Çatı Uçmasına Karşı En İyi Çözüm Yeşil Çatı

Türkiye’de çatı uçmaları özellikle fırtınalı günlerde gündeme geliyor. Zaman zaman can kaybına da yol açan bu olumsuzluğa karşı, inşaat firmaları yeni çözümler arıyor. Bu çözümlerden birisi de Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu’da sıkça kullanılan yeşil çatı sistemi.

Yeşil çatı çözümüyle hem olumsuz sonuçların engellenmesi hem de yeni yaşam alanlarının oluşturulması amaçlanıyor.

Klasik çatıya ihtiyaç duymadan, binanın üstünün kimyasal maddelerle izole edilmesi ve bu bu alanın çimen, ağaç ve çiçek gibi bitkilerle yeşillendirilmesiyle oluşan yeşil çatı sistemine olan talep günden güne artıyor. Taleplere cevap vermeye çalıştıklarını belirten inşaat firmaları, bu sistemin hava kirliliğini de önleyerek ekolojik sisteme katkı sağladığını ifade ediyor. Yeşil çatıların, güzel görünümlerinin yanı sıra, güvenli su yalıtım sistemi ve iyi projelendirme ile yapıldığı için, ekonomik açıdan da faydalı olduğu kaydediliyor.

Firmalar, bahçe çatılar diye de adlandırılan bu sistemin, bitki örtüsü ve toprak katmanıyla seste yutuculuk sağladığını, bu özelliğiyle hem dış ortamdaki hem de bina içindeki gürültü seviyesini azalttığını vurguluyor. Eski sistem görüntü kirliliği  oluştururken yeşil çatıyla birlikte insanlar için yeni yaşam alanları oluşmuş oluyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Akıllı Ürünler 0 Comments

İnovasyon, “Üçlü Enerji Açmazının” Çaresi Olacak

Bu doğrultuda, Dünya Enerji Konseyi tarafından yayınlanan “Dünya Enerji Trilemma 2016” Raporu’nda, “Üçlü Enerji Açmazı” olarak nitelendirilen sürdürülebilirlik, güvenlik ve enerjiye erişimin tek çaresinin inovatif politikalar ve teknolojiler olduğu belirtildi.

HABERLER

Vakıfbank “KOBİ Enerji Verimliliği Projesi”nin İlk Kredisini Verdi

 Dünya Bankası “KOBİ Enerji Verimliliği Projesi’ kapsamında ilk kredi VakıfBank’tan geldi. VakıfBank, ‘Dünya Bankası KOBİ Enerji Verimliliği Projesi’ kapsamında ilk kredi kullandıran banka oldu. İlk kredi, Konya’da imalat sektöründe faaliyet

HABERLER 0 Comments

Dubai’ye Dünyanın En Büyük Konsantre Güneş Enerjisi Santrali

Dubai Elektrik ve Su İdaresi DEWA, dünyanın en büyük konsantre güneş enerjisi santralini kuracak. Dubai Arap Yarımadası’nda Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan yedi emirlikten birisi. Emirliğin yönetim biçimini ve kapladığı tüm

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply