Sönmezler’den Adana’ya Biyodizel Tesisi

Sönmezler’den Adana’ya Biyodizel Tesisi

Sönmezler Petro-Kimya San. ve Tic. A.Ş., Adana’nın Sarıçam ilçesinde biyodizel üretim tesisi kuracak.

tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, biyodizel, organik yağların baz ve alkolle karıştırılarak dizel yakıta çevirilmesi sonucu elde edilen ürün.

Kolza (kanola), ayçiçek, soya, aspir gibi yağlı tohum bitkilerinden elde edilen yağların veya hayvansal yağların bir katalizör eşliğinde kısa zincirli bir alkol ile (metanol veya etanol ) reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ve yakıt olarak kullanılan bir ürün.

Evsel kızartma yağları ve hayvansal yağlar da biyodizel hammaddesi olarak kullanılabiliyor. Hatta donmuş yağ ve balık yağı gibi hayvansal yağlar da biyodizel yakıt yapımında kullanılabiliyor.

Sönmezler Petro-Kimya San. ve Tic. A.Ş. tarafından Adana İli, Sarıçam İlçesi, Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi Atatürk Bulvarı 1. Cadde No:45 adresinde “Biodizel Üretim Tesisi” faaliyeti planlanıyor.

Proje alanında fabrika binası hazır durumda bulunuyor. Tesise en yakın yerleşim yeri ise 2.000 m güneydoğusundaki Eski Misis.

Proje kapsamında tesis bünyesine getirilen ham bitkisel yağlar (ayçiçeği, kanola, mısır ve soya v.b.) veya soap stock kullanılarak biodizel üretimi gerçekleştirilecek. Tesisin kapasitesi günlük 6,5 ton ve yıllık 1.950 ton olarak planlanıyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Gediz Üniversitesi’nde Hibrit Santral Kuruluyor

Gediz Üniversitesi kendi elektriğini rüzgar ve güneşten karşılayacak, bu amaçla öğrenci otoparkına hibrit santral kuruluyor. Gediz Üniversitesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına yönelik bilimsel çalışmalarını çevreci bir projeyle taçlandırıyor. Seyrek’teki kampüse,

HABERLER

The Marmara’dan Elektrikli Araç Sahiplerine Şarj İstasyonu Hizmeti

The Marmara Taksim ve Pera Otellerine konuk olan elektrikli araç sahipleri, araçlarını otel bünyesinde şarj etme olanağı elde ediyor. The Marmara Taksim ve The Marmara Pera Otelleri, bünyelerinde kurulan elektrikli

HABERLER

İşte Türkiye’nin İlk BREEAM Sertifikalı Konut Projesi !

Akşan Yapı’nın İzmir’de hayata geçirdiği 35. Sokak projesi Breeam Sertifikasının (BRE Environmental Assessment Method – Yapı Araştırma Kurumu Çevresel Değerlendirme Yönetimi) Türkiye’de konut alanındaki ilk ve tek sahibi oldu. 6

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply