SolarGuide for Dummies

SolarGuide for Dummies

Öncelikle başlığın Türkçe’ye tam çevrilmesi pek mümkün olmadığı için (Aptallar için Güneş Rehberi çok da hoş ve doğru bir tercüme olmayacaktı) İngilizce bırakmaya karar verdim. Belki daha usturuplu bir açılımı vardır. Ancak bir hakaret içermedigi kesin, bu başlıkta yüzlerce kitap var belli konularda temel teknik bilgi veren.

Son zamanlarda görsel ve yazılı medyada çıkan onlarca haberden sonra güneş enerjisi en popüler enerji türü oldu, yakın zamanda çıkması beklenen yeni teşvik yasası ile bu popülerlik görünen o ki daha da çok artacak.

Türkiye’de popüler olmaya başlayan herhangi bir başka konuda olduğu gibi güneş enerjisinde de çakma güneş enerjisi firmaları bir anda peyda oldu sektörde. İşin püf noktalarını bilmeyen müşteri de bu süreçten en çok zarar görecek kişi konumunda gözüküyor.En son Istanbul’da düzenlenen güneş enerjisi fuarında kartvizitinde “güneş enerjisi uzmanı ve danışmanı” yazan kişi ve kurumların sayısında çok büyük bir artış vardı. Ufak bir araştırma yaptığımda aynı benzer furyanın doğalgazın geldiği ilk günlerde ve yine PVC doğramaların popüler olmaya başladığı dönemde yaşandığı ortaya çıktı. Yüzlerce X-Pen ve Y-Gaz firması süreç içinde filtreden geçti ve pazarda kalitesi,müşteri odaklı yaklaşımı ve geniş montaj-bakım-servis ağıyla 5-10 büyük firma kaldı pazarda. Benzer bir süreci de önümüzdeki aylarda güneş enerjisi sektöründe yaşayacağız gibi.

Bu bağlamda hemen bir hap rehber hazırlamak farz oldu. İşte cebinizin güneşten yanmasını engelleyecek reçete:

1) Belki çok klasik bir öneri olacak ama mutlaka size güneş enerjisi ile ilgili bir teklif veren şahıs veya şirkete referanslarını sorun, önünüze konan listeye de inanmayıp mümkünse 1-2 referansı arayıp bilgi alın, size yakınsa ziyaret etmeyi deneyin. Güneş enerjisinden hiç anlamasanız bile başarılı bir uygulama kendini sahada mutlaka belli edecektir.

2) Şirketin web sayfasına girin (varsa tabii, yoksa zaten hic vakit kaybetmeyin başka kurumlarla görüşmeye başlayabilirsiniz), günümüzde ticaret yapan tüm kurumların en önemli arayüzü olan web sayfalarında şirket hakkında (yazdıkları ve yazmadıkları ile) çok bilgi toplayabilirsiniz. Size turksolar@hotmail.com benzeri e-posta adreslerinden gelen cazip önerileri kaile bile almayın.

3) Internette ufak bir araştırma yaparak dünyanin en büyük 20-30 güneş paneli üreticisi firmaların ismine çok rahat ulaşabilirsiniz. Size bu markalardan birini sunan şirketlerden mutlaka yetkili temsilcilik belgesini isteyin. Unutmayın ki yetkisi olmayan firmaların yapacağı satışlar ve uygulamalar sonucunda göreceğiniz herhangi bir zarar veya yaşanacak bir performans düşüklüğü garanti kapsamında olmayacaktır. Benzer yaklaşımı diğer yan malzemeler için de göstermekte sonsuz fayda var.

4) “Sen merak etme biz 3-4 panelle hallederiz abi” diyenlere “Eyvallah” deyip geçin gidin. Vaktinizi ve enerjinizi hiç harcamayın boşuna.

5) Enerjinin her farklı türünde olduğu gibi güneş enerjisinde de esas olan tek ekonomik nokta vardır, kaç para verdiğiniz ve bu para karşılığında ne kadar enerjiyi ne kadar süre ile alacağınız! Tüm teklif alacağınız şirketlerden tekliflerinde yıllık toplam enerji üretim değerlerini vermelerini isteyin ve bu miktari teklif bedeline bölerek sizin için esas kriter oluşturacak veriye ulaşın.

6) Bir güneş panelinin verimliliği ancak uygulama yapılacak arazinin/alanın sınırlı olması veya pahalı olması durumunda önemlidir. Aynı teknoloji ile üretilmiş ancak daha düşük verimli bir güneş paneli daha yüksek verimli bir güneş paneli ile aynı güçte ise aynı miktarda enerjiyi üretecek ancak daha geniş bir alana ihtiyacı olacaktır.

7) Şeytan detaylarda gizlidir! Güneş paneli, kurulacak güneş enerjisi sisteminin önemli parçalarından sadece bir tanesidir. Doğru konnektör seçilmesi, kablo kesitlerinin düzgün hesaplanması, ayak sistemin statik hesaplarının iyi yapılması, sisteme uygun inverter seçimi gibi birçok detay gibi gözüken nokta toplam sistem performansına direkt etki yapar. Tüm bu detayları sorgulayın

8) İçinde sistem kurulumu olan bir güneş enerjisi sistemi teklifi alıyorsanız birçok büyük şirketin alım politikalarını uygulayın, mesela %50 peşin, %25 montaj bitiminde ve %25 sistemin çalışmaya başlamasından 2 ay sonra gibi. Genelde büyük hatalar en başta ve en sonda çıkar (küvet efekti)

9) Size teklif veren şirketi sorgulayın. Esas işi kumaş satmak mı, kaportacılık mı yoksa emlakçılık mı? Unutmayın bir güneş enerjisi sistemi size en az 25-30 yıl sorunsuz hizmet edecektir. Bırakın 10 yıl sonrasını size bu ürünü satan şirketi yarın bulacağınıza, velev bulsanız bile halen güneş enerjisi sektöründe olacağına emin misiniz?

10) Teklif aldığınız şirketler arasında çok büyük farkla ucuz veya pahalı kalan şirketleri sorgulayın. Bugün benzer teknolojideki ve kalitedeki güneş panelleri ve yan ekipmanlar hemen hemen ayni maliyete sahiptirler. Dolayısı ile bu büyük fiyat farkını doğuran sebepler maliyet olamaz. Unutmayın ki şu anda dünya tarihindeki en büyük ekonomik krizlerden birini yaşıyor, size sunulan güneş enerjisi ürünlerinin üreticisi pek muhtemelen iflas bayrağını birkaç ay önce çekmiş olabilir. Sanırım hiçbiriniz artık varolmayan bir firmanın ürününü bu kadar ciddi bir yatırımda kullanmak istemezsiniz?

Hepinize bol güneşli günler dilerim.

Ateş Uğurel,  SolarBaba Networking Platform
ates.ugurel@alternatifenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Köşe Yazıları

Yabancı Enerji Kredilerinde Aranan Koşullar ve Maliyetleri

Avrupa Yatırım Bankası Gibi Yarı Resmi Yabancı Kurumlardan Temin Edilecek Kredilerde Aranan Koşullar ve Bu Finansmanların Maliyetleri. Burada bahsettiğimiz krediler; “işletme, yatırım ve proje geliştirme” alanlarını kapsamaktadır. Yarı resmi yabancı kurumlardan kastımız

Köşe Yazıları

Yabancılar Polat’tan ‘Elektrik’ Alıyor…

Galatasaray başkanlığını bırakmasının ardından bütün mesaisini yenilenebilir enerji işine ayıran Adnan Polat sektörde sessiz ve derinden büyüyor. Polat Enerji, Türkiye rüzgar enerji kapasitesinin aşağı yukarı yüzde 23’üne sahip. Aralarında Balıkesir, Manisa, İzmir, Çanakkale

Köşe Yazıları 0 Comments

Türkiye’nin Güneşi Enerjimiz Olsun

Ülkemize has bir kutlamadır, konvoy halinde yapılan “en büyük asker bizim asker” içerikli askere uğurlama törenleri..Son günlerde kamuoyunda yapılan tartışmalar da bana bunu hatırlatıyor açıkcası. Bin kere nükleere evet’çilerle bin