Sivas’ta Jeotermal Serada Yıllık 90 Ton Domates Üretilecek

Sivas’ta Jeotermal Serada Yıllık 90 Ton Domates Üretilecek

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü, Sıcak Çermik Kaplıcası yakınına kurulması planlanan jeotermal serada yıllık 90 ton domates üretimi yapacak.

domates sivasTürkiye’de jeotermal seracılık giderek yaygınlaşıyor. Jeotermal seracılıkla üretilen ürünler yurt içine ve yurt dışına sunuluyor.

www.aktifhaber.com’un haberine göre, 50 dekar alana kurulacak olan serada, kaplıcadan çıkan 46 derece sıcaklığındaki su ısıtma sisteminde kullanılacak.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü kent merkezine 30 kilometre mesafedeki Sıcak Çermik Kaplıcası yakınlarına kuracağı 50 dekarlık jeotermal serada yıllık 90 ton domates üretmeyi hedefliyor. Teknokent bünyesinde, ‘Sivas il koşullarında örtü altı yetiştiriciliğinde jeotermal enerjinin kullanılabilirliğinin araştırılması’ başlıklı proje kapsamında kurulacak serada kaplıcanın 46 derecelik termal suyu ısıtma sisteminde kullanılacak. Yapılacak jeotermal sera ile Sivas’ta iç pazarın domates ihtiyacı karşılanacak.

Haberin devamı için tıklayın 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

Alman Demiryolları Elektrikli Araç Filosu Kuruyor

Almanya’nın demiryolu şirketi Deutsche Bahn, elektrikli ve hibrid araçlardan oluşan bir filoyu şehirler arası yolculuk yapacak olan yolcuların hizmetine sunmak için yeni bir şirket açmayı planlıyor. Ayrıca bu hizmetin, uzun mesafeli

HABERLER

Türkiye’de 73 Güneş Enerji Tesisi Kuruldu

Yılın 9 ayında güneş enerjisiyle elektrik üretimi için bin 705 başvuru yapıldı, 73 tesis kuruldu. Enerji Bakanı Yıldız, “27 bölge için toplam 6 milyar euroluk talep geldi” dedi. Türkiye güneş enerji

Projeler

Güneş Elektriği Lisansına Başvuran Firmaların Listeleri Açıklandı

Güneş Enerjisi Sanayicileri Derneği- GENSED tarafından paylaşılan, güneş elektriği lisans başvurusunda bulunan firmaların listelerine EPDK’nın ilgili linkinden ulaşabilirsiniz. — Sayın Üyelerimiz, EPDK’nın web sayfasında yayınlanan lisans başvurusunda bulunan firmaların listesine