Spreyle Güneş Paneli

Spreyle Güneş Paneli

Güneş paneli teknolojisi hala çok ucuz ve pratik değil ama gelecekte bu durum değişebilir.

Solar-PowerBiliminsanları çok basit ve pratik güneş paneli uygulamaları konusunda hızla yol alıyorlar. En son geliştirilmekte olan teknoloji ile, güneş panelleri çeşitli yüzeylere bir sprey ile boya yapar gibi uygulanabilecek. Her ne kadar bu fikir yeni olmasa da, uygulama fazına ancak geçilebildi.
Şimdiye kadar güneş panelleri üretiminde kullanılan ana madde silikondu. Silikon güneş ışınlarını emebiliyor ama bunu sadece yüzde 25 verimle yapabiliyor. Uzun zamandır güneş ışınlarını silikondan daha verimli toplayabilecek bir madde üzerinde çalışmalar devam ediyordu. Spreyle panel uygulama için denenen hiçbir madde ise yüzde 10 verimin üzerine çıkamamış.

İşte Perovskite ismi verilen yani bir materyal bu gelişmeyi sağlayan öğe olmuş. Kalsiyum titanyum oksit mineralinden oluşan Perovskite maddesi, neredeyse yüzde 20’ye varan ışın emebilme yeteneği ile sprey uygulamalarının önünü açmış durumda.

Güneş enerjisinin dünya çapında kullanımının ne kadar ilerlediğini düşünürsek, Perovskite ile üretilecek esnek ve kolay güneş panellerinin nerelerde kullanılacağını hayal etmek mümkün. En basitinden otomobillerin üzerine, binalara, günlük her türlü nesneye uygulamak söz konusu olacak. Bu gelişme güneş enerjisine olan küresel bakışı tamamen değiştirebilir.

Kaynak: Gerçekgundem.com

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Erzincan Güneş Enerjisine Hazırlanıyor

Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Erkan Hatipoğlu hedeflerinin kendi kendine enerjisi yeten bir Erzincan oluşturmak olduğunun altını çizdi. Türkiye’de kamu ve özel kuruluşların güneş enerjisi sistemleri kurma

HABERLER

“Markalaşmada Esas Olan Sürdürülebilirliği Sağlamak”

Aktaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sami Erol: “Markalaşma, sürdürülebilirliği gerektirir. Sonrasında ise sistemler, markayla ilgili gelişen teknolojik şartlara, bilgi yapısına, müşteri talep yapısına göre sürekli iyileşmeye

HABERLER 0 Comments

Siemens’e Finlandiya’dan Rüzgar Türbini Siparişi

Alman enerji şirketi Siemens, Finlandiya`dan ilk rüzgar türbini siparişini aldı. Dünyada rüzgar enerjisi ivme kazanırken, rüzgar türbini siparişleri de hız kazanmaya başladı. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Siemens, Finlandiya karasularında yapılması planlanan