Güneş Enerjisi Karadeniz’de Ormanları Koruyor

Zonguldak’ta Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY) Müdürlüğü aracılığıyla sağlanan kredilerle son 4 yılda 1915 orman köylüsüne güneş enerji sistemi kullandırılarak orman ürünlerine olan talep en aza indirildi.

ORKÖY Müdürlüğü’nce ısıtma amaçlı odun tüketimini azaltmak ve orman köylüsünün hayat standardını iyileştirmek amacıyla başlatılan güneş enerjisi ile su ısıtma sistemi projesi kapsamında, Zonguldak’ta son 4 yılda 1915 aileye 2 milyon 700 bin 550 lira kredi verildi.

Ekonomik gelirleri yılda 10 bin liranın altındaki orman köylüsüne iki yıl geri ödemesiz düşük faizle ve faizsiz krediler verilerek yaşam standartlarının yükseltilmesi de amaçlanan projeyle, kentteki 194 bin hektar civarındaki orman varlığının korunmasına katkı sağlandı.

Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ORKÖY Şube Müdürü Ayşe Toptan ”Projeyle, aileler sıcak su elde etmek için odun yerine güneşten faydalandığından ormanlar olumsuz etkilerden kurtuldu. İlgili firmalarla yapılan görüşmeler sonucu ihtiyaca cevap verecek güneş enerjisi sistemlerinin kurulması sağlandı. Orman köylülerimizin sosyal ve ekonomik kalkınmalarına da katkıda bulunarak onların ormanlar üzerindeki olumsuz etki ve baskıları önemli ölçüde azaltıldı. Doğal ve yenilenebilir enerji sistemlerinden köylülerimizin yararlanmasını istiyoruz” dedi.

Proje, temiz enerji kaynaklarının halka yayılmasının ve ölçeklendirilmesinin,  hem milli ekonomiye kazandırdıkları hem de çevresel etkileri göz önüne alındığında, ne kadar önemli olduğunu bir kez daha açıkça gösteriyor.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Lisanssız Güneş Enerji Santrallerinde Artış

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED) Başkan Yardımcısı Hakan Erkan, lisanssız uygulamalar yönetmeliği 2011 yılında çıkmasına rağmen güneş enerji santrallerinde (GES) hareketin 2014’te başladığını ve bu yıl da artan

HABERLER

Kayseri’de Elektrik Faturasını Güneş Ödeyecek

Yingli Solar Türkiye Müdürü Uğur Kılıç, Form Temiz Enerji’nin Kayseri’de düzenleyeceği güneş enerjisi bilgilendirme toplantısına katılarak “Fotovoltaikte Lisanssız Tüketimin Dünya ve Türkiye’deki Önemi” hakkında konuşacak. Güneş enerjisi sektörünün önemli firmalarından

HABERLER 0 Comments

Petrol Şirketleri Karbon Salımını Azaltmak İçin Fon Kuruyor

Aralarında bundan 4 sene öncesine kadar güneş paneli üretimi yapan hatta Shell Solar ve BP Solar adında şirketler de kurmuş olan ve aralarında Hollandalı Shell ve İngiliz BP’nin de olduğu

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply