SolarNow Turkey Konferansında Ticari Segmentte PV, Detaylarıyla İrdelendi

SolarNow Turkey Konferansında Ticari Segmentte PV, Detaylarıyla İrdelendi

solarnowSolarplaza tarafından düzenlenen SolarNow Turkey konferansı, 26.11.2013 tarihinde İstanbul Marriott Hotel Asia’da uluslararası alanda güneş enerjisi sektörünü bir araya getirdi. 4 oturumda gerçekleşen konferansta; Türkiye’nin güneş enerjisi pazarı, finansman ve yatırım, proje geliştirme fırsatları ve güneş enerjisinin Türkiye’deki geleceği gibi konular alanındaüst düzey konuşmacıların sunumlarıyla tartışıldı.

Konferans, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Ahmet Ocak’ın konuşmasıyla başladı. Hükumetin güneş politikası ve FiT sistemi konularında bilgi veren Ahmet Ocak’ın sunumu ilgi ile takip edildi.

Katılımın yoğun olduğu gözlenen etkinlikte Solarbaba platformunun kurucusu Ateş Uğurel 2. oturumun açılışını yaparak, lisanssız üretimde karşılaşılan sorunlar hakkında bilgi verdi. Oturumun devamında ELSE Enerji Genel Müdürü Mustafa Herdem, Türkiye’de gerçekleştirdikleri uygulamalardan ve karşılaşılan sorunlardan bahsederek yatırımcı olmayı planlayan katılımcıların sorularına cevap verdi. Oturumun sonunda gerçekleşen panel tartışmasında ise piyasa segmentasyonu katılımcıların eşliğinde değerlendirildi.

En çok ilgiyi alan oturumlardan biri ise, finansman ve yatırım konusunun ele alındığı  Dr. Özlem Döğerlioğlu Işıksungur sunumu oldu. Finansman modelleri, vergi teşvikleri ve kredi desteklerinin irdelendiği oturuma Turseff’in sunumu ile son verildi. Kahve arasında yoğun ilgi gören Yapı Kredi Leasing Uluslararası Satış Müdürü Burcu Şirin, katılımcıların yenilenebilir enerji projelerinde bankaların kredi imkanları hakkındaki sorularını cevapladı.

Son oturumda güneş enerjisinin Türkiye’deki geleceği konusu renkli sunumlar ile tartışıldı. GENSED Başkanı Prof.Dr. Şener Oktik’in önümüzdeki 3 yıldaki  güneş enerjisi pazarını değerlendiren sunumu katılımcılar tarafından dikkatle takip edildi. Son sunum ise Solarcentury’nin kurucusu Jeremy Leggent tarafından gerçekleştirildi. Görsel ağırlıklı gerçekleştirdiği sunumunda, yenilenebilir enerji ve iklim değişikliği hakkındaki görüşlerini dile getiren Leggent, güneş enerjisinin çevresel boyutuna dikkat çekti.

Etkinliğin son gününde ise, Özyeğin Üniversitesinde kurulu olan bir güneş enerjisi sistemi incelendi.

Haber: solarbaba.com

http://www.solarbaba.com/haber/solarnow-turkey-konferansi

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

“Belediyemiz Alternatif Enerji Kaynakları Kullanıyor”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu: “Güneş, rüzgar, su ve biyogaz gibi alternatif enerji kaynakları belediyemizce kullanılmaktadır. Ayrıca elektrikli otomobil, doğalgazlı otobüs ve özellikle de tasarruf konusu belediyemizin enerji konusundaki

HABERLER

Enerji Oscarları Sahiplerine Kavuştu

ICCI Enerji Oscar Ödülleri kapsamında “yenilenebilir enerji santralleri” ve “termik santraller” kategorilerinde ödüle layık firmalar belirlendi. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı (ICCI) kapsamında verilen ICCI Enerji Oscar Ödülleri

HABERLER

İÇDAŞ, General Electric’in Rüzgar Türbinlerini Kullanacak

General Electric (GE), İÇDAŞ’ın BİGA Rüzgar Enerji Santrali’ndeki 19 adet akıllı GE 3.2-103 rüzgar türbinlerinin tedariki ile Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerini destekliyor. Türkiye’de hemen her gün rüzgar santralleri yatırımlarıyla ilgili