“Solarex’i Asya Kıtası’nın En Büyük Güneş Fuarı Haline Getireceğiz”

“Solarex’i Asya Kıtası’nın En Büyük Güneş Fuarı Haline Getireceğiz”

Solarex İstanbul 2013 Fuarı Proje Yönetmeni Yasemin Albayrak: Solarex İstanbul ekibi olarak hedefimiz, organizasyonumuzu Asya kıtasının en büyük ölçekli sektör fuarı haline getirmektir. Fuarımızda sektörü ile birlikte büyük bir ivme kaydetmektedir.

ae_roportaj_solarex_yasemin_terle2Yenilenebilir enerji alanıyla ilgili önemli fuarlardan olan Solarex İstanbul 2013 kapılarını önümüzdeki hafta dünya güneş enerjisi ve teknolojisi firmalarına açıyor. Yerli ve yabancı birçok firma faaliyetleri ve yenilikleri izleyicilerle buluşturma olanağı yakalayacak. Biz de Solarex İstanbul 2013 Fuarı Proje Yönetmeni Yasemin Albayrak’la fuarla ilgili amaçlarını, hazırlıklarını, katılma düzeyini ve hedeflerini konuştuk.     

Solarex İstanbul Fuarı’nı yapmaya başladığınız yıldan beri sürekli katılan firmalar var mı? Bu sene bunlardan kaçı bu fuarda olacak?

Katılımcılarımızın yüzde 65’ni ilk yıl itibariyle organizasyonumuza düzenli katılım gösteren firmalar oluşturuyor. Belli yıllarda ara verip bu yıl yeniden organizasyonda yer alan firmalarımızla değerlendirmek gerekirse, bu oran yüzde 80’lere ulaşıyor.

 

Kanun ve yönetmeliklerin değişmesiyle hareketlenmesi beklenen güneş enerjisi sektöründeki mevcut firmaların bu seneki fuar için beklentileri sizce nedir? 

Kanun ve yönetmeliklerdeki hareketlenmenin sektördeki en güzel göstergesi fuarımıza olan yoğun katılımcı ve ziyaretçi talebidir. Organizasyona katılım gerçekleştirerek uzun yıllardır sektöre ve fuara yatırım yapan firmalarımızın hedefi, yatırımlarının karşılığını almak adına profesyonel ziyaretçiyle buluşmaktadır. İhlas Fuarcılık olarak amacımız, değerli sektör firmalarımızı profesyonellerle buluşturarak güzel işbirliklerine olanak sağlamaktır.”

Fuara geçen sene katılan başta Çin olmak üzere yabancı firmaların Türkiye pazarı ile ilgili beklentileri sizce karşılandı mı? Bu sene Solarex 2012’ye nazaran yabancı katılımcı firma ve kişiler bazında bir artış var mı? 

Fuara katılım gerçekleştiren uluslararası katılımcılar yatırımlarını, sadece o yıla istinaden değil, uzun yıllara nazaran gerçekleştirmektedir. Bu firmalarımız, Türkiye’de mevcut sektör temsilleri ile yeni ortaklıklara ve yatırımlarıyla yalnızca Türkiye’de değil, Asya kıtasını pazar olarak görmektedir. Solarex İstanbul 2013 yoğun yabancı firmaya ev sahipliği yapacaktır.

Intersolar fuarı genelde 12 holde yapılan ve bizde ancak Yapı Fuarı ile karşılaştırılabilen büyüklükte bir fuar. Sizce böyle bir fuarı Türkiye’de görmemize ne kadar süre var? Ya da bu ölçekte bir fuar düzenleme şansınız var mı?

İnter Solar organizasyonu da ilk yıllarında birkaç salonda gerçekleşen bir fuar iken, şu anda dünyanın en büyük ve önemli sektör fuarı olarak 12 salonda düzenleniyor. Solarex İstanbul ekibi olarak hedefimiz, organizasyonumuzu Asya kıtasının en büyük ölçekli sektör fuarı haline getirmektir. Fuarımızda sektörü ile birlikte büyük bir ivme kaydetmektedir.

Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknoloji Fuarı’na beklenti ve amaçlarınız nelerdir? Fuarın güneş enerjisi sektörüneae_roportaj_solarex_yasemin_terle1 katkısı ne olacaktır?

Solarex İstanbul’un amacı değerli sektör firmalarını hedef kitlesi olan profesyoneller ile buluşturarak güzel işbirliklerine ev sahipliği yapmaktır. Solarex İstanbul 2013, dünyadaki son teknolojilerin ve Türkiye’de üretilen yeni ürünlerin bir arada sunulduğu ticari bir platformdur.

Dünyadaki önemi ve gerekliliği artarak yaygınlaşan alternatif enerji kaynaklarından güneş enerjisinin lider firmalarının ve temsilcilerinin buluştuğu Asya kıtasının tek spesifik organizasyonu olma özelliğine sahiptir. Klasik bir fuar etkinliğinin ötesinde marka değeri olan bir kilometre taşı artık Solarex. Sektörün yanı sıra ülkemize ve milli ekonomimize önemli katkılar sağlıyor.

Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknoloji Fuarı güneş enerjisinde dünyada öncü konumda olan Almanya, Japonya, Çin, ABD, İspanya ve ABD ülkeleri firmalarının temsil edileceği geniş bir platform oluşturacak mı? 

Solarex İstanbul 2013 dünyada öncü konumda olan birçok ülkenin firmalarının temsil edeceği geniş bir platform olacaktır.

Yerel güneş enerjisi firmalarının fuara eğilimleri ve katılım düzeyleri konusundaki değerlendirmeleriniz nelerdir?

Yerel güneş enerjisi firmalarımızı sektörde de olduğu üzere ikiye ayırmak gerekirse PV ve Termal Solar olarak organizasyonumuzun katılımcı ağırlığını PV ve yan sanayi firmaları oluşturmaktadır. Fuarın yüzde 60 yerel firmalarımızın katılımıyla gerçekleşmektedir. Termal solarda dünyanın bir çok ülkesine ihracat yapan firmalarımızı da organizasyonumuzda ziyaretçi olarak değil ev sahibi olarak görmek istediğimizi sizlerin aracılığıyla bildirmek isteriz

Sizce, güneş enerjisi alanı yerine yenilenebilir enerji sektörünün bütününe yönelik çok geniş kapsamlı bir fuar düzenlenebilir mi? Sektörün gelişimi açısından hangisi daha yararlı olabilir?

Dünya çapında yenilenebilir enerji adı altında yapılan ve yapılmak istenen organizasyonları değerlendirmek gerekirse, sonuçlarının çok başarılı olduğu söylenememektedir. Bu tip fuar organizasyonu gerçekleştirmek katılımcı sayısı açısından çok yoğun olabilir ancak önemli olan sektörü hedef kitlesi olan profesyonellerle bir araya getirmektir. Uzun yıllardır gerçekleştirmekte olduğumuz organizasyonumuzdaki sektör firmalarımızın talebi de spesifik bir organizasyon olmasından yanadır.

Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknoloji Fuarı’nın sektöre katkısı ne yöne olacaktır?

Solar teriminin yaygın olarak bilinmediğinden dolayı ilk yıl adını Güneş Enerjisi ve Teknolojileri 2008 fuarı olarak kullanmak durumunda kaldığımız fuarımızda ziyaretçilerinin panel vb ürünlerin ne işe yarayacağını ve nerede kullanılacağı sorulmaktaydı. Solarex İstanbul adı ile 2012 de düzenlenen fuarımızda ziyaretçisinin “bu panellerden kaç kw enerji alabiliriz, sistem kendisini kaç yılda amorti eder?” gibi sorularına bıraktı. Solarex İstanbul sektörünün tek uluslararası platformu olarak sektörünün sesini en iyi ve güçlü şekilde çıkartabildiği tek fuar organizasyonudur. Avrupa’nın en güneşli ülkelerinden biri olarak kabul edilen Türkiye’de, bu konuya yoğunlaşan bir fuarın olması, dünya çapında tanınmış ve Türkiye’de yapmaya gönüllü bir çok dünya markası tarafından da yoğun bir ilgi ile karşılanıyor. Güneşlenme alanı oldukça yüksek olan ülkemiz, bu coğrafi özelliği avantaja dönüştürme konusunda en büyük desteği bu fuarla alıyor.”

Fuara katılması belirlenen uluslararası kuruluşlardan birkaç örnek verebilir misiniz?

CSun (China Sun Energy), Canadian Solar, LTI Re Energy, Solar Ways,  Bosch, Baymak  ve SMA gibi birçok uluslararası kuruluş organizasyonda yer alıyor.

Aynı zamanda SolarTurk, Anel Enerji, Alfa Solar ve Gazioğlu gibi fotovoltaik sektöründe yerel üretici firmaları ağırlamaktan da memnuniyet duyuyoruz. SolarTurk ve Anel Enerji fuarımıza daha önce de katılım gösterdiler, buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz.  Alfa Solar ve Gazioğlu gibi sektöre yeni giriş yapanlar için de verimli bir fuar olmasını umuyoruz.

Türkiye’de güneş enerjisi firmaları ve tedarikçileri için uluslararası pazardaki konum açısından fuarla birlikte başka hangi tür tanıtım organizasyonları yapılması gerekir?

Sektör firmalarının pazarda ki konumu için aynı zamanda pazarda ki gelişmeler – uygulamalar – mevzuat ve finansman anlamında bilinçlendirici seminerlerinde organize edilmesi gerekmektedir. Solarex İstanbul 2013 ile eş zamanlı bilinçlendirici birçok uluslar arası kurum ve kuruluşun da yer alacağı seminerlerde gerçekleşecektir.

Kamu sektörünün Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknoloji Fuarı’na yönelik ilgisi ne düzeyde?

Solarex İstanbul T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı başta olmak üzere T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orköy daire Başkanlığı, GENSED( Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği) Aküder(Akümülatör ve Geri kazanım Sanayicileri Derneği)Euro Solar Türkiye,  Unido-Ichet, Alosbi, Ae2 Alternatif Enerji Araç Ekibi, OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi, JCI Avrasya Enerji Takımı , TMMOB Fizik Mühendisleri Odası, YED gibi sektörün öne gelen birçok kurum ve kuruluşu tarafından tam destek görmektedir.

Röportaj: Hüseyin B. Ekmekçi

Alternatif Enerji özel röportajıdır.

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

RÖPORTAJLAR

“Avrupa PV Pazarı Sadece Şu 3 Koşulu Yerine Getirirse Yaşayabilir…”

TIREC 2012’de tanıştığımız güneş santrallerine anahtar teslimi EPC (mühendislik, tedarik ve inşaat) hizmeti veren  NRG Agrivis’in kurucusu ve CEO’su Alessandro Cremonesi, aynı zamanda IFI (İtalyan Fotovoltaik Endüstrisi) başkanı olması sıfatıyla ,

RÖPORTAJLAR 0 Comments

Egemen Seymen: “CSUN Yerel Ortaklarla Kurulum Hizmeti Verebilir”

İSTANBUL – Çin’in ilk güneş enerjisi hücre fabrikası olarak faaliyete 2004 yılında başlayan China Sunergy’nin Uluslararası Satış ve Yatırımlar Genel Müdürü Seymen, Türkiye’nin 2020 için koyduğu 15 GW’lık güneş enerjisinden

HABERLER 0 Comments

“Elektrikli Otomobil Üretmek İçin Yola Çıkan Markalar Elektrikli Araçların Gelişimini Domine Ediyor”

TEHAD Başkanı Berkan Bayram: “Sektör açısından baktığımız zaman, elektrikli araçların gelişimini domine eden asıl faktörler, bildiğimiz küresel otomotiv markalarından ziyade, son 20 yıl içerisinde doğmuş ve gelişmiş olan ve sadece