SolarNow Turkey Konferansında Ticari Segmentte PV, Detaylarıyla İrdelendi

SolarNow Turkey Konferansında Ticari Segmentte PV, Detaylarıyla İrdelendi

solarnowSolarplaza tarafından düzenlenen SolarNow Turkey konferansı, 26.11.2013 tarihinde İstanbul Marriott Hotel Asia’da uluslararası alanda güneş enerjisi sektörünü bir araya getirdi. 4 oturumda gerçekleşen konferansta; Türkiye’nin güneş enerjisi pazarı, finansman ve yatırım, proje geliştirme fırsatları ve güneş enerjisinin Türkiye’deki geleceği gibi konular alanındaüst düzey konuşmacıların sunumlarıyla tartışıldı.

Konferans, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanı Ahmet Ocak’ın konuşmasıyla başladı. Hükumetin güneş politikası ve FiT sistemi konularında bilgi veren Ahmet Ocak’ın sunumu ilgi ile takip edildi.

Katılımın yoğun olduğu gözlenen etkinlikte Solarbaba platformunun kurucusu Ateş Uğurel 2. oturumun açılışını yaparak, lisanssız üretimde karşılaşılan sorunlar hakkında bilgi verdi. Oturumun devamında ELSE Enerji Genel Müdürü Mustafa Herdem, Türkiye’de gerçekleştirdikleri uygulamalardan ve karşılaşılan sorunlardan bahsederek yatırımcı olmayı planlayan katılımcıların sorularına cevap verdi. Oturumun sonunda gerçekleşen panel tartışmasında ise piyasa segmentasyonu katılımcıların eşliğinde değerlendirildi.

En çok ilgiyi alan oturumlardan biri ise, finansman ve yatırım konusunun ele alındığı  Dr. Özlem Döğerlioğlu Işıksungur sunumu oldu. Finansman modelleri, vergi teşvikleri ve kredi desteklerinin irdelendiği oturuma Turseff’in sunumu ile son verildi. Kahve arasında yoğun ilgi gören Yapı Kredi Leasing Uluslararası Satış Müdürü Burcu Şirin, katılımcıların yenilenebilir enerji projelerinde bankaların kredi imkanları hakkındaki sorularını cevapladı.

Son oturumda güneş enerjisinin Türkiye’deki geleceği konusu renkli sunumlar ile tartışıldı. GENSED Başkanı Prof.Dr. Şener Oktik’in önümüzdeki 3 yıldaki  güneş enerjisi pazarını değerlendiren sunumu katılımcılar tarafından dikkatle takip edildi. Son sunum ise Solarcentury’nin kurucusu Jeremy Leggent tarafından gerçekleştirildi. Görsel ağırlıklı gerçekleştirdiği sunumunda, yenilenebilir enerji ve iklim değişikliği hakkındaki görüşlerini dile getiren Leggent, güneş enerjisinin çevresel boyutuna dikkat çekti.

Etkinliğin son gününde ise, Özyeğin Üniversitesinde kurulu olan bir güneş enerjisi sistemi incelendi.

Haber: solarbaba.com

http://www.solarbaba.com/haber/solarnow-turkey-konferansi

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

İzaydaş Biyogazla 25 Bin Evin İhtiyacını Karşılayacak

Kocaeli Büşükşehir Belediyesi iştiraklerinden İzmit Atık ve Artıkları Yakma ve Değerlendirme A.Ş (İZAYDAŞ), 2014 yılında 50 milyon kilovatsaat elektrik üretmeyi hedefliyor.  Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun tesiste yaptığı inceleme ziyareti

HABERLER

ABD’li Rüzgar Şirketine Kartal Davası

Duke Yenilenebilir Enerji açılan davada 3 yılda Wyoming’deki rüzgar tribünlerinin 14 kartalın ölümüne sebep olduğunu kabul etti. ABD’nin dev enerji firmalarından biri olan Duke Yenilenebilir Enerji açılan davada 3 yılda

HABERLER

Türkiye’nin Jeotermalinde Hareketlenme Başladı

Zaman ve Yeni Asır Gazeteleri’nin düzenlediği aşağıda bulunan 2 farklı haber, jeotermal enerjinin ve turizm gibi yan faydalarının değerinin daha da fazla ortaya çıktığını göstermekte. Jeotermal enerji alanında yaşanan bu