Sönmezler’den Adana’ya Biyodizel Tesisi

Sönmezler’den Adana’ya Biyodizel Tesisi

Sönmezler Petro-Kimya San. ve Tic. A.Ş., Adana’nın Sarıçam ilçesinde biyodizel üretim tesisi kuracak.

tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, biyodizel, organik yağların baz ve alkolle karıştırılarak dizel yakıta çevirilmesi sonucu elde edilen ürün.

Kolza (kanola), ayçiçek, soya, aspir gibi yağlı tohum bitkilerinden elde edilen yağların veya hayvansal yağların bir katalizör eşliğinde kısa zincirli bir alkol ile (metanol veya etanol ) reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ve yakıt olarak kullanılan bir ürün.

Evsel kızartma yağları ve hayvansal yağlar da biyodizel hammaddesi olarak kullanılabiliyor. Hatta donmuş yağ ve balık yağı gibi hayvansal yağlar da biyodizel yakıt yapımında kullanılabiliyor.

Sönmezler Petro-Kimya San. ve Tic. A.Ş. tarafından Adana İli, Sarıçam İlçesi, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Atatürk Bulvarı 1. Cadde No:45 adresinde “Biodizel Üretim Tesisi” faaliyeti planlanıyor.

Proje alanında fabrika binası hazır durumda bulunuyor. Tesise en yakın yerleşim yeri ise 2.000 m güneydoğusundaki Eski Misis.

Proje kapsamında tesis bünyesine getirilen ham bitkisel yağlar (ayçiçeği, kanola, mısır ve soya v.b.) veya soap stock kullanılarak biodizel üretimi gerçekleştirilecek. Tesisin kapasitesi günlük 6,5 ton ve yıllık 1.950 ton olarak planlanıyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Tübitak’tan Araştırmacılara Temiz Enerji Çağrısı Var

TÜBİTAK’ın Ulusal Destek Programları kapsamında yayınladığı 1003- Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destekleme Programı dahilinde özellikle enerji alanında birçok projeye destek verileceği ilan edildi. Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, hdirojen enerjisi gibi

HABERLER 0 Comments

Bakan Eroğlu Barajlardaki Doluluk Oranlarını Açıkladı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, barajlarda su sıkıntısı olmadığını belirterek, “İstanbul’da yüzde 74 olan içme suyu barajlarındaki doluluk oranı, Ankara’da yüzde 50 ve İzmir’de de yüzde 53’tür” dedi.

HABERLER

İzaydaş Biyogazla 25 Bin Evin İhtiyacını Karşılayacak

Kocaeli Büşükşehir Belediyesi iştiraklerinden İzmit Atık ve Artıkları Yakma ve Değerlendirme A.Ş (İZAYDAŞ), 2014 yılında 50 milyon kilovatsaat elektrik üretmeyi hedefliyor.  Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun tesiste yaptığı inceleme ziyareti

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply