Solentegre ve Halk Enerji, Güneş Enerjisi Lisansı Almaya Hak Kazandı

Solentegre ve Halk Enerji, Güneş Enerjisi Lisansı Almaya Hak Kazandı

Güneşe dayalı elektrik üretim lisansı yarışının 8 megawatt’lık Elazığ ayağını Solentegre Enerji, 5 megawatt`lık Erzurum ayağının 4.9 megawatt`lık kısmını ise, Halk Enerji kazandı. 

10149448-another-sunpower-solar-panel-installation-in-purchase-nyGüneşe dayalı elektrik üretim lisansı yarışının 8 megawatt’lık Elazığ ayağını kilowatt başına 8.27 liralık teklifiyle Solentegre Enerji, 5 megawatt`lık Erzurum ayağının 4.9 megawatt`lık kısmını ise, kilowatt başına 6.80 TL`lik teklifiyle Halk Enerji kazandı.

Güneş enerjisinden elektrik üretimi lisansı için ilk yarışma ihalesi yapıldı. Ülke çapında güneşe ayrılan 600 megawatt’lık kapasitenin, Elazığ ve Erzurum`a ayrılan 13 megawatt’lık kısmı için yapılan yarışma TEİAŞ Genel Müdürlüğünde gerçekleştirildi. 

Elazığ`a ayrılan 8 megawatt’lık kapasite için açılan yarışmaya, Solentegre Enerji, RA Güneş, Güçlü Tekstil Limited Şirketi, İnşar Enerji ve Başakkent Güneş Enerjisi Üretim AŞ katıldı. Burada en yüksek teklif, megavat başına 827 bin lira ile Solentegre Enerji`den geldi.

Halk Enerji’den megawatt başına 68 bin lira teklifi

Erzurum bölgesindeki 5 megawatt’lık kapasite için yapılan yarışmaya ise Makronom Enerji Üretim Limited Şirketi ile Halk Enerji teklif sundu. Söz konusu kapasitenin 4.9 megavatlık kısmı için en yüksek teklifi megavat başına 68 bin lira ile Halk Enerji verdi.

Teklifler, üretim tesisinin ilk ünitesinin geçici kabulünün yapıldığı tarihten başlamak üzere en fazla 3 yıl içerisinde birim megavatt başına TEİAŞ`a katkı payı ödeme taahhüdüne göre değerlendiriliyor.

TEİAŞ, ihaleyi kazananları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`na bildirecek. EPDK, kazanan girişimcilerin projelerinin lisanslandırılması sürecini başlatacak. İlk etapta önlisans verilecek.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Enerji Tüketimi Yavaş ve Emin Adımlarla Doğu’ya Kayıyor”

Borusan ENBW Enerji Genel Müdür Yardımcısı Enis Amasyalı: “Enerji piyasasında Çin, Hindistan Orta Doğu ülkeleri ile Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler tüketim  boyutunda ön plana çıktı. Enerji tüketimi yavaş ve

Ulaşım 0 Comments

Volkswagen’den Yeni Elektrikli Minibüs Konsepti; Budd-e

Volkswagen’in CES 2016’da tanıttığı Budd-e konsepti, pillerindeki enerjiyle bir evin jeneratörü olarak da kullanılabiliyor. Budd-e’nin Microbus ismiyle 2017 yılında yollara çıkması bekleniyor. Elektrikli araçlar şovu devam ediyor. Volkswagen’de elektrikli araç

HABERLER

Enerji Verimliliğinde Yeni Bir Dönem Gerçekten Başlıyor mu?

Binalarda yalıtımsız bina uygulamalarının önüne geçilmesi, Kalkınma Planı’nında yer almasının ötesinde, o binalarda yaşayan daire sahiplerinin ekonomik gelir düzeyiyle de doğrudan ilişkili. Enerji Verimliliğinin, yalnızca bireylerin ve özel sektör kuruluşlarının