SOLAR ŞİRKETLER ORTAK BİR DUYURU YAYINLADI

SOLAR ŞİRKETLER ORTAK BİR DUYURU YAYINLADI

Değerli takipçilerimiz,

Yayınlanan bir mevzuat yüzünden şu anda birçok güneş enerjisi yatırımcısı ve EPC firmasının gümrükten güneş panellerini çekmekte zorlandıkları ve Türk solar sektöründe ciddi bir kriz yaşanmaya başladığı haberlerini alıyorduk.

Projelerinde kullanmak üzere güneş paneli ithal eden şirketlerin bir kısmının bir araya gelerek hazırladıkları ve bize ilettikleri ortak bir deklarasyonu sizlerle paylaşmak istiyoruz:

KARARI SİZ VERİN: HANGİ YERLİ HANGİ YABANCI ?

Değerli Güneş Enerjisi Dostları,

Bildiğiniz gibi ülkemizin ithalata en yüksek oranda mahkum olduğu konulardan biri de enerjidir. Türk halkının yerli kaynaklara dayalı enerji üretim tesislerinin kurulması konusundaki yoğun talebi ve yatırımcıların en önemli yerli enerji kaynaklarından olan güneş enerjisine olan iştahı hepimizi çok memnun etmektedir. Ülkemizde Güneş Enerji Santralleri (GES) hızla artmakta, bu hız ve Türkiye’mizin bu konuda büyük potansiyeli pek çok yabancı yatırımcıyı cezbetmekte, pek çok şirket gerek ofisler açarak gerek tesisler kurarak pazarın büyümesine katkıda bulunmak istemektedirler. Bu şirketler sadece istihdam yaratmamakta, aynı zamanda pek çok yan sektörü (reklam, yayıncılık, montaj ekipmanları vb) beslemekte ve ülkemiz için katma değer yaratmaktadır. Gelişen bu sektör pek çok üniversitede AR-GE çalışmalarının artmasına, gençler için yeni iş kollarının ve inovatif projelerin gerçekleşmesine de ön ayak olmuştur.

Bununla birlikte Türkiye’deki yerli panel üreticilerinin baskısı ile geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren bir Tebliğ sektörün hızla frene basmasına neden olmuştur. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından başlatılan bir uygulama ile, ithalatı yapılacak olan güneş enerji panellerinin yurda girişi sırasında ithalatçı şirketlerden 2 belge daha sunulması gerekmektedir: EMC Testleri / Raporu ve LVD Belgesi. Bu dökümanlardan uluslar arası EMC Testi (Electromagnetic Compatibility / Elektro magnetik uyumluluk) olup , iki amaç için geliştirilmiştir: elektromanyetik yayılımı düzenlemek ve elektromanyetik etkileşime bağışıklığı güvence altına almak. LVD belgesi ise alternatif akım için 50 volt – 1000 volt arasında, doğru akım için 75 volt – 1500 volt arasında değişen gerilimlerde kullanılmak üzere tasarımlanan elektrikli teçhizatı kapsar.

Bu noktada bilinmesi gereken 3 husus: 1) güneş panellerinin elektromanyetik yayılımda bulunmadığı 2) birer “cihaz” olmadıkları ve 3) en fazla 30 volt doğru akım ile çalıştıklarıdır. İşin garip tarafı ise, bu özelliklere sahip olması mümkün olmayan güneş panellerinin ithalatının mümkün olması için bu özelliklere sahip olduklarına dair belge istenmektedir. İşte bu nedenle pek çok firmanın güneş panelleri bugün itibarı ile gümrüklerde bekletilmekte, alınması mümkün olmayan evraklar nedeniyle ürün tedariği yapılamamakta ve sektör önemli bir krizin eşiğinde getirilmektedir.

Bizler ülkemizde “ürettikleri” güneş panellerinde kullanılan hücrelerinin tamamını ithal eden, Türk mühendislik firmalarının sürdürülebilirlik ve fiyat istikrarı konusunda şüpheleri olduğu için tercih etmedikleri “yerli” üreticilerimizin, yıllardır minimal karlara solar sektörün büyüyeceği öngörüsü ile fuarlara katılan, reklamlar veren, yerli montaj ekipmanı firmalarına fayda sağlayan “yabancı” (!) üretici ve bu üreticilerin ürünlerini ithal eden Türk şirketlerine savaş açmış görüntüsü verdiklerini üzülerek izliyoruz. Bu uygulama yüzünden ithal ettikleri panellerle binlerce proje gerçekleştirmiş olan büyüklü küçüklü Türk solar şirketlerinin yıllardır verdikleri emekleri hiçe sayılmakta, tamamında Türk insanını istihdam eden, bulunmayan yerlere elektrik temin eden off-grid sistemleri, ülkemizin dışarıya bağımlılığını azaltacak GESleri kuran, vergisini veren ama panelleri yurt dışından ithal etmek durumunda olan şirketlere kendi sektördaşları tarafından baskı yapılmaktadır.

Yapılan asıl haksızlık ise, yerli güneş paneli üreticilerinden bu belgelerin istenmemesi, ama piyasanın %75’ini oluşturan “yabancı” panel ithalatçılarından alınması mümkün olmayan belgeler talep edilmesidir.”Yerli” üreticilerimizin güneş hücrelerini “yabancı ” şirketlerden ithal etmeleri de ayrı bir tezat oluşturmaktadır. Şu anda dünyanın güneş enerjisi sektöründeki en büyük oyuncularından biri olan Almanya’da dahi hücre üreticisi sayısı bir elin parmaklarını geçmezken, Almanya’nın onda biri kapasiteye, deneyime, ar-ge tesisine, mühendisine sahip olmayan “yerli” üreticilerimizin bir süre daha hücre üretim tesisis yatırımına girmeyeceği de aşikardır. Dolayısıyla yerli panellerimizin ne kadarının “yerli” ne kadarının “yabancı” olduğu da muallaktadır.

Bu esnada basında Çin’den gelen panellere karşı bir anti-damping vergisi talebi haberleri de yer almaktadır. Buna örnek olarak ta Avrupa’da geçen sene başlayan uygulama örnek gösterilmektedir. Ne ironiktir ki, bu işin öncülüğünü yapanlar, geçen sene bu anti-damping yasasının etrafından dolaşabilmek için yurtdışından gelen ekipmanların burada sadece montajını yaptırıp arkasına “Made in Turkey” etiketi vurdurup, panellerini her şekilde Avrupa’ya satan Çinli şirketler için fason üretim yapan şirketler oldular. Yani Türkiye’de çıkması zor ve en az 3-4 sene sürecek bir anti-damping vergisi girişiminin Avrupa’daki üreticilere bir faydası olmadığını bizzat bildikleri ve gördükleri halde, şimdi aynı çabaya kendileri girmekteler.

Yatırımcı ve kullanıcıları mağdur eden düşük kaliteli paneller ister Türkiye’de ister Türkiye dışında imal edilmiş olsun, bu ürünlerin piyasada olmasına tüm üretici ve ithalatçılar olarak karşı çıkmamız gerektiğine inanıyoruz. Belirli bir standardın altındaki hiçbir ürünün ülkemize girmemesi için hep birlikte hareket edilmesi taraftarıyız. Ancak bu standarda sahip (hatta üstünde) olan panellerin Türkiye’ye girmesine engel olan hiçbir çabayı da tasvip edemeyiz.

Bizler yeni oluşan bu pazarda adil koşullarda, birbirini besleyip sektörü büyüten bir rekabet ortamı olmasını arzuluyoruz. Kalitesi yüksek, elemanı kalifiye, sosyal sorumluluk bilincine sahip ve uluslararası hizmet standartlarını yakalamış olan Türk panelleri ile rekabet etmenin bizi sadece daha ilerletip için motive edeceği ve tüm sektöre çok şey katacağı bilinci ile, hepinize saygılarımızı sunar, güneşi bol günler dileriz.

SOLAR SEKTÖRE EMEK VEREN ŞİRKETLER

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Pakistan’ın İlk Rüzgar Santralleri Zorlu Enerji’den

Zorlu Enerji Grubu’na bağlı Zorlu Enerji Pakistan Ltd. tarafından kurulan Pakistan’ın ilk rüzgar santrali açıldı. Zorlu Enerji açıklamasına göre, Zorlu Enerji Grubu şirketlerinden Zorlu Enerji Pakistan’ın, 151 milyon dolar yatırım

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Zorlu Enerji’nin Jeotermal Santrali Çalışmaya Başladı

Zorlu Enerji’nin Manisa Alaşehir’deki 45 MW kurulu güce sahip Alaşehir I projesi kapsamındaki jeotermal santrali tam kapasite çalışmaya başladı. Türkiye’de jeotermal enerjiye yönelik yatırımlar yavaş da olsa artış gösteriyor. Önümüzdeki

HABERLER

Bir Dünya Rekoru da Güneş Enerjisi Verimliliğinden

UNSW (University of New South Wales) araştırmacıları, güneş enerjisinden yüzde 40 ‘ın üzerinde verim elde etmeyi başararak bir rekora imza attı. Enerji verimliliği ile güneş enerjisi aralarında doğrudan ilişki olmayan