SMA’dan Karayip Adası St. Eustatius’da, FV Hibrid Sistemi

SMA’dan Karayip Adası St. Eustatius’da, FV Hibrid Sistemi

SMA Solar Technology AG (SMA) kardeş kuruluşu SMA Sunbelt Energy GmbH ile birlikte, Mart ayında Karayip Adası St. Eustatius’da bir FV Hibrid sistemi işletmeye aldı.

Dünyada yenilenebilir enerji yatırımları nispeten daha ücra sayılan kesimlerde de gerçekleşmeye başladı. Önümüzdeki dönemde yenilenebilir enerji sistemleri elektriğe ulaşamayan bölgelere doğru da gelişme gösterebilir.

Bu doğrultuda, 2015 yılında tahminen yaklaşık bir milyar Euro tutarında bir ciro ile, her güneş enerjisi sisteminin vazgeçilmez bir bileşeni olan fotovoltaik eviriciler dalında dünya pazarının önde gelen isimlerinden biri olan SMA Group’un ana şirketi olan SMA Solar Technology AG kardeş kuruluşu SMA Sunbelt Energy GmbH ile birlikte, Mart ayında Karayip Adası St. Eustatius’da bir FV Hibrid sistemi işletmeye aldı. Bir Karayip adası olan St. Eustatius, 2 bin 500 kişilik nüfusa sahip ve toplam büyüklüğü ise sadece 21 kilometrekare.

SMA güneş enerjisi sistemi, akülü besleme sistemi ve dizel jeneratörlerden oluşan akıllı kombinasyon ile, daha önce tamamen dizel kaynaklı elektrik temini yapılan adada sürdürülebilir bir dahili güç kaynağı oluşturuldu. 1,9 MWp kapasiteli güneş enerjisi sistemi ve SMA Fuel Save Controller 2.0 ile 1 MWh’lik akü kapasitesinin entegrasyonu sayesinde, fosil yakıtların tüketimi yaklaşık yüzde 30 oranında azaltıldı. Böylece yerel elektrik tedarikçisi, yılda 800 bin litrenin üzerinde dizel yakıtı ile 2.200 ton karbondiyoksit tasarrufu sağladı.

Hollanda Ekonomi Bakanlığı, hem adayı hem enerji tedarikçisi Statia Utility Company (STUCO) şirketini petrol ithalatından bağımsız kılma kararı aldı ve bu nedenle bir FV sistem için finansman sağladı. STUCO şirketinin CEO’su Fred Cuvalay teknik gereksinimleri, “Fosil yakıtların kullanımını azaltan, ama aynı zamanda olabildiğince düşük bir bakım gereksinimi duyan ve Stand-Alone modunda çalışabilen bir çözüme ihtiyacımız vardı” diyerek özetledi. “SMA’nın Hibrid sistemi, bizim özel gereksinimlerimizi mükemmel karşılayan ve çok kullanıcı dostu bir çözüm.”

SMA Karayipler’de daha sürdürülebilir bir elektrik tedariği için örnek oluşturdu

SMA Off-Grid ve Depolama Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Volker Wachenfeld açıklamasında, “Bu proje, birlikte ideal bir uyum sağlayan güneş enerjisi santrali, akülü depolama sistemi ve dizel ekipmanlardan oluşan üç farklı enerji kaynağını bir araya getiriyor” dedi.
Sistem, adanın 13,5 GWh yıllık enerji gereksiniminin yüzde 23’den fazlasını karşılayarak yeterince temiz güneş enerjisi üretmek için tasarlandı. SMA Medium Voltage Power Station 1000 içinde entegre edilmiş olan Sunny Central Storage 1000 depolama sistemi, yüksek oranda güneş ışınımı halinde yüzde 88’lik bir güneş enerjisi karşılama oranı sağlıyor ve aynı zamanda FV sistem yardımıyla frekans kontrolü, hava koşullarına bağlı güç dalgalanmalarının sınırlanması ve dizel jeneratör işletiminin optimizasyonu gibi stabilite fonksiyonlarıyla elektrik şebekesini destekliyor.

Volker Wachenfeld karşılaşılan zorluklardan birini, “Özellikle bu yöredeki hızlı bulutlanma hareketleri, büyük FV sistemlerin izole edilmiş dizel şebekelerine kolayca entegre edilmesini kısıtlayan çok güçlü dalgalanmalara yol açıyor” şeklinde açıklıyor. Dalgalı FV üretim nedeniyle oluşan güç dalgalanmalarının dizel jeneratörlerin üzerine yaptığı etkinin bir akü entegrasyonu ile minimize edilmesiyle, büyük depolama sistemlerinin kullanımı çok büyük anlam kazanıyor.

SMA Sunbelt Energy GmbH Genel Müdürü Fabian Jochem, “SMA Sunbelt Energy GmbH şirketi vasıtasıyla SMA, şimdi artık tam entegre Hibrid sistemler ve yüksek kapasiteli, şebeke bağlantılı, akülü enerji depolama sistemler ile anahtar teslimi çözümler sunmaktadır” diyor. St. Eustatius projesinde bunların yanı sıra sistemle ilgili bir servis sözleşmesi ve ayrıca performans yönetim sistemi ile FV eviriciler, bağımsız evirici, dizel jeneratör ve komple depolama sisteminin entegre veri kaydı için SMA Sunbelt Energy GmbH tarafından geliştirilmiş olan, müşteriye özgü bir FV Hibrid izleme sistemi yer alıyor.

FV sistemin anahtar teslimi kurulumunu, Curaçao merkezli yerel sistem uygulayıcısı Eco Energy N.V. gerçekleştirdi. Şirketin özellikle Karayib adalarında lojistik dalındaki deneyimi ve yaptığı yüksek kaliteli işçilik uygulamaları, bu projenin dokuz ay gibi zorlu bir süreç dahilinde tamamlanması açısından önemli kriterlerin başında geliyor.

St. Eustatius’daki tesis, tüm Karayipler yöresinde bu türden ilk proje ve komşu adalar için de bir örnek proje teşkil etmek suretiyle vitrin oluşturuyor.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI

GE’den Dijital Rüzgar Santrali

GE (General Electric), dünya standartlarındaki rüzgar türbinlerini, rüzgar endüstrisine yönelik dijital altyapıyla eşleştiren dinamik, bağlantılı ve uyarlanabilir Dijital Rüzgar Santrali teknolojisini sundu. Endüstriyel alanda üretimde verimliliğin ve kalitenin sınırı yok. Bu çerçevede,

HABERLER

Karaman Kalesi’ne Güneş Enerjili Aydınlatma

Karaman Belediyesi’nin hazırlamış olduğu, “Karaman Kalesi’nin Güneş Enerjisi İle Aydınlatılması Projesi” hayata geçirildi. Artık Karaman Kalesi güneş enerjisi ile aydınlatılıyor. Karaman Belediyesi’nin 2014 yılı içerisinde hazırladığı proje MEVKA tarafından onaylanmış

Finansman

Güneş Enerjisine 50 Milyon TL’lık Kaynak

Şekerbank ve Baymak işbirliğiyle güneş enerjisine 50 milyon TL kaynak sağlanacak. Yenilenebilir enerji yatırımlarının en önemli unsurlarından olan finans kaynağı sağlanması konusunda önemli çalışmalar yapılıyor. www.kobi-efor.com.tr’nin haberine göre, enerji verimliliği

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply