SMS Enerji Fotovoltaik Uzaktan Kontrol Sistemi Hizmete Açıldı

SMS Enerji Fotovoltaik Uzaktan Kontrol Sistemi Hizmete Açıldı

Türkiye’de Türkçe olarak hazırlanmış olan ilk uzaktan kontrol sistemi olan SMS Enerji Fotovoltaik Uzaktan Kontrol Sistemi, Denizli Pamukkale Üniversitesi Teknokent’de bulunuyor.

news_NisanPortal_2014 (1).pdf - Adobe ReaderSMS Enerji/İplon arasında işbirliği anlaşması kapsamında, “SMS Enerji Fotovoltaik Uzaktan Kontrol Sistemi” fotovoltaik sistem kurucularının ve fotovoltaik yatırımcılarının hizmetine açıldı. Türkiye’de Türkçe olarak hazırlanmış olan ilk uzaktan kontrol sistemi Denizli Pamukkale Üniversitesi Teknokent’de bulunuyor. Merkezi kontrol sistemi; sistemlerin uzaktan kontrolü ve bakımını gerçekleştirebilecek düzeyde tasarlandı. Sistemler 24 saat 7 gün sürekli kontrol prensibi ile kontrol ediliyor.

Kontrol sistemi http://turkey.pv-control.net sunucusu altında faaliyet yürütüyor. Kullanıcılara verilecek “kullanıcı adı” ve “kullanıcı şifresi” ile sisteme giriş yapılabiliyor. Sisteme giriş yapılmasıyla açılan kullanıcının sistemlerine ait ana sayfa üzerinden istenilen tüm verilere ulaşma olanağı bulunuyor. Dünyanın her yerinden sistemlere internet bağlantısıyla ulaşılabiliyor.

Kullanıcılar sistemin tüm bölümlerini görebiliyor

Kullanıcılar sistemin nasıl kurulduğunu, ana fotovoltaik sistemin tüm bölümlerini görme olanağını elde ediyor. Alt bölümlerde kullanılan parçaların üretmiş oldukları DC ve AC üretimleri görülebiliyor ve tüm bölümler birbirleri ile karşılaştırabiliyor. Ayrıca, bölgede metrekareye düşen güneş ışınım miktarı, kurulacak meteorolojik istasyon sayesinde tüm metereolojik bilgiler (rüzgar yönü/hızı, modül sıcaklıkları, ortam sıcaklıkları ve ortam rutubeti vb.) sisteme aktarılabiliyor. Böylece, bu değerlere ait grafiksel gelişimleri, sistemin DC/AC değerleri ile birlikte kıyaslanabiliyor ve sistemlerin (modüllerin) üreticinin vermiş olduğu değerlerle eşleşip eşleşmedikleri tespit edilebiliyor. Yine akım değiştiricilerinin birbirleri ile kıyaslanması sonunda, hangi modül dizininde kirlenmeden dolayı verim kayıpları olduğunu grafiksel olarak gözlemlenebiliyor.

“Alarm” butonu tıklanarak, sistemde yaşanan tüm hatalar, hata kodları ile birlikte döküman olarak kullanıcının hizmetine sunuluyor. Bununla birlikte, tüm veriler Excell ortamına aktarılabiliyor.

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programı Başlıyor

İTÜ Enerji Enstitüsü-Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programı Kasım ayında başlıyor. Business Management Institute tarafından düzenlenen ve İTÜ Enerji Enstitüsü & İTÜ Sürekli Eğitim Merkezi’nin katkı sağladığı İTÜ Enerji Enstitüsü-Yenilenebilir Enerji

HABERLER

Bir Elektrikli Araç Şarj Ünitesi de Çaycuma’ya

Zonguldak’ta Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, elektrikli araçlar için katlı otoparka şarj ünitesi kurulduğunu bildirdi. Türkiye’de de elektrikli araçlara yakın gelecekte sık sık rastlanacak. Belediyeler şimdiden elektrikli araçlar için şarj

HABERLER

Philips’in Ürün Satışlarının %45’i Yeşil Ürün Kategorisinden

Royal Philips Electronics tarafından yapılan açıklamaya göre 11,3 milyar Avroluk yeşil ürün satışlarının toplam satışların %45’ine ulaştığı, bunun da şirketi 2015 EcoVision sürdürülebilirlik performansı hedeflerine oldukça yaklaştırdığını bildirildi. Çevresel etkileri