Solar Sulama [Ayın Dosyası]ekosolar-ayin-dosyasi

Güneş enerjili sulama sistemleri nasıl çalışır?

Güneş enerjili su pompalama sistemleri, güneş enerjisinin en verimli ve anlamlı kullanıldığı alanlardandır. Kuyuların ve diğer su kaynaklarının merkezlere uzak, kırsal bölgelerde bulundukları düşünülürse, geleneksel enerji kaynaklarını kullanmanın ya oldukça uzun kablolama ya da sahada benzinli jeneratör kullanımını gerektireceği bilinmektedir. Bu metotlar hem pahalı ekipman ve bakım, hem de sürekli artan yakıt maliyetleri içermekte olduklarından, güneş enerjisi genellikle hem daha ekonomik hem de daha verimli sonuçlar vermektedir.

Devamı için tıklayınız.

Güneş enerjisi ile tarımsal sulamanın avantajları

Tarımsal alanlarda şebeke elektriğinin bulunmamasından dolayı, tarımsal sulama fosil kaynaklı enerjiler ile yapılmaktadır. Fakat bu tip kaynaklar maliyetli, gürültülü ve devamlı ek yakıt gideri bulunmaktadır. Güneş enerjisi ile yapılan sulamalar ise ekonomik, sessiz ve çevreci olacaktır.

Devamı için tıklayınız.

700 Haneli Köy Solar Sulama Sayesinde Temiz Suya Kavuştu!

EkoRE, 700 nüfuslu Gökçetaş köyünün temiz içme suyu ihtiyacını karşılayacak projeyi hayata geçirdi. Gelen talep doğrultusunda planlanan proje ile 170 haneli, 700 nüfuslu köy İLK DEFA temiz içme suyuna kavuştu.

Sulama birlikleri elektrik faturasından güneşle kurtuluyor

Devamı için tıklayınız.

Sulama Birlikleri elektrik faturasından güneş enerjisi sayesinde kurtuluyor

Türkiye’de ödenmeyen yüklü elektrik faturalarıyla gündemden düşmeyen Sulama Birliklerine can simidi olacak bir proje geliştirildi. Balıkesir’in Pamukçu beldesinde hayata geçirilecek güneş enerjisi projesi ile il merkezindeki Pamukçu ve Aslıhantepecik Ovalarının sulamasında elektrik yerine güneş enerjisinden yararlanılacak.

Devamı için tıklayınız.

Güneş enerjili sulamaya teşvik tebliği yayınlandı

1 Haziran 2013 tarihinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından tarımsal sulamaya teşvik amaçlı “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Kapsamında Bireysel Sulama Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Hakkında Tebliği” yayınlandı.

Devamı için tıklayınız.

Kuraklığı azaltan güneş enerjili damla sulama sistemleri

Güneş enerjili sulama sistemleri bir taşla iki kuş vurmanın belki de en iyi göstergesidir. Güneş enerjili sulama sistemlerinde bulunan damla sulama ünitesi sayesinde hem tarlada sulama amaçlı kullandığınız sudan tasarruf edebilirsiniz hem de güneş enerjisi sayesinde kendi enerjinizi kendiniz üretebilirsiniz.

Devamı için tıklayınız.

Kurak tarlalar güneş enerjisi ile yeşeriyor

Alman endüstri araştırmacılarından oluşan bir grup ışığı güneş enerjisi panellerinde yoğunlaştıran depolanan güne enerjisi (konsantre güneş enerjisi – CPV) sistemleri ile uzak alanlardaki tarların sulanması için bir alternatif oluşturuyor.

Devamı için tıklayınız.

Dünyanın ilk mobil sulama projesi Güneydoğuda hayata geçti !

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nce Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin güneşini tarımsal sulama amaçlı kullanacak “mobil sistemi” üretildi.

Devamı için tıklayınız.

Devlet desteği sayesinde güneşle sulama ucuzladı

Günde 30-50 ton su çıkarma kapasitesine sahip bir güneş enerjisiyle sulama sisteminin maliyeti, devlet desteğiyle birlikte 2 bin dolara kadar düştü.

Devamı için tıklayınız.

Başarılı güneş enerjili damla sulama projeleri

Sizler için Mersin ve Diyarbakır’da uygulaması yapılmış 2 projeyi inceledik.

Devamı için tıklayınız.

TÜBİTAK ve devletten sulama sistemlerine destek

Hükümet solar sulamayı desteklemek için son yıllarda özellikle tarımsal sulama projelerinde yenilenebilir enerji kaynakları kullanımına %50’ye varan hibe krediler sağlıyor.

Devamı için tıklayınız.

RÖPORTAJ: 'Solar sulama, Kalaşnikovlarla çatışmak yerine, insanların sebze-meyve yetiştirmesini teşvik etti'

Türkiye’de yoğun bir ilgi görmeye başlayan solar pompa üreticisi Lorentz Solar Pompa Sistemleri Yöneticisi Markuz Schulz ve Lorentz’in Türkiye’deki Dağıtım Ortağı (Distribution Partner) Ekosolar firmasının yetkilisi Recep Zeydan ile bu sistemi, özelliklerini ve yeni oluşmakta olan pazar hakkında konuştuk.

Devamı için tıklayınız

MEDYA


Güneş enerjili ve mobil damla sulama sistemi

Harran Ovasında mobil solar sulama

Polatlı Kaymakamlığı ve Ankara İl Özel İdaresi sulama projesi

Solar panellerle 3 fazlı dalgıç pompa çalıştırma

Hawai’de havuz filtrasyonunda kullanılan solar sulama sistemi

“Tarımın Nabzı” programında solar sulama maliyetlerini hesapladık – 1.Kısım

“Tarımın Nabzı” programında solar sulama maliyetlerini hesapladık – 2.Kısım


“Tarımın Nabzı” programında solar sulama maliyetlerini hesapladık – 3.Kısım