Solar Depolama Pazarı Hızla Büyüyor, Teşvikleri Artıyor

Her geçen gün artan depolama ihtiyacı ile birlikte ülkeler bu konudaki teşviklerini hızlandırmaya başladı. Almanya’dan gelen son haber solar depolama sistemlerine 50 Milyon Dolar’lık devlet desteği geleceği yönünde.

BatteryHazırlanan destek programı doğrultusunda, Almanya’daki depolama üniteli güneş enerjisi sistemi sahipleri Çevre Bakanlığı ile birlikte Devlet Yatırım Bankası – KfW tarafından verilecek olan düşük faizli kredi hakkından yararlanabilecekler. Bu sayede sistem sahipleri, kurmuş oldukları güneş enerjisi depolama sisteminin yaklaşık %30’una denk gelen miktarda tasarruf edebilecekler. Teşvik, 31 Aralık 2012 tarihinden sonra kurulan ve 30 kW’nın altındaki depolama sistemli PV yatırımlarına yönelik olacak.

Enerji havuzunda her geçen gün artan yenilenebilir enerji yükü birçok açıdan sevindirici bir haber olmasına rağmen, bu teknolojilerin depolama imkanlarının bulunmaması nedeniyle temiz enerji kapasite artışından tam verimle yararlanılamamakta. Kaliforniya’da da SGIP- Self Generation Incentive Program’ı ile benzeri uygulanan teşvik sayesinde önemli ölçüde enerji depolanabildi. Almanya’da bu teşvikler aracılığıyla eski ergimiş tuz çözeltili akışkan piller yerine yeni teknoloji ve daha yüksek verimli lityum iyon akülerin desteklenmesi planlanmakta.

Araştırma şirketi NanoMarket’in verilerine göre yeni nesil depolama sistemlerinin yaygınlaşması ile PV modül maliyetlerinin de düşeceği belirtilmekte. Tahminlere göre yakın bir gelecekte gerek konut kullanımında gerekse endüstriyel kullanımda depolama ihtiyacının hızlı bir artış göstereceği tahmin edilmekte. Depolama teşviklerinin dışında yerinde tüketim sayesinde de herhangi bir cazip teşvik mekanizması olmaksızın kapasite artışında önemli bir yükseliş yaşanacağı düşünülmekte.

Artan Depolama İhtiyacı

IMS araştırma şirketinin hazırladığı araştırma raporlarına göre içinde 400’den fazla  PV üreticisi, tedarikçisi, kurulumcusu, planlama ve projelendirme firmalarının bulunduğu güneş enerjisi sektörünün depolama ihtiyacı her geçen gün daha da fazla artacak. Enerji depolama sektörü genç bir sektör olmasına rağmen güneş enerjisi kurulumu yapan şirketlerin üçte birinin 2015’ten itibaren kuracakları PV sistemlerinin yaklaşık %40’ına yakın bir oranını depolanabilir hale getirmeye çalıştıkları bildirildi.

Güneş enerjisi yatırımlarında toplam kurulu gücün %10 ila 29’u arasında depolama kapasitesi geliştirilmesi ile kurulum maliyetlerinde yaklaşık %60’a varan maliyet azalışı sağlanabileceği belirtildi.

Kaynak: Renewable Energy World Dergisi

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Rüzgarda Rekor Üretim

Rüzgar enerjisinde, 2014’ün ilk yarısında ise 466 megawatt’lık bir üretimle 3.424 megawatt kapasiteye ulaşılırken, bu yılın ilk altı ayında, geçen yıl yapılan üretim kadar bir kurulu güç var.  Türkiye Rüzgar

HABERLER

ODTÜ Endüstri Mühendisliği’ne Rüzgar Ödülü

26-28 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul’da Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği ile Institute of Industrial Engineering ortak kongresinde yapılan öğrenci proje yarışmasında birincilik ve ikincilik ödüllerini ODTÜ Endüstri Mühendisliği öğrencileri

YATIRIMCI

Facebook Rüzgar Enerjisi Yatırımına Yöneliyor

Facebook, Amerika`da yeni kuracağı veri merkezinin enerji ihtiyacını tamamen rüzgar enerjisinden karşılayacak. Uluslararası bilişim teknolojisi firmaları yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlarını sürdürüyor. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Facebook, Amerika`nın Teksas eyaletinde bulunan Fort