Solar Teknolojisinde Yeni Bir Devir: Şeffaf Paneller Yolda

Solar Teknolojisinde Yeni Bir Devir: Şeffaf Paneller Yolda

şeffaf panelGüneş panellerinin yüzeylerdeki uygulamaları ile ilgili sık duyduğumuz eleştirilerden biri de görsel olarak çok başarılı olmadıklarıdır. Ama şimdi Michigan State University’de çalışan bir grup bilimadamı tamamen şeffaf solar yoğunlaştırıcılar üretmeyi başardılar. Bu da hücrelerin görüntüye engel olmadan evlerin camlarında hatta akıllı telefonların üzerinde kullanılmalarını sağlayacak bir gelişme. Richard Lunt tarafından yürütülen çalışma detaylı olarak  Advanced Optical Materials bu ayki sayısının kapağında yer alıyor.

Solar yoğunlaştırılar aynı büyüteçlerin yapraklarla ateş yakmak için kullanılmasında olduğu gibi küçük bir alana odaklanarak gelen ışığın miktarını arttırmakta kullanılıyorlar.  Bunlar oldukçe büyük ve gözü rahatsız edici olmaktaydılar. Şu ana kadar içini gösteren lenslerle ilgili pek çok çalışma, hatta bunlarla ilgili uygulamalar yapılmış ta olsa, verimlilik ve şeffaflık dengesini başarılı bir şekilde kurmak hep zor oldu. Hatta pek çok deneme renkli güneş hücreleri  üretimi ile sonuçlandı.

Basın açıklamasında “Oysa kimse renkli camlar ardında yaşamak istemez” diyen Lunt ” Bu kadar renkli ve diskoya benzeyen bir ortamda kimse çalışmak istemez. Bizim yaklaşımımız ise asıl aktif hücrenin şeffaf olması gerektiği şekildeydi” diye konuştu.

Ekibin senelerdir geliştirilemeyen teknolojide bu kez başarılı olmalarının  sırrı ise görülebilir spektrum dışındaki dalgaboylarında çalışabilmeleri oldu. Bunu da ışımadan sorumlu olan organik luminiforlar kullanarak  başardılar. Yoğunlaştırıcı ışığı belli dalgaboylarında absorbe ediyor ve sonra başka bir dalgaboyuna taşıyabiliyor. Burada görülebilir bir spektrum gerekmediğinden, araştırmacılar cam kadar şeffaf bir bitmiş ürün elde edebildiler

Çok yeni olan bu teknolojide henüz verimlilik sorunu çözülemediği için, ticari üretim yapılamıyor. Şu anda %1 gibi hayli düşük olan verimlilikte ilk etaptaki hedef %5’in üstüne çıkmak. Her ne kadar bu hedef bile renkli hücrelerinkinden daha düşük olsa da, çok daha uygulanabilir ve pratik bir çözüm olarak görünmekte.

“Bu sayede güneş enerjisi kullanışsız bir enerji türü olmaktan çıkacak. Çok penceresi olan yüksek binalara ya da telefon ya da elektronik okuyucular gibi yüksek estetik kaliteye sahip olması gereken aygıtlara rahatça uygulanabilecek” diyen Lunt “Nihai amacımız,  soların bir yüzeyde kullanıldığını farkedemeyeceğiniz şekilde uygulanmasını sağlamak” diye ekledi.

 

Yazının daha detaylı orijinali  için tıklayınız

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Tasarımlar

Elektrikli Araba Kiraz’la Rekor Ucuzlukla Yolculukla Yapılacak

Namık Kemal Üniversitesi, öğrencilerinin yapımını sürdürdüğü elektrikli otomobil “Kiraz”ın, 100 kilometrede sadece 2,5 liralık elektrik harcaması bekleniyor. Ulaştırma sektöründe önümüzdeki 20 yıl içinde yaşanacak köklü değişimin ipuçlarını elektrikli araçlar sunuyor.

HABERLER

Yine bir facia, yine ölümler

[space height=”HEIGHT”] Sanayileşme hamlesi sonuçta iş gücü, sermaye ve kaynak üçgeninin sahip olduğu kapasitenin zorlanmasıyla iş kazalarının sayısının her yıl giderek daha çok can yakmasına ve toplumsal bir yara halini

ALTERNATİF TASARIMLAR 0 Comments

Güneş Panelli iPadler Yolda

Yenilikçi Smart Cover patentinde göze çarpan detaylardan biri güneş enerji panelleri oldu. uzmantv.com’a göre, iPad, Apple markasının tablet bilgisayarı modeli. Multi-touch özelliğine sahip büyük ekranı ve kolay taşınabilir olması özelliklerine