Sivas’ta Jeotermal Serada Yıllık 90 Ton Domates Üretilecek

Sivas’ta Jeotermal Serada Yıllık 90 Ton Domates Üretilecek

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü, Sıcak Çermik Kaplıcası yakınına kurulması planlanan jeotermal serada yıllık 90 ton domates üretimi yapacak.

domates sivasTürkiye’de jeotermal seracılık giderek yaygınlaşıyor. Jeotermal seracılıkla üretilen ürünler yurt içine ve yurt dışına sunuluyor.

www.aktifhaber.com’un haberine göre, 50 dekar alana kurulacak olan serada, kaplıcadan çıkan 46 derece sıcaklığındaki su ısıtma sisteminde kullanılacak.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü kent merkezine 30 kilometre mesafedeki Sıcak Çermik Kaplıcası yakınlarına kuracağı 50 dekarlık jeotermal serada yıllık 90 ton domates üretmeyi hedefliyor. Teknokent bünyesinde, ‘Sivas il koşullarında örtü altı yetiştiriciliğinde jeotermal enerjinin kullanılabilirliğinin araştırılması’ başlıklı proje kapsamında kurulacak serada kaplıcanın 46 derecelik termal suyu ısıtma sisteminde kullanılacak. Yapılacak jeotermal sera ile Sivas’ta iç pazarın domates ihtiyacı karşılanacak.

Haberin devamı için tıklayın 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiA 0 Comments

Infrared Termografi Solar Yatırımlarda En Yüksek Karlılığı Garanti Ediyor

Infrared Termografi teknolojisi, Yatırım Geri Dönüş hesaplarını pozitif etkileyen bakım teknolojileri içerisinde en etkili, verimli ve pratik uygulamaların başında gelmektedir. Projelerde maksimum enerji üretimi, risklerin azaltılması, ekipmanların kullanım sürelerinin sağlıklı yönetimi,

HABERLER

Enerji Yatırımcılarının Yeni Gözdesi Bosna Hersek

Savaş ve son ekonomik kriz sebebiyle zor günler geçiren Bosna-Hersek’te özellikle yenilenebilir enerji sektörü başta olmak üzere yatırımcılar için çok cazip imkânlar bulunduğu bildirildi Fırat Üniversitesi Öğretim üyeleri Prof. Dr. Ahmet Baylar ve Yrd.

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Elektrik Lisans Tadillerinde Düzenleme

Elektrik üretim lisansı sahiplerinden yeni bir üretim tesisi için lisans başvurusunda bulunulduğunda aranılan yükümlülükler, lisans tadili sürecinde de istenecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, 30/09/2015 tarihli Kurul toplantısında aldığı 03/04/2014 tarihli