Spreyle Güneş Paneli

Spreyle Güneş Paneli

Güneş paneli teknolojisi hala çok ucuz ve pratik değil ama gelecekte bu durum değişebilir.

Solar-PowerBiliminsanları çok basit ve pratik güneş paneli uygulamaları konusunda hızla yol alıyorlar. En son geliştirilmekte olan teknoloji ile, güneş panelleri çeşitli yüzeylere bir sprey ile boya yapar gibi uygulanabilecek. Her ne kadar bu fikir yeni olmasa da, uygulama fazına ancak geçilebildi.
Şimdiye kadar güneş panelleri üretiminde kullanılan ana madde silikondu. Silikon güneş ışınlarını emebiliyor ama bunu sadece yüzde 25 verimle yapabiliyor. Uzun zamandır güneş ışınlarını silikondan daha verimli toplayabilecek bir madde üzerinde çalışmalar devam ediyordu. Spreyle panel uygulama için denenen hiçbir madde ise yüzde 10 verimin üzerine çıkamamış.

İşte Perovskite ismi verilen yani bir materyal bu gelişmeyi sağlayan öğe olmuş. Kalsiyum titanyum oksit mineralinden oluşan Perovskite maddesi, neredeyse yüzde 20’ye varan ışın emebilme yeteneği ile sprey uygulamalarının önünü açmış durumda.

Güneş enerjisinin dünya çapında kullanımının ne kadar ilerlediğini düşünürsek, Perovskite ile üretilecek esnek ve kolay güneş panellerinin nerelerde kullanılacağını hayal etmek mümkün. En basitinden otomobillerin üzerine, binalara, günlük her türlü nesneye uygulamak söz konusu olacak. Bu gelişme güneş enerjisine olan küresel bakışı tamamen değiştirebilir.

Kaynak: Gerçekgundem.com

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

İklim Değişikliğine İnsan Etkinlikleri Neden Oluyor

Amplio Emlak Yatırım A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Alaeddin Babaoğlu, Uluslararası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) verilerine göre, iklim değişikliğinin en önemli nedenini insan etkinliklerinin oluşturduğunu söyledi. Dünya genelinde görülen mevsim değişiklikleri,

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Tekno Ray Solar ve Astronergy İşbirliği ile Savcıllı GES Kuruluyor

Tekno Ray Solar, yüksek kaliteli PV modül üreticilerinden olan Astronergy’nin Aydın’da bulunan ve 10.703 kWp kurulu güçteki Savcıllı Güneş Enerjisi Santralinin kurulumuna Mayıs ayı itibariyle başladı. Tekno Ray Solar, Enerray

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Dubai’ye Dünyanın En Büyük Konsantre Güneş Enerjisi Santrali

Dubai Elektrik ve Su İdaresi DEWA, dünyanın en büyük konsantre güneş enerjisi santralini kuracak. Dubai Arap Yarımadası’nda Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan yedi emirlikten birisi. Emirliğin yönetim biçimini ve kapladığı tüm