Sönmezler’den Adana’ya Biyodizel Tesisi

Sönmezler’den Adana’ya Biyodizel Tesisi

Sönmezler Petro-Kimya San. ve Tic. A.Ş., Adana’nın Sarıçam ilçesinde biyodizel üretim tesisi kuracak.

tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, biyodizel, organik yağların baz ve alkolle karıştırılarak dizel yakıta çevirilmesi sonucu elde edilen ürün.

Kolza (kanola), ayçiçek, soya, aspir gibi yağlı tohum bitkilerinden elde edilen yağların veya hayvansal yağların bir katalizör eşliğinde kısa zincirli bir alkol ile (metanol veya etanol ) reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ve yakıt olarak kullanılan bir ürün.

Evsel kızartma yağları ve hayvansal yağlar da biyodizel hammaddesi olarak kullanılabiliyor. Hatta donmuş yağ ve balık yağı gibi hayvansal yağlar da biyodizel yakıt yapımında kullanılabiliyor.

Sönmezler Petro-Kimya San. ve Tic. A.Ş. tarafından Adana İli, Sarıçam İlçesi, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Atatürk Bulvarı 1. Cadde No:45 adresinde “Biodizel Üretim Tesisi” faaliyeti planlanıyor.

Proje alanında fabrika binası hazır durumda bulunuyor. Tesise en yakın yerleşim yeri ise 2.000 m güneydoğusundaki Eski Misis.

Proje kapsamında tesis bünyesine getirilen ham bitkisel yağlar (ayçiçeği, kanola, mısır ve soya v.b.) veya soap stock kullanılarak biodizel üretimi gerçekleştirilecek. Tesisin kapasitesi günlük 6,5 ton ve yıllık 1.950 ton olarak planlanıyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Rusya’nın İlk Yeşil Bina Sertifikalı Ofis Binası

Alan Mimarlık ve Proje Yönetimi, Rusya Federasyonu’nu ilk LEED Gold Sertifikalı Ofis Binası’yla buluşturdu.   Alan Mimarlık ve Proje Yönetimi, Rusya Federasyonu’nun ticari binalarını “LEED Sertifikası” ile tanıştıran ilk firma oldu.

Elektrikli araçlar 0 Comments

17 Milyon Elektrikli ve Hibrit Araç Yollarda Olacak

Juniper Research araştırma şirketinin raporuna göre, elektrikli araçların menzilinin artırılmasıyla, 2020’de dünya genelinde 17 milyon elektrikli ve hibrit araç yollarda olacak. Elektrikli araçların gelecek dönemde ulaşım sistemini belirleyecek kadar yayılacağı

HABERLER

Vestas Türkiye’ye Rüzgar Türbini Sağlayacak

Vestas, EnBW-Borusan ortaklığının üç rüzgar çiftliği projesi için 158 megawatt gücünde rüzgar türbini sağlayacak. Danimarka merkezli rüzgar türbini üreticisi Vestas, Türkiye`de EnBW-Borusan ortaklığının üç rüzgar çiftliği projesi için toplam 158

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply