Skandallı Riffgat Rüzgar Türbini Açıldı Ama Şubat’a Kadar Üretim Yok

Skandallı Riffgat Rüzgar Türbini Açıldı Ama Şubat’a Kadar Üretim Yok

Almanya, Kuzey Denizi’nde yapımını tamamladığı Riffgat Rüzgar Enerji Çiftliği’ni hizmete açtı. Ancak çiftliğin bir sorunu var: Şubata kadar enerji üretemeyecek! Yapımından bitimine kadar bir dolu aksiliğin yaşandığı çiftlik, ülkede tartışmalara yol açarken, kablo döşeme aşamasında da 3 işçinin ölümüne neden oldu.

ae_ruzgar_Riffgat_almanyaAlmanya, 120 bin eve elektrik sağlaması amacıyla Kuzey Denizi’nde bir enerji çiftliği planladı ve yapımına başladı. Buraya kadar her şey yolunda görünse de geçen günlerde açılışı yapılan Riffgat Rüzgar Enerji Çiftliği’nin bir sorunu var. Enerji üretemiyor! Ve şubat ayına kadar da üretemeyecek.

150 METRELİK 30 TÜRBİN BEKLEMEDE

Riffgat Rüzgar Enerji Çiftliği’nin ülkede çeşitli tartışmalara ve suçlamalara yol açan bol aksilikli, hatta belki lanetli bir hikayesi var. Borkum Adası açıklarında inşası tamamlanan 150 metre boyundaki 30 türbin bulunan enerji çiftliğinin açılışı yapıldı.

ANA KARAYLA BAĞLANTI YOK

Ancak ana karayla kablo bağlantısını yapan TenneT şirketi çalışmalarını tamamlayamadı. Şirket deniz tabanından I. ve II. dünya savaşlarından kalma patlayıcıların çalışmaları geciktirdiğini öne sürdü. Bu nedenle her ay 22 bin litre benzin harcanacak çiftlik, şubat ayına kadar çalışamayacak.

HÜKÜMET, ŞİRKETİ SUÇLUYOR

Euronews’in haberine göre, projeye yeterli desteği sağlamamakla suçlanan hükümet ise bölgenin durumunun açık olduğu görüşünde. Riffgat Teknik Proje Sorumlusu Irina Lucke, “Sorun uzun süredir biliniyordu. Birinci ve ikinci dünya savaşlarının varlığı da bilinen bir olgu. Bu nedenle bütün gecikmeler bizim için anlaşılmaz bir durum” diyerek şirketi suçladı.

3 İŞÇİ PATLAYICIDAN ÖLDÜ

Hollanda merkezli şirketin, yeterli sermayeye sahip olmadığı için çalışmaları tamamlayamadığı ve hükümetten yardım istediği iddia edildi. 120 bin eve elektrik sağlaması planlanan çiftliğin kablo döşeme çalışmaları sırasında da 3 çalışan patlayıcılar nedeniyle yaşamını yitirdi.

Kaynak: Akşam

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Çok Fonksiyonlu Bir Dizayn; Hydroleaf

Hydroleaf, aynı anda bir otobüs durağı ve bir sokak lambası olmakla kalmayan, hem yağmur suyu arıtması ve hem de su sebili olabilen mükemmel bir dizayn. Güneş enerjisinde buluşların sonu yok gibi görünüyor.

HABERLER

Üniversiteliler Kasisten Geçen Araçlardan Elektrik Üretiyor

Gaziantep Üniversitesi’nde gerçekleşen ilk “Alternatif Enerji Semineri”nde Gaziantep Üniversitesi Otomobil, Robot ve Enerji Topluluğu (ORET) projesinde kasisten geçen araçların kuvveti ile sokak lambaları yanacak. Gaziantep Üniversitesi’nde geçen hafta sonu gerçekleşen

HABERLER 0 Comments

Tekno Ray Solar’dan Kayseri’ye Yeni Güneş Enerjisi Santrali

Tekno Ray Solar, Kayseri’de bulunan ve 6317 kWp kurulu güce sahip olması planlanan“Kayseri BCKK” Güneş Enerjisi Santralinin kurulumuna başladı. Türkiye’de güneş enerjisi kurulumları sürüyor. Lisanssız elektrik üretiminde önemli gelişmeler yaşanıyor.