Çatı Uçmasına Karşı En İyi Çözüm Yeşil Çatı

Türkiye’de çatı uçmaları özellikle fırtınalı günlerde gündeme geliyor. Zaman zaman can kaybına da yol açan bu olumsuzluğa karşı, inşaat firmaları yeni çözümler arıyor. Bu çözümlerden birisi de Avrupa, Amerika ve Uzak Doğu’da sıkça kullanılan yeşil çatı sistemi.

Yeşil çatı çözümüyle hem olumsuz sonuçların engellenmesi hem de yeni yaşam alanlarının oluşturulması amaçlanıyor.

Klasik çatıya ihtiyaç duymadan, binanın üstünün kimyasal maddelerle izole edilmesi ve bu bu alanın çimen, ağaç ve çiçek gibi bitkilerle yeşillendirilmesiyle oluşan yeşil çatı sistemine olan talep günden güne artıyor. Taleplere cevap vermeye çalıştıklarını belirten inşaat firmaları, bu sistemin hava kirliliğini de önleyerek ekolojik sisteme katkı sağladığını ifade ediyor. Yeşil çatıların, güzel görünümlerinin yanı sıra, güvenli su yalıtım sistemi ve iyi projelendirme ile yapıldığı için, ekonomik açıdan da faydalı olduğu kaydediliyor.

Firmalar, bahçe çatılar diye de adlandırılan bu sistemin, bitki örtüsü ve toprak katmanıyla seste yutuculuk sağladığını, bu özelliğiyle hem dış ortamdaki hem de bina içindeki gürültü seviyesini azalttığını vurguluyor. Eski sistem görüntü kirliliği  oluştururken yeşil çatıyla birlikte insanlar için yeni yaşam alanları oluşmuş oluyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Apple’ın Elektrikli Aracı 2021’e Doğru Geliyor

Apple’ın yeni geliştirdiği elektrikli arabanın Tesla Model S’e rakip olması beklenirken, yeni aracın fiyatının 75.000 dolar civarında olacağı ve 2021’e doğru sunulacağı duyuruldu. Elektrikli araç piyasası hareketlenirken, Apple’ın yeni aracı

HABERLER

İstanbul’a Türkiye’nin En Büyük Rüzgar Santrali

Türkiye’nin en büyük rüzgar santrali İstanbul’da kurulacak. İstanbul, rüzgar enerjisi açısından önde gelen şehirler arasında yer almıyor. Buna karşın, www.enerjienstitusu.com’un haberine göre, Çatalca’da kurulacak rüzgar santrali bu konuda örnek nitelik taşıyacak.

HABERLER

Tesla ve Airbnb Güçlerini Birleştirdi

Geleceği değiştiren 2 şirket Tesla ve dünyanın en büyük online ev kiralama organizasyonu olan Airbnb, elektrikli otomobil şarj istasyonu konusunda güçleri birleştiriyor. California Bölgesinde başlayacak olan projede Tesla’nın kriterlerine uyan

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply