Solar Teknolojisinde Yeni Bir Devir: Şeffaf Paneller Yolda

Solar Teknolojisinde Yeni Bir Devir: Şeffaf Paneller Yolda

şeffaf panelGüneş panellerinin yüzeylerdeki uygulamaları ile ilgili sık duyduğumuz eleştirilerden biri de görsel olarak çok başarılı olmadıklarıdır. Ama şimdi Michigan State University’de çalışan bir grup bilimadamı tamamen şeffaf solar yoğunlaştırıcılar üretmeyi başardılar. Bu da hücrelerin görüntüye engel olmadan evlerin camlarında hatta akıllı telefonların üzerinde kullanılmalarını sağlayacak bir gelişme. Richard Lunt tarafından yürütülen çalışma detaylı olarak  Advanced Optical Materials bu ayki sayısının kapağında yer alıyor.

Solar yoğunlaştırılar aynı büyüteçlerin yapraklarla ateş yakmak için kullanılmasında olduğu gibi küçük bir alana odaklanarak gelen ışığın miktarını arttırmakta kullanılıyorlar.  Bunlar oldukçe büyük ve gözü rahatsız edici olmaktaydılar. Şu ana kadar içini gösteren lenslerle ilgili pek çok çalışma, hatta bunlarla ilgili uygulamalar yapılmış ta olsa, verimlilik ve şeffaflık dengesini başarılı bir şekilde kurmak hep zor oldu. Hatta pek çok deneme renkli güneş hücreleri  üretimi ile sonuçlandı.

Basın açıklamasında “Oysa kimse renkli camlar ardında yaşamak istemez” diyen Lunt ” Bu kadar renkli ve diskoya benzeyen bir ortamda kimse çalışmak istemez. Bizim yaklaşımımız ise asıl aktif hücrenin şeffaf olması gerektiği şekildeydi” diye konuştu.

Ekibin senelerdir geliştirilemeyen teknolojide bu kez başarılı olmalarının  sırrı ise görülebilir spektrum dışındaki dalgaboylarında çalışabilmeleri oldu. Bunu da ışımadan sorumlu olan organik luminiforlar kullanarak  başardılar. Yoğunlaştırıcı ışığı belli dalgaboylarında absorbe ediyor ve sonra başka bir dalgaboyuna taşıyabiliyor. Burada görülebilir bir spektrum gerekmediğinden, araştırmacılar cam kadar şeffaf bir bitmiş ürün elde edebildiler

Çok yeni olan bu teknolojide henüz verimlilik sorunu çözülemediği için, ticari üretim yapılamıyor. Şu anda %1 gibi hayli düşük olan verimlilikte ilk etaptaki hedef %5’in üstüne çıkmak. Her ne kadar bu hedef bile renkli hücrelerinkinden daha düşük olsa da, çok daha uygulanabilir ve pratik bir çözüm olarak görünmekte.

“Bu sayede güneş enerjisi kullanışsız bir enerji türü olmaktan çıkacak. Çok penceresi olan yüksek binalara ya da telefon ya da elektronik okuyucular gibi yüksek estetik kaliteye sahip olması gereken aygıtlara rahatça uygulanabilecek” diyen Lunt “Nihai amacımız,  soların bir yüzeyde kullanıldığını farkedemeyeceğiniz şekilde uygulanmasını sağlamak” diye ekledi.

 

Yazının daha detaylı orijinali  için tıklayınız

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Enerji Dünyasının Magazin Figürü “Dahisi”: Elon Musk

Temiz enerji ya da elektrikli araçlar ile ilgilenen herkes Elon Musk adını mutlaka duymuştur. Hatta Space X girişiminden dolayı uzay araştırmaları ile ilgilenenler de… Hemen her hafta SunCity ya da Tesla Motors ile

HABERLER 0 Comments

Uganda’ya Güneş Enerjili Otobüs

Kiira Motors firması, Uganda’da Afrika’nın ilk güneş enerjili otobüsünü üretti. Afrika yenilenebilir enerji potansiyeli açısından dikkat çeken kıtalardan biri. Bu açıdan bu kıtaya yönelik yenilenebilir enerji yatırımları gündemi oluşturuyor. www.habertuar.com’un

HABERLER 0 Comments

Tesla Model 3’ü Tanıtıyor

Elektrikli otomotiv devi Tesla, “en önemli ürünümüz” diye tanımladığı 35 bin dolar değerindeki Model 3’ü görücüye çıkarıyor. Elektrikli araçlar artık bir cazibe alanı haline geldi. Bu konudaki gelişmeler de kamuoyu