Statoil ve Statkraft’ın Türbinleri Siemens’ten

Statoil ve Statkraft’ın Türbinleri Siemens’ten

Siemens, Statoil ve Statkraft’ın İngiltere’deki rüzgar Santrali için 650 milyon Euro büyüklüğünde rüzgar türbini sağlayacak. 

Markteinführung der neuen getriebelosen Siemens-Windenergieanlage SWT-3.0-101 / New Siemens Direct Drive wind turbine ready for saleAlman mühendislik devi Siemens, Norveçli enerji şirketleri Statoil ve Statkraft’ın düzenlediği ihaleyi kazanarak iki anlaşma imzaladı. Anlaşma ile Siemens, yaklaşık 650 milyon Euro tutarında 67 rüzgar türbini siparişi kazandı.

Verilen sipariş çerçevesinde Siemens, İngiltere`deki Dudgeon Açıkdeniz Rüzgar Santrali  için 67 adet türbin imal edecek ve bunların yerleştirmesini gerçekleştirecek.

154 metre pervane çapına sahip SWT-6.O tipindeki her biri 6 MW gücündeki türbinler 2017 yılında yerleştirilmeye başlanacak. Siemens, anlaşmayı takip eden beş yıl içinde de bakım ve onarım hizmetlerini gerçekleştirecek.

Dudgeon Açık deniz Rüzgar Santrali projesinin % 70 hissesi Statoil’e, % 30 hissesi ise Statkraft’a ait. 402 MW kapasiteli santral 410 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Siemens 2011 yılında da Dudgeon Açık deniz Rüzgar Santralinin yalnızca 20 km uzağında bulunan ve yine Statoil ve Statkraft ortaklığına ait olan Sheringham Shoal Rüzgar Santraline de türbin tedarik etmişti.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Kömüre Alternatif Olacak Atıl Tarımsal Ürünler

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın enerji bitkileri atıklarından biyo yakıt türleri üretmek amacıyla kurduğu Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (KTAE) Enerji Tarımı Araştırma Merkezi (ETAM) bilim adamlarının, biyodizel, biyoetenol ve biyo

HABERLER

4 İl İçin Jeotermal Sahası İhalesi

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Aksaray, Eskişehir, Konya ve Kırklareli’de bulunan 4 adet ruhsatlı jeotermal alan için ihale açıyor. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü, Aksaray, Eskişehir, Konya ve Kırklareli’de bulunan

HABERLER

Çıkartma Değil, Çıkart-ve-Yapıştır Güneş Paneli !

Güneş paneli uygulamaları konusunda bilim adamlarının en zorlandığı konulardan biri de hücrelerin esnek olmaması olagelmiştir. Bu durum güneş enerjisi uygulamaları açısından da hep  bir dezavantaj oluşturmuştur. Bugüne kadar kullanıcılar ve