Start-Up Temiz Enerji Projesi, Toplam 5,4 Milyon USD Kredi Aldı

Amerika’da büyük destekler almaya başlayan start-up (yeni başlayan) internet projeleri içinde bir tanesi 3,4 milyon USD başlangıç sermayesi bulmayı ve Enerji Bakanlığı’ndan 2 milyon USD hibe kredi almayı başardı.

Mosaic adı verilen bu  platform sayesinde hem sıradan insanlar hem de yatırımcılar programa  katılıp, nakit ihtiyacı olan temiz enerji projelerine direkt finansman yaratmaları sağlanmış olacak. Proje şimdilik New York ve Kalifornia bölgelerine hitap ediyor.

mosaic logo

 

 

Proje üretilen enerjinin şebekeye satılması sayesinde gelir elde ederken, yatırımcıların faiziyle beraber bir gelir elde etmesi de sağlanmış oluyor. Şirketin kurucularından Billy Parish’e göre güneş enerjisi yatırımları senede % 4,5 ile 6,38 arasında kazandırıyor, ki bu da Standart and Poors 500’e göre  gayet makul kabul edilen bir oran. “Temiz enerji projelerinin büyümesinin önündeki engelleri araştırınca, en büyüğünün finansman olduğunu gördüm” diyen Parish “Bu projelere yeteri kadar finans ayrılmıyor. Borç veren bankalar ise belli ve onların sayısı çok az olduğu için  faizler çok yüksek. Ben de borçlanma bedelini düşürmek amacıyla yeni bir ana sermaye kaynağı yaratmanın iyi olacağını düşündüm.

Örnek bir projede Mosaic aracılığı ile Ekim 2012’de 51 yatırımcı bir araya gelerek 40.000 USD’lık bir fon oluşturarak Oakland’da bir eğitim merkezinin solar projesine 5 yıllık % 6,38  faizle borç verdiler.

Şu ana kadar bu model işledi. 2011 başlarında kurulan şirket, 400den fazla yatırımcıya 1,1 milyon USD aktararak 11 projeyi finanse etmiş oldu. Ancak elbette bu noktaya gelinirken özellikle devlet ve sermaye piyasası nezdinde pek çok görüşme yapılmak zorunda kalındığını ve yatırımcıların temiz enerji projelerinin tüm risklerini ölçüp kendilerini yatırım için kendilerini güvende hissedecekleri bir ortam yaratılmasının zor olduğunu anlatan Parish, şirketin ABD’nin Sermaye Piyasası Kurulu karşılığı olan SEC’in resmi onayının gelmesini beklediklerini, ancak şu anda Kalifornia ve New York eyaletlerinde yaşayanların Mosaic’in web sayfası üzerinden yatırıma başlamasına izin verildiğini anlattı

“Her projenin bir riski var şüphesiz” diyen Parish “ Pek çok faktörü incelemek zorundayız: ekipmanlar, kontratın şartları, projeyi yapanlar ve uygulayıcıları. Eğer projeyi beğenirsek, o zaman borçlanma koşullarını konuşmaya başlıyoruz.” Mosaic’in iş planı gayet basit: örneğin projenin sahibini %7 ile borçlandırıyorsa, platform’a %6 veriyor. Yani %1 ‘lik bir oranı kendine ayırıyor.

14 kişilik şirketin başındaki Parish “Biz temiz enerji pazarının peşindeyiz” diyor ve ekliyor “Enerji endüstrisi şu anda dünyanın en büyük endüstrisi. Biz fosil yakıtlardan gittikçe uzaklaşıldığını görüyoruz ve herkesin temiz enerji devrimine destek verebileceği ve yararlanabileceği bir plaform oluşturmak istiyoruz. Fırsatlar çok büyük. Amacımız da hızla gelişen bu piyasanın önde giden yatırımcı şirketi olmak”

Projeyi detaylı olarak incelemek için : joinmosaic.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Çevresel ve Kurumsal Sürdürülebilirlikte Lider Zorlu Enerji

Zorlu Enerji Grubu, sürdürülebilirlik ve kurumsal sorumluluk alanındaki çalışmalarıyla iş dünyasının en prestijli ödüllerinden European Business Awards (Avrupa İş Dünyası Ödülleri) 2013 – 2014 kapsamında “Ulusal Şampiyon” unvanını aldı. Zorlu

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Almanya’da Yenilenebilir Enerji Konusunda Görüş Ayrılığı Yaşanıyor

Almanya’daki koalisyon hükümetinin ortakları arasında yenilenebilir enerji konusunda görüş ayrılıkları yaşanıyor. Enerji kaynaklarına sahip olan ve üreten her ülkenin gelişmiş olduğundan söz edilemez elbette ama enerjinin ülkelerin gelişmişlik düzeylerinde önemli

HABERLER

Aydın’da Güneş Enerjisiyle Soğutma

Aydın’da bölgede güneş enerjisi ile soğutulacak ilk soğuk hava deposu kurulacak. Güneş enerjisinin kullanımı, iklimlendirme alanında önemli katkılarda bulunuyor. www.milliyet.com.tr’nin haberine göre, Aydın Ticaret borsası hazırladığı ilginç bir proje ile