Sönmezler’den Adana’ya Biyodizel Tesisi

Sönmezler’den Adana’ya Biyodizel Tesisi

Sönmezler Petro-Kimya San. ve Tic. A.Ş., Adana’nın Sarıçam ilçesinde biyodizel üretim tesisi kuracak.

tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, biyodizel, organik yağların baz ve alkolle karıştırılarak dizel yakıta çevirilmesi sonucu elde edilen ürün.

Kolza (kanola), ayçiçek, soya, aspir gibi yağlı tohum bitkilerinden elde edilen yağların veya hayvansal yağların bir katalizör eşliğinde kısa zincirli bir alkol ile (metanol veya etanol ) reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ve yakıt olarak kullanılan bir ürün.

Evsel kızartma yağları ve hayvansal yağlar da biyodizel hammaddesi olarak kullanılabiliyor. Hatta donmuş yağ ve balık yağı gibi hayvansal yağlar da biyodizel yakıt yapımında kullanılabiliyor.

Sönmezler Petro-Kimya San. ve Tic. A.Ş. tarafından Adana İli, Sarıçam İlçesi, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Atatürk Bulvarı 1. Cadde No:45 adresinde “Biodizel Üretim Tesisi” faaliyeti planlanıyor.

Proje alanında fabrika binası hazır durumda bulunuyor. Tesise en yakın yerleşim yeri ise 2.000 m güneydoğusundaki Eski Misis.

Proje kapsamında tesis bünyesine getirilen ham bitkisel yağlar (ayçiçeği, kanola, mısır ve soya v.b.) veya soap stock kullanılarak biodizel üretimi gerçekleştirilecek. Tesisin kapasitesi günlük 6,5 ton ve yıllık 1.950 ton olarak planlanıyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrik Satışı

Elektrikte Yeni Vergiler Yolda

Enerji Bakanlığı’nın hazırladığı Ulusal Enerji Verimliliği Strateji Planı Taslağı, elektrik ve iklim değişikliği vergileri konulmasını hedefliyor. Taslaktaki hesaplamaya göre iki vergiyle sadece 2017’de 5.2 milyar lira toplanacak. Sanayi ve ticari

Elektrikli araçlar 0 Comments

Almanya Elektrikli Araç Satışını Teşvik Etmeye Hazırlanıyor

Almanya Maliye Bakanlığı yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Bu tasarıya göre ülkede elektrikli otomobil almak isteyenlere 5 bin euro teşvik (Yaklaşık 16 bin TL) verilecek. Enerji politikasında yenilenebilir enerjiye

HABERLER

Norveç’te Deniz Suyundan Isınma

Norveç’in Drammen kentinde ısınma ihtiyacını gideriyor. Temiz ve yenilenebilir enerji sağlayan sistemin tek ihtiyacı su kaynağı. Dünyada yenilenebilir enerji teknolojilerinin uygulama alanları da genişliyor. Deniz suyu da alternatif enerji kaynaklarından

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply