Skoda Yeşil Bir Gelecek İçin Üç Aşamalı Hedefine Çalışacak

Yeni ve teknolojik ürünlerle atılımlarını sürdüren Skoda, çevreye duyarlı girişimleriyle de dikkat çekiyor.

ae_ulasim_Skoda-Fabia-GreenLine-fuel-consumption-record“Yeşil Gelecek” (GreenFuture) stratejisiyle üç koldan harekete geçen şirket, bir yandan Skodamodellerinin karbondioksit emisyonlarını düşürmeyi sürdürürken diğer yandan da üretim ve dağıtım süreçlerini çevreci yaklaşımla yeniden organize ediyor.

Çek üretici Skoda, yüksek teknolojiye sahip yeni modellerle başlattığı atağını, çevreciliğe de taşıdı. Skoda, daha sürdürülebilir bir çevre yaratılmasına katkıda bulunmak amacıyla daha çevreci ürünler, çevreci üretim ve çevreci dağıtım teşkilatları yaratma çalışmalarını “Yeşil Gelecek” (GreenFuture) stratejisi altında topladı. Skoda, bir yandan ürettiği araçların CO2 salınımını büyük ölçüde düşürürken, diğer yandan da 2018 yılına kadar üretimde enerji ve su kullanımının yanı sıra araç başına atık ve emisyon miktarını yüzde 25 azaltmayı hedefliyor. Bu yüzden “Yeşil Gelecek” stratejisi, Skoda’nın “2018 Büyüme Stratejisi”nin ayrılmaz bir parçası haline getirildi.

Daha “yeşil” ürünler

“Yeşil Gelecek”, Skoda için “Yeşil Ürün” (GreenProduct), “Yeşil Fabrika” (GreenFactory) ve “Yeşil Ticaret” (GreenRetail) gibi üç önemli noktayı kapsıyor. 1991’den bu yana kaynakların sürdürülebilirliğine yönelik olarak şirketin yaptığı harcamalar 410 milyon Euro’yu aşmış durumda. Bunlara ek olarak Skoda, çevre dostu üretim süreçleri, enerji tasarrufuna yönelik faaliyetler ve üretilen araçların verimliliklerinin artırılmasına da yatırımlar yaptı.

“Yeşil Ürün” (GreenProduct) başlığı altında yapılan çalışmalar sonucunda Skoda, tüm modellerinin yakıt tüketimleri ve emisyon değerlerinin düşürülmesi konusundaki çabalarını da hızlandırmış durumda. Bu çabalar, gerçek anlamlarını zaten Skoda’nın “GreenLine” ve “Greentec” logolu modellerinde buluyor. Örneğin yeni Octavia’nın GreenLine versiyonu, 100 km’de 3.3 litrelik tüketimi ve kilometre başına 87 gramlık CO2 emisyon değerleriyle bugüne kadar üretilen en çevreci araç oldu.

Çek üretici, enerji kullanımını daha verimli hale getiren ve çevre kirliliğini azaltan modern teknolojiler konusunda Volkswagen Grubu ile ortaklaşa çalışmalar yürütüyor. Skoda, yakın bir geçmişte CO2 emisyon değerleri kilometrede 120 gramın altında olan 48 model ve versiyon piyasaya sunarken, bunların 10 tanesinde söz konusu değerler kilometre başına 100 gramın da altında. Doğalgaz gibi alternatif yakıtla çalışan modellerin yanı sıra elektrikli araç konusunda da çalışmalar sürdüren Skoda, bununla birlikte yeni modellerinde geri dönüşümlü malzeme oranını yüzde 85’e kadar çıkarmayı başardı.

Daha “yeşil” üretim tesisleri

Skoda, araç üretimini de “Yeşil Gelecek” (GreenFuture) stratejisinin diğer önemli unsuru olarak kabul ediyor. Bu çerçevede Skoda, skoda-yesil-gelecek-icin-calisiyor-4446708_1016_o2018 yılına kadar üretim süreçlerini yüzde 25 daha çevreci hale getirmek amacıyla çalışmalarını yürütüyor.

“Yeşil Fabrika” (GreenFactory) başlığı altında yapılan çalışmalarda amaç, kullanılan enerji ve suyun azaltılmasının yanı sıra her bir aracın üretimiyle ortaya çıkan atığın miktarını düşürmek. Tıpkı, araç gövdelerinin boyanması sırasında açığa çıkan karbondioksit ve bazı organik bileşimlerin dörtte bir oranında azaltılması gibi.

Bununla birlikte enerji kullanımının düşürülmesine yönelik en son adımlardan birini, Mlada Boleslav fabrikasında 66 milyon Euro’luk yatırımla devreye alınan yeni kalıp hattı oluşturuyor. Doğu Avrupa’daki örnekler içinde en moderni olan bu kalıp hattı, enerjiyi depolama ve yeniden kullanabilme özelliği sayesinde yüzde 15 daha enerji harcıyor.

Daha “yeşil” yetkili satıcı ağı

Skoda’nın sürdürülebilirlik stratejisinin son ayağını ise “Yeşil Ticaret” (GreenRetail) oluşturuyor. Bu noktada amaç, yetkili bayiler ve servisleri de çevrenin korumasına katkı sağlayan bir yapıya kavuşturmak.

Bu anlamda bayilerin, çevre standartlarına uyumları düzenli olarak denetlenirken, örneğin Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen ve bayilerden 95 ton kullanılmayan malzemenin toplanarak değerlendirildiği “Bahar Temizliği” kampanyası gibi etkinlikler düzenleniyor.

Çevrenin korunması ve sürdürülebilir hale getirilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar, Skoda’nın üst düzey yönetimine bağlı olarak yürütülürken, yaklaşık 26 bin 500 çalışanından da destek alıyor. Skoda Yönetim Kurulu Başkanı Dr Winfried Vahland, Skoda’nın yıllardır çevre konusunda çalışmalar yaptığını vurgularken, “Yeşil Gelecek” ile bu çabalarımıza hız kazandırdık. Çevre dostu otomobiller sunmak, bunları çevreye saygılı bir şekilde üretip, sürdürülebilir bir ortamda satmak istiyoruz. Yeşil geleceğimize yatırım yapmaya devam ediyoruz. Yeşil Gelecek, 2018 Gelişme Stratejisi’nin ve aynı zamanda Volkswagen Grubu’nun 2018’e kadar dünyanın önde gelen çevreci otomotiv üreticisi olma hedefinin de bir parçasıdır” diyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Bu Türbinde Hata Yok, 2 Kanat Var

ABD’de 2 kanatlı (evet yanlış okumadınız, 2 kanatlı) ve 500 kw’lık bir rüzgar türbini Texas’ın Mitchell yöresindeki bir artıma tesisinin enerjisini sağlıyor.  Windflow Technology tarafından tasarlanan ve  General Dynamics SATCOM Technologies

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Tahsis Edilen RES-GES Kapasitesi, 6 bin 395 Megawatta Ulaştı

Lisanssız güneş ve rüzgar enerji santralleri için tahsis edilen kapasite, 6 bin 395 megawatta ulaştı. Türkiye Elektrik İletim A.Ş. ( TEİAŞ) tarafından açıklanan verilere göre, tahsis edilen lisanssız güneş ve

HABERLER

Doğuştan Elektrikli BMW i3’ün Türkiye’ye Gelmesine Az Kaldı

BMW Group, elektrikli araç markası ‘i’ serisi ile atağa kalkmaya hazırlanıyor. Markanın premium elektrikli modeli i3, bu yılın sonunda Avrupa’da satışa sunulacak. BMW i3, ülkemize 2014 yılı sonunda gelecek. 4