Sivas’ta Jeotermal Serada Yıllık 90 Ton Domates Üretilecek

Sivas’ta Jeotermal Serada Yıllık 90 Ton Domates Üretilecek

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü, Sıcak Çermik Kaplıcası yakınına kurulması planlanan jeotermal serada yıllık 90 ton domates üretimi yapacak.

domates sivasTürkiye’de jeotermal seracılık giderek yaygınlaşıyor. Jeotermal seracılıkla üretilen ürünler yurt içine ve yurt dışına sunuluyor.

www.aktifhaber.com’un haberine göre, 50 dekar alana kurulacak olan serada, kaplıcadan çıkan 46 derece sıcaklığındaki su ısıtma sisteminde kullanılacak.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü kent merkezine 30 kilometre mesafedeki Sıcak Çermik Kaplıcası yakınlarına kuracağı 50 dekarlık jeotermal serada yıllık 90 ton domates üretmeyi hedefliyor. Teknokent bünyesinde, ‘Sivas il koşullarında örtü altı yetiştiriciliğinde jeotermal enerjinin kullanılabilirliğinin araştırılması’ başlıklı proje kapsamında kurulacak serada kaplıcanın 46 derecelik termal suyu ısıtma sisteminde kullanılacak. Yapılacak jeotermal sera ile Sivas’ta iç pazarın domates ihtiyacı karşılanacak.

Haberin devamı için tıklayın 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI

EBRD’den Yenilenebilir Enerji Finansman

(EBRD), Garanti Bankası ve Yapı Kredi Bankası’na yenilenebilir enerji projelerini desteklemeleri için 180 milyon dolarlık finansman sağladı. Türkiye’de yenilenebilir enerji projelerinde finansman sorunu ön plana çıkıyor. Bu konuda önemli adımlar

HABERLER

Enerji Verimli Kullanmayanlar Yandı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanununun 10’uncu Maddesine Göre 2014 Yılında Uygulanacak Olan İdari Para Cezalarına İlişkin Tebliği”nde cezalar yüzde 3.93 oranında

HABERLER

TÜRSEFF Temiz Enerji Kredisinde Önemli Gelişme

Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansman Programı (TurSEFF) kapsamında azami 5 milyon EUR’ya kadar olan yenilenebilir enerji yatırımı kredileri mevcuttur. Bu kredi kategorisi, elektrik ve/veya ısıtma ve/veya soğutma ve/veya fosil yakıt kaynaklarının