Solentegre ve Halk Enerji, Güneş Enerjisi Lisansı Almaya Hak Kazandı

Solentegre ve Halk Enerji, Güneş Enerjisi Lisansı Almaya Hak Kazandı

Güneşe dayalı elektrik üretim lisansı yarışının 8 megawatt’lık Elazığ ayağını Solentegre Enerji, 5 megawatt`lık Erzurum ayağının 4.9 megawatt`lık kısmını ise, Halk Enerji kazandı. 

10149448-another-sunpower-solar-panel-installation-in-purchase-nyGüneşe dayalı elektrik üretim lisansı yarışının 8 megawatt’lık Elazığ ayağını kilowatt başına 8.27 liralık teklifiyle Solentegre Enerji, 5 megawatt`lık Erzurum ayağının 4.9 megawatt`lık kısmını ise, kilowatt başına 6.80 TL`lik teklifiyle Halk Enerji kazandı.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi lisansı için ilk yarışma ihalesi yapıldı. Ülke çapında güneşe ayrılan 600 megawatt’lık kapasitenin, Elazığ ve Erzurum`a ayrılan 13 megawatt’lık kısmı için yapılan yarışma TEİAŞ Genel Müdürlüğünde gerçekleştirildi. 

Elazığ`a ayrılan 8 megawatt’lık kapasite için açılan yarışmaya, Solentegre Enerji, RA Güneş, Güçlü Tekstil Limited Şirketi, İnşar Enerji ve Başakkent Güneş Enerjisi Üretim AŞ katıldı. Burada en yüksek teklif, megavat başına 827 bin lira ile Solentegre Enerji`den geldi.

Halk Enerji’den megawatt başına 68 bin lira teklifi

Erzurum bölgesindeki 5 megawatt’lık kapasite için yapılan yarışmaya ise Makronom Enerji Üretim Limited Şirketi ile Halk Enerji teklif sundu. Söz konusu kapasitenin 4.9 megavatlık kısmı için en yüksek teklifi megavat başına 68 bin lira ile Halk Enerji verdi.

Teklifler, üretim tesisinin ilk ünitesinin geçici kabulünün yapıldığı tarihten başlamak üzere en fazla 3 yıl içerisinde birim megavatt başına TEİAŞ`a katkı payı ödeme taahhüdüne göre değerlendiriliyor.

TEİAŞ, ihaleyi kazananları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`na bildirecek. EPDK, kazanan girişimcilerin projelerinin lisanslandırılması sürecini başlatacak. İlk etapta önlisans verilecek.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Yatırımcıyı Tedirgin Edecek Rüzgar Santrali Yönetmeliği

Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, ormanlık alana rüzgar enerjisi santrallerinin (RES) kurulmasını düzenleyen yönetmelik taslağı sektör yatırımcılarını endişelendirdi. Yatırım maliyetinin artacağını ifade eden Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa

Elektrik Üretimi

Bursa Ormanlarına Güneş Enerjisi

Bursa ormanlarının gözcüleri güneş enerjisi ile aydınlanıyor. Bursa’nın Harmancık ilçesindeki orman gözetleme kulesinde yaşayan ailenin elektrik ihtiyacı için EkoRE harekete geçti. 4 KW’lık GES kurulan gözlem kulesinde yaşayan 3 kişilik

HABERLER

Hong Kong Üniversitesi Takımı Uluslararası Çevreci Şehirler 2014 Şampiyonu Oldu

Schneider Electric tarafından bu yıl dördüncü kez düzenlenen ‘Uluslararası Çevreci Şehirler’ yarışmasında Hong Kong Üniversitesi Takımı, insanların mobil bir uygulama üzerinden enerji tüketimini verimli bir şekilde izlemelerine ve yönetmelerine yardımcı olan projeleriyle