Skandallı Riffgat Rüzgar Türbini Açıldı Ama Şubat’a Kadar Üretim Yok

Skandallı Riffgat Rüzgar Türbini Açıldı Ama Şubat’a Kadar Üretim Yok

Almanya, Kuzey Denizi’nde yapımını tamamladığı Riffgat Rüzgar Enerji Çiftliği’ni hizmete açtı. Ancak çiftliğin bir sorunu var: Şubata kadar enerji üretemeyecek! Yapımından bitimine kadar bir dolu aksiliğin yaşandığı çiftlik, ülkede tartışmalara yol açarken, kablo döşeme aşamasında da 3 işçinin ölümüne neden oldu.

ae_ruzgar_Riffgat_almanyaAlmanya, 120 bin eve elektrik sağlaması amacıyla Kuzey Denizi’nde bir enerji çiftliği planladı ve yapımına başladı. Buraya kadar her şey yolunda görünse de geçen günlerde açılışı yapılan Riffgat Rüzgar Enerji Çiftliği’nin bir sorunu var. Enerji üretemiyor! Ve şubat ayına kadar da üretemeyecek.

150 METRELİK 30 TÜRBİN BEKLEMEDE

Riffgat Rüzgar Enerji Çiftliği’nin ülkede çeşitli tartışmalara ve suçlamalara yol açan bol aksilikli, hatta belki lanetli bir hikayesi var. Borkum Adası açıklarında inşası tamamlanan 150 metre boyundaki 30 türbin bulunan enerji çiftliğinin açılışı yapıldı.

ANA KARAYLA BAĞLANTI YOK

Ancak ana karayla kablo bağlantısını yapan TenneT şirketi çalışmalarını tamamlayamadı. Şirket deniz tabanından I. ve II. dünya savaşlarından kalma patlayıcıların çalışmaları geciktirdiğini öne sürdü. Bu nedenle her ay 22 bin litre benzin harcanacak çiftlik, şubat ayına kadar çalışamayacak.

HÜKÜMET, ŞİRKETİ SUÇLUYOR

Euronews’in haberine göre, projeye yeterli desteği sağlamamakla suçlanan hükümet ise bölgenin durumunun açık olduğu görüşünde. Riffgat Teknik Proje Sorumlusu Irina Lucke, “Sorun uzun süredir biliniyordu. Birinci ve ikinci dünya savaşlarının varlığı da bilinen bir olgu. Bu nedenle bütün gecikmeler bizim için anlaşılmaz bir durum” diyerek şirketi suçladı.

3 İŞÇİ PATLAYICIDAN ÖLDÜ

Hollanda merkezli şirketin, yeterli sermayeye sahip olmadığı için çalışmaları tamamlayamadığı ve hükümetten yardım istediği iddia edildi. 120 bin eve elektrik sağlaması planlanan çiftliğin kablo döşeme çalışmaları sırasında da 3 çalışan patlayıcılar nedeniyle yaşamını yitirdi.

Kaynak: Akşam

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Güneş Enerjisine Dayalı Lisans Başvuruları Teknik Yönetmeliği

01 Haziran 2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan “Güneş Enerjisine Dayalı Lisans Başvurularının Teknik Değerlendirilmesi Hakkında Yönetmelik” metnine linkten ulaşabilirsiniz. http://www.alternatifenerji.com/?attachment_id=13570    

HABERLER

Teşvikli Jeotermal Destekli Organize Sera Bölgeleri Kurulacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye’de jeotermal kaynakların bulunduğu bütün şehirlere, organize sera bölgesi kurma kararı aldı. Bu kapsamda pilot bölge seçilen Denizli, Afyon ve Kütahya gibi illere tarıma dayalı

HABERLER 0 Comments

Hacettepe Teknokent Dünyaya Örnek Olacak

Hacettepe Teknokent önemli bir başarıya imza atarak, Türkiye’nin ilk geniş kapsamlı Akıllı Kampüs projesini hayata geçiriyor. Üniversiteler bünyesinde oluşturulan Teknokentler önemini her geçen gün arttırıyor. Son dönemde ortaya konulan projeler açısından