Statoil ve Statkraft’ın Türbinleri Siemens’ten

Statoil ve Statkraft’ın Türbinleri Siemens’ten

Siemens, Statoil ve Statkraft’ın İngiltere’deki rüzgar Santrali için 650 milyon Euro büyüklüğünde rüzgar türbini sağlayacak. 

Markteinführung der neuen getriebelosen Siemens-Windenergieanlage SWT-3.0-101 / New Siemens Direct Drive wind turbine ready for saleAlman mühendislik devi Siemens, Norveçli enerji şirketleri Statoil ve Statkraft’ın düzenlediği ihaleyi kazanarak iki anlaşma imzaladı. Anlaşma ile Siemens, yaklaşık 650 milyon Euro tutarında 67 rüzgar türbini siparişi kazandı.

Verilen sipariş çerçevesinde Siemens, İngiltere`deki Dudgeon Açıkdeniz Rüzgar Santrali  için 67 adet türbin imal edecek ve bunların yerleştirmesini gerçekleştirecek.

154 metre pervane çapına sahip SWT-6.O tipindeki her biri 6 MW gücündeki türbinler 2017 yılında yerleştirilmeye başlanacak. Siemens, anlaşmayı takip eden beş yıl içinde de bakım ve onarım hizmetlerini gerçekleştirecek.

Dudgeon Açık deniz Rüzgar Santrali projesinin % 70 hissesi Statoil’e, % 30 hissesi ise Statkraft’a ait. 402 MW kapasiteli santral 410 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Siemens 2011 yılında da Dudgeon Açık deniz Rüzgar Santralinin yalnızca 20 km uzağında bulunan ve yine Statoil ve Statkraft ortaklığına ait olan Sheringham Shoal Rüzgar Santraline de türbin tedarik etmişti.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Ülke Enerji, 3D Yaklaşımı İle Servis Hizmetleri Veriyor

Ülke Enerji Operasyon Müdürü Burak Aydın: “Servis yaklaşımımızı biz, “Dinamik, Deneyimli ve Donanımlı” açılımı ile “3D Yaklaşımı” şeklinde adlandırıyoruz. Dinamik; çünkü yerli ve genç bir ekip kurduk. Diğer yandan da

HABERLER

Safa Loca’da Yenilenebilir Enerji Sistemleri

Emlak Konut GYO, Ankara’daki ilk konut projesi Sofa Loca’yı satışa çıkardı. Proje, güneş panelleri, elektrikli araç şarj istasyonları, atık ayrıştırma gibi çevreci teknolojileriyle dikkat çekiyor. Toplu konut projelerinde de yenilenebilir enerji

ENERJİ YÖNETİMİ

İSKİ’den Rüzgar Enerjisi Üretimi

3. Uluslararası Sürdürülebilir Su Kongresi’nde konuşan İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Alişan Koyuncu, İSKİ’nin kendi enerjisini üreteceğini söyledi. Türkiye’de kamu kurumlarının kendi enerjilerini üretme yönündeki çalışmalar sürüyor. İzmir’de düzenlenen 3. Uluslararası