Solar Depolama Pazarı Hızla Büyüyor, Teşvikleri Artıyor

Her geçen gün artan depolama ihtiyacı ile birlikte ülkeler bu konudaki teşviklerini hızlandırmaya başladı. Almanya’dan gelen son haber solar depolama sistemlerine 50 Milyon Dolar’lık devlet desteği geleceği yönünde.

BatteryHazırlanan destek programı doğrultusunda, Almanya’daki depolama üniteli güneş enerjisi sistemi sahipleri Çevre Bakanlığı ile birlikte Devlet Yatırım Bankası – KfW tarafından verilecek olan düşük faizli kredi hakkından yararlanabilecekler. Bu sayede sistem sahipleri, kurmuş oldukları güneş enerjisi depolama sisteminin yaklaşık %30’una denk gelen miktarda tasarruf edebilecekler. Teşvik, 31 Aralık 2012 tarihinden sonra kurulan ve 30 kW’nın altındaki depolama sistemli PV yatırımlarına yönelik olacak.

Enerji havuzunda her geçen gün artan yenilenebilir enerji yükü birçok açıdan sevindirici bir haber olmasına rağmen, bu teknolojilerin depolama imkanlarının bulunmaması nedeniyle temiz enerji kapasite artışından tam verimle yararlanılamamakta. Kaliforniya’da da SGIP- Self Generation Incentive Program’ı ile benzeri uygulanan teşvik sayesinde önemli ölçüde enerji depolanabildi. Almanya’da bu teşvikler aracılığıyla eski ergimiş tuz çözeltili akışkan piller yerine yeni teknoloji ve daha yüksek verimli lityum iyon akülerin desteklenmesi planlanmakta.

Araştırma şirketi NanoMarket’in verilerine göre yeni nesil depolama sistemlerinin yaygınlaşması ile PV modül maliyetlerinin de düşeceği belirtilmekte. Tahminlere göre yakın bir gelecekte gerek konut kullanımında gerekse endüstriyel kullanımda depolama ihtiyacının hızlı bir artış göstereceği tahmin edilmekte. Depolama teşviklerinin dışında yerinde tüketim sayesinde de herhangi bir cazip teşvik mekanizması olmaksızın kapasite artışında önemli bir yükseliş yaşanacağı düşünülmekte.

Artan Depolama İhtiyacı

IMS araştırma şirketinin hazırladığı araştırma raporlarına göre içinde 400’den fazla  PV üreticisi, tedarikçisi, kurulumcusu, planlama ve projelendirme firmalarının bulunduğu güneş enerjisi sektörünün depolama ihtiyacı her geçen gün daha da fazla artacak. Enerji depolama sektörü genç bir sektör olmasına rağmen güneş enerjisi kurulumu yapan şirketlerin üçte birinin 2015’ten itibaren kuracakları PV sistemlerinin yaklaşık %40’ına yakın bir oranını depolanabilir hale getirmeye çalıştıkları bildirildi.

Güneş enerjisi yatırımlarında toplam kurulu gücün %10 ila 29’u arasında depolama kapasitesi geliştirilmesi ile kurulum maliyetlerinde yaklaşık %60’a varan maliyet azalışı sağlanabileceği belirtildi.

Kaynak: Renewable Energy World Dergisi

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Ulaşım

BMW Elektrikli Tır Üretiyor

Otomobil üreticilerinden BMW, bilindiği gibi BMW i3 ile ülkemizde dâhi satışa çıkan elektrikli arabalar üzerinde çalışıyor. Şimdi ise BMW, elektrikli tırlarını yollara çıkarttı. Elektrikli araçlarda sınır yok. Dünyaca ünlü otomotiv

HABERLER

BTM’den “Temiz Üretim” Projesi

Çevreci yaklaşımları ve sürdürülebilir üretim çalışmalarıyla adından söz ettiren yalıtım sektörünün öncü firması BTM, Türkiye’nin ilk “Eko-Verimlilik” (Temiz Üretim) projesinde başarı üstüne başarı sağlıyor. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından İzmir’de

Yeşil Binalar 0 Comments

LEED Sertifikalı Türkiye’nin İlk Terminal Binası TAV’ın Oldu

TAV İnşaat’ın tasarım ve inşaasını gerçekleştirdiği İzmir Adnan Menderes iç hatlar terminali, ABD Yeşil Binalar Konseyi’nin (USGBC) Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik Sertifikası’na (LEED) sahip Türkiye’nin ilk terminal binası