Sivas’ta Jeotermal Serada Yıllık 90 Ton Domates Üretilecek

Sivas’ta Jeotermal Serada Yıllık 90 Ton Domates Üretilecek

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü, Sıcak Çermik Kaplıcası yakınına kurulması planlanan jeotermal serada yıllık 90 ton domates üretimi yapacak.

domates sivasTürkiye’de jeotermal seracılık giderek yaygınlaşıyor. Jeotermal seracılıkla üretilen ürünler yurt içine ve yurt dışına sunuluyor.

www.aktifhaber.com’un haberine göre, 50 dekar alana kurulacak olan serada, kaplıcadan çıkan 46 derece sıcaklığındaki su ısıtma sisteminde kullanılacak.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü kent merkezine 30 kilometre mesafedeki Sıcak Çermik Kaplıcası yakınlarına kuracağı 50 dekarlık jeotermal serada yıllık 90 ton domates üretmeyi hedefliyor. Teknokent bünyesinde, ‘Sivas il koşullarında örtü altı yetiştiriciliğinde jeotermal enerjinin kullanılabilirliğinin araştırılması’ başlıklı proje kapsamında kurulacak serada kaplıcanın 46 derecelik termal suyu ısıtma sisteminde kullanılacak. Yapılacak jeotermal sera ile Sivas’ta iç pazarın domates ihtiyacı karşılanacak.

Haberin devamı için tıklayın 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Groupama Sigorta Yüzünü Yenilenebilire Döndü

Groupama, Demirören- Axpo ile yaptığı anlaşmayla 1 Temmuz 2013 – 30 Haziran 2014 tarihleri arasındaki enerji ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edecek. Avrupa enerji standardlarına uygun olan ve üretim

HABERLER

REW İstanbul 11-13 Haziran’da Gerçekleştirilecek

Sürdürülebilir çevrenin geleceğini şekillendiren teknolojiler, 11. kez REW İstanbul 2015’te sergilenecek. Sürdürülebilirlik olgusu özel sektörden kamuya hemen tüm ekonomi alanlarını kapsarken, bu alanda gerçekleştirilen fuarlar da dikkat çekiyor. İFO Fuarcılık

HABERLER 0 Comments

Axitec Solar Almanya’daki Ürünlerini Türkiye’deki Depolarına Çekiyor

Axitec Solar, İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliğin yayınlanmasına istinaden, Tebliğ uygulanmasına başlamadan ürünlerini Türkiye stoklarına çekiyor. İthalatta Gözetim Uygulamasına İlişkin Tebliği’n Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmesine istinaden firmalar çalışmalarına başladı.