Solar Inverterler [Ayın Dosyası]biyogaz ayin dosyasi.2

Bu ay sizler için solar sistemlerin en kritik parçalarından biri olan “inverterler” dosyasını hazırlamak ve konuyu derinlemesine incelemek istedik, zira solar sistemler  ile ilgili saha deneyimi, sistem arızalarının %60 gibi yüksek bir oranının inverter arızalarından oluştuğunu ve inverterlerin sorunsuz çalışma periyodunun kaliteye bağlı olarak 4 yıl ile 10 yıl arasında değiştiğini göstermekte. Başka bir deyişle, yatırımınızın değer kaybetmesine neden olabilecek sistem arıza ya da kayıplarının nedeni, %60 ihtimalle “inverter” kaynaklı.

Solar inverter pazarının geçtiğimiz 10 yıldır tartışmasız lideri olan SMA Solar’ın katkıları ile hazırlanan çalışmadan faydalanmanızı umud ederiz.

Güneş elektriği (fotovoltaik) sistemlerde inverterin işlevi nedir?

Fotovoltaik sistemler bilindiği üzere güneşten gelen ışık enerjisini elektrik enerjisine dönüştüren güneş panellerinin gruplar halinde bağlanmasıyla oluşturulan enerji santralleridir.

Devamı için tıklayınız.

Güneş enerjisi sistemlerinde kullanılan inverter çeşitleri nelerdir?

Merkezi inverterler büyük güçlerde santrallerde kullanılmaktadır. Genellikle tek bir inverterin gücü yüzlerce kW mertebelerinden başlayıp MW mertebelerine kadar çıkmaktadır.

Devamı için tıklayınız.

Bir inverterde kaliteyi belirleyen unsurlar nelerdir?

Kaliteli bir inverter ac şebeke tarafında şebekenin gereklerine uyum sağlayan bir yapıya sahip olmalıdır. Mesela çıkışında gerilimde ve frekansta dalgalanmalar oluşturan bir inverter şebekeye enerji basmada sıkıntı yaşayabilir.

Devamı için tıklayınız.

İnverter seçiminde ve tasarımında hangi kriterler baz alınmalıdır?

Yanlış tasarım ürünlerin garanti kapsamından çıkmasına neden olmaktadır. Bu yüzden gerek dizayn gerekse uygulama konusunda tecrübeli ekipler ile çalışmak oldukça önemli bir faktördür.

Devamı için tıklayınız.

İnverterlerin fotovoltaik sistemlerdeki önemi nedir? Nasıl seçilmelidir?

İnverterlerin fotovoltaik enerji sistemlerinin beynini oluşturmaktadır. Enerji santralinin kontrolü ve üretilen enerjinin şebekeyi beslemesi inverterler vasıtası ile sağlanmaktadır.

Devamı için tıklayınız.

İnverterlerin fotovoltaik sistemlerin verimine olan etkisi nedir?

Teknik açıdan verimlilik sistem çalışır durumdayken panellerden gelen dc elektriğin ne kadarının ac elektriğe dönüştürüldüğüdür. Bu oran ne kadar yüksek ise o inverter o kadar verimli inverterdir diyebiliriz.

Devamı için tıklayınız.

İnverterlerde doğru seçim ya da tasarım yapılmadığı durumlarda ne gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır?

Öncelikle sebebi ne olursa olsun inverterde meydana gelecek bir hata tüm santralin şebeke ile olan bağlantısını koparacağı için hayati bir öneme sahiptir.

Devamı için tıklayınız.

SMA Servis’ten doğru montaj önerileri

Bu dosyanın hazırlanmasına destek olan , dünyanın önde gelen solar inverter üreticilerinden sponsorumuz SMA’nın Servis Birimi tarafından derlenen bazı bilgileri ve görselleri sizlerle paylaşmak istedik.

Devamı için tıklayınız.

Bakım kendini öder: Neden ihmal etmemelisiniz?

Büyük FV sistemler geleceğin yatırımlarıdır. Özenli bir planlama ve gereksinimlere göre uyarlanmış bir SMA çözümü, sistemin karlılığını artırmakta ve yüksek verim getirmektedir. Tüm sistem bileşenlerinin uzun süre güvenli ve uygun şekilde çalışması için, düzenli bakımlar önemlidir. Bu sayede, küçük ve büyük kusurların gözden kaçması ve bu nedenle sistemi önemli ölçüde etkilemesi önlenmiş olur. Burada, FV sistemin bakımının ne kadar önemli olduğuna dair üç önemli neden sayılabilir.

Devamı için tıklayınız.

SMA’nın Yılın İlk Çeyreğinde Satışları Arttı, Global Hedefini Büyüttü

Alman solar inverter üreticisi SMA 2015 yılının ilk çeyreğini 254.7 milyon USD toplam satış ile kapattı. Şirketin CEO’su Pierre-Pascal Urbon şirketin sprint değil, maraton koşucusu olduğunu belirtti.

Devamı için tıklayınız.

SMA 24 MW’lık Enerji Depolama Projesine Ürün Tedarik Edecek

SMA Güney Kore elektrik dağıtım şirketi KEPCO’ya 24 adet Sunny Central Storage 1000 tedarik ediyor. Bu 200 MW’lık enerji depolama “zincirlerinin” henüz ilk aşaması !

Devamı için tıklayınız.

SMA'nın Yılın İlk Çeyreğinde Satışları Arttı, Global Hedefini Büyüttü

Alman solar inverter üreticisi SMA 2015 yılının ilk çeyreğini 254.7 milyon USD toplam satış ile kapattı. Şirketin CEO’su Pierre-Pascal Urbon şirketin sprint değil, maraton koşucusu olduğunu belirtti.

Devamı için tıklayınız.

Türkiye’nin En Büyük Şebeke Dışı (Off-Grid) Projesi Salih Adası’nda Kuruldu

Axitec GmbH Türkiye ve Kuzey Afrika Kilit Müşteriler Müdürü Atalay Yazgan, Güvercinlik Bodrum açıklarındaki Salih Adasında gerçekleştirilen 100 KWP fotovoltaik ve 110 KVA Jeneratör destekli hibrit projenin Türkiye’nin en büyük şebeke dışı (Off-Grid) projesi konumunda olduğunu belirtti.

Devamı için tıklayınız.

RÖPORTAJ: 'Fiyata endeksli bir pazarda kaliteden ödün verilerek yapılan her uygulama, bir sorun olarak karşımıza çıkar'

Solar inverterleri masaya yatırdığımız Ayın Dosyasının sponsoru SMA Solar Technology’nin Türkiye Satış Müdürü Ufuk Keser‘i sektörün en hareketli günlerinde yakaladık ve kısa bir röportaj yapma imkanı bulduk.

Devamı için tıklayınız.

 

MEDYA


1.400 kişilik Tokelau Adası SMA ile enerjiye nasıl kavuştu?

SMA inverterlerin devre kartları nasıl üretiliyor?

İnverter seçimi nasıl yapılmalı? Önemli kriterler nelerdir?

SMA’dan ödül kazanan “Yakıt Tasarrufu” Ürünü

SMA Kompakt Orta Gerilim Güç Platformu

Intersolar 2014 Uluslararası Güneş Fuarının “En İyi Ürün” Ödülünü Aldı

SMA Güneş Santrali Çözümlerinin Avantajları

SMA Türkiye Solarex 2014 Fuarında