.

Dudgeon Açık deniz Rüzgar Santrali projesinin % 70 hissesi Statoil’e, % 30 hissesi ise Statkraft’a ait. 402 MW kapasiteli santral 410 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Siemens 2011 yılında da Dudgeon Açık deniz Rüzgar Santralinin yalnızca 20 km uzağında bulunan ve yine Statoil ve Statkraft ortaklığına ait olan Sheringham Shoal Rüzgar Santraline de türbin tedarik etmişti.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Vestel’den Iphone ve Ipad İçin Tasarruf Aplikasyonu

İSTANBUL – Enerji tasarrufu konusunda önemli bir unsur olan LED aydınlatma ile ilgili çalışmalarını sürdüren Vestel’in iPhone ve iPad’ler için geliştirdiği tasarruf hesaplama uygulaması ile evinizdeki enerji ve bütçe tasarrufunu

HABERLER 0 Comments

Vestas’a ABD’den Rüzgar Türbini Siparişi

Vestas, Amerika`da kurulacak 100 MW`lık rüzgar santrali için rüzgar türbini Sempra şirketine sağlayacak. blog.radikal.com.tr’nin haberine göre, ABD’de 2015 yılında gerçekleştirilen büyük ölçekli rüzgar enerjisi yatırımları bir yıl öncenin aynı dönemine

HABERLER

Türkiye’nin En Büyük Şebeke Dışı (Off-Grid) Projesi Salih Adası’nda Kuruldu

Axitec GmbH Türkiye ve Kuzey Afrika Kilit Müşteriler Müdürü Atalay Yazgan, Güvercinlik Bodrum açıklarındaki Salih Adasında gerçekleştirilen 100 KWP fotovoltaik ve 110 KVA Jeneratör destekli hibrit projenin Türkiye’nin en büyük