Statoil ve Statkraft’ın Türbinleri Siemens’ten

Statoil ve Statkraft’ın Türbinleri Siemens’ten

Siemens, Statoil ve Statkraft’ın İngiltere’deki rüzgar Santrali için 650 milyon Euro büyüklüğünde rüzgar türbini sağlayacak. 

Markteinführung der neuen getriebelosen Siemens-Windenergieanlage SWT-3.0-101 / New Siemens Direct Drive wind turbine ready for saleAlman mühendislik devi Siemens, Norveçli enerji şirketleri Statoil ve Statkraft’ın düzenlediği ihaleyi kazanarak iki anlaşma imzaladı. Anlaşma ile Siemens, yaklaşık 650 milyon Euro tutarında 67 rüzgar türbini siparişi kazandı.

Verilen sipariş çerçevesinde Siemens, İngiltere`deki Dudgeon Açıkdeniz Rüzgar Santrali  için 67 adet türbin imal edecek ve bunların yerleştirmesini gerçekleştirecek.

154 metre pervane çapına sahip SWT-6.O tipindeki her biri 6 MW gücündeki türbinler 2017 yılında yerleştirilmeye başlanacak. Siemens, anlaşmayı takip eden beş yıl içinde de bakım ve onarım hizmetlerini gerçekleştirecek.

Dudgeon Açık deniz Rüzgar Santrali projesinin % 70 hissesi Statoil’e, % 30 hissesi ise Statkraft’a ait. 402 MW kapasiteli santral 410 bin evin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Siemens 2011 yılında da Dudgeon Açık deniz Rüzgar Santralinin yalnızca 20 km uzağında bulunan ve yine Statoil ve Statkraft ortaklığına ait olan Sheringham Shoal Rüzgar Santraline de türbin tedarik etmişti.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

Bu Gurur Türkiye’nin: Altın Ödül Kazanan Solar Aydınlatma

  Tasarım ve inovasyon alanında Türkiye’nin önde gelen isimlerinden kabul edilen ve aynı zamanda ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Dr.Hakan Gürsu’nun kurucusu olduğu Designnobis, ODTÜ Teknokent’te 8 yıldır

Mevzuat

Elektrik Üreten Tesislerde Kullanılan Aksamın Yurt İçinde İmalatı Hakkında Yönetmelik Yayınladı

Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim yapanlara yönelik yerli katkı ilave fiyatından yararlanmaya ilişkin belirsizlikler ortadan kaldırılıp, şartlar kolaylaştırıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından hazırlanan Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından Elektrik Enerjisi Üreten

HABERLER 0 Comments

Yollara Güneş Paneli Uygulaması

Fransa Çevre Bakanlığı, güneş enerjisinden daha fazla istifade etmek, mevcut alanları daha verimli kullanabilmek için bisiklet yollarına güneş panelleri döşenerek enerji elde edecek. www.haberx.com’un haberine göre, dünyada farklı güneş enerjisi